Wed . 20 Jul 2020
RU | UK | KK | BE | EN |

Zambiya

www.zambianwatchdog.com, zambian watchdog
DoğrulukGörüldü

Atla: kullan, ara
Zambiya Cumhuriyeti
Republic of Zambia
Bayrak Arma
Slogan: "Bir Zambiya, Bir Ulus"
Ulusal Marş: Stand and Sing of Zambia, Proud and Free
Üzgünüm, ancak tarayıcınızın JavaScript ayarları devre dışı olarak ayarlanmış olabilir veya uygun bir oynatıcı yok.
İsterseniz klibi indirebilir veya tarayıcınız için oynatıcıyı buradan indirebilirsiniz.
Başkent

ve en büyük

Lusaka
15°25′G 28°17′D / 15.417°G 28.283°D / -15.417; 28.283
Resmî dil(ler) İngilizce
Bölgesel dil(ler) Nyanja, Bemba, Lunda, Tonga, Lozi, Luvale, Kaonde.
Milliyet Zambiyalı
Yönetim biçimi Cumhuriyet
 - Devlet Başkanı Michael Sata
 - Başkan Yardımcısı Guy Scott
Kuruluş
 - Bağımsızlık 24 Ekim 1964
Yüzölçümü
 - Toplam 752.614 km²  (39.)
291 mil²
 - Su (%) 1
Nüfus
 - 2013 tahmini 14.222.233 (70.)
 - 2010 sayımı 13.046.508
 - Yoğunluk 14.9/km²  (191.)
6/mil²
GSYİH (SAGP) 2009
 - Toplam 18,454 milyar $
 - Kişi başına 1.541 $
GSYİH (düşük) 2009
 - Toplam 13,000 milyar $
 - Kişi başına 918 $
Gini (2002–03) 42,1 (medium) 
İGE  0,448 (low)  (2012)
Para birimi Zambiya kwachası (ZMK)
Zaman dilimi CAT (UTC+2)
 - Yaz not observed (UTC+2)
Trafik akışı sol
Internet TLD .zm
Telefon kodu 260

Zambiya ya da resmi adıyla Zambiya Cumhuriyeti, Afrika kıtasının güney bölümünde denizi kıyısı olmayan karasal bir ülkedir. Ülke Zambiya ismi ile bağımsızlığını kazanmadan önce Kuzey Rodezya ismi ile Birleşik Krallık bölgesiydi. Ülkenin Angola, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Tanzanya, Malavi, Mozambik, Zimbabve, Namibya ve Botsvana'ya sınırı bulunmaktadır. Ülkenin ismi Zambezi nehrinden oluşturulmuştur. Zambiya, 24 Ekim 1964 tarihinde Birleşik Krallık'tan bağımsızlığını kazanmıştır. Ülkenin başkenti Lusaka'dır.

Konu başlıkları

 • 1 Coğrafya
  • 1.1 İklim
 • 2 Nüfus
  • 2.1 Dil
  • 2.2 Din
  • 2.3 Sağlık
  • 2.4 Eğitim
 • 3 Tarih
 • 4 İdari yapılanma
  • 4.1 Şehir
 • 5 Ekonomi
 • 6 Ulaşım
  • 6.1 Bölge yolları
  • 6.2 Ana yollar
 • 7 Kaynakça

Coğrafya

Zambiya coğrafyası

Ülkenin toplamda var olan 5.664 km sınırının 1.110 km'si Angola, 1.930 km'si Demokratik Kongo Cumhuriyeti, 837 km'si Malavi, 419 km'si Mozambik, 233 km'si Namibya, 338 km'si Tanzanya, 797 km'si Zimbabve devleti ile oluşmaktadır. Ayrıca dünya üzerinde tek dörtgen sınır bölgesinde ülkenin Botsvana ile bağlantısını sağlayan ve metrelerle ifade edilen sınır çizgisi tartışmalıdır. Söz konusu sınıra bağlantısı olan Botsvana, Zambiya, Zimbabve ve Namibya ülkelerinin sınır anlaşmaları ile sınırlarına karşılıklı olarak resmiyet kazandırmadıkları için kabul görmeyen bir sınır noktası konumunda olan bu bölge belirsizliğini korumaktadır.

Zambiya sahip olduğu 752,614 km² alan ile dünyanın en büyük 39. ülkesi konumunda bulunmaktadır. Bu alanlardan bir çoğu 1.000 ila 1.400 m yükseklikte bulunan doğal yaylalardan oluşmaktadır. Ülkenin en yüksek noktasını Malavi sınırında bulunan Mafinga Hills'de bulunan Mafinga noktası oluşturmakta olup, bu nokta deniz seviyesinden 2.300 m yükseklikte bulunmaktadır. Zambezi nehrinin kollarının da bulunduğu ülkenin batı kesiminde alçak düzeyde Kalahari Çölü'nün kumulları bulunmakta olup, bu kumullar güneye doğru giderek azalmaktadır.

İklim

Ülke genelinde hafif tropikal iklim hakim olup, yüksekliğe bağlı olarak sıcaklık değerleri ölçülmektedir. Ülkede üç mevsim yaşanmakta olup bu mevsimler şu şekildedir:

 • Mayıs - Eylül ayları arasında kuru ve soğuk bir dönem yaşanmaktadır. Bu aylarda ortalama sıcaklık değerleri 15 °C ila 27 °C olup, Haziran - Temmuz aylarında gündüz sıcaklıkları 10 °C, gece sıcaklıkları ise 4,5 °C kadar düşmektedir.
 • Ekim - Kasım ayları arasında kuru ve sıcak bir dönem yaşanmaktadır. Bu aylarda ortalama sıcaklık değerleri 24 °C ila 32 °C arasında ölçülmektedir.
 • Aralık - Nisan ayları arasında yağmurun bol olduğu, boğucu sıcaklıklar yaşanmaktadır. Bu aylarda ortalama sıcaklık değerleri 27 °C ila 38 °C olup, bu dönemlerde gün içerisinde şiddetli yağmurdan sonra güneşte kendini gösterebilmektedir. 2007/2008 döneminde olduğu gibi, bu dönemlerde şiddetli şekilde yağan yağmurlar doğal felaketlere neden olup, ölümlere neden olabilmektedir.

Ülke genelinde hakim olan bitki örtüsü savan olarak adlandırılan geniş çayırlık alanlardır.

Ülkenin kuzey bölgesinden doğan Zambezi Nehri, ülkenin güney kesiminde komşuları olan Namibya, Botsvana ve Zimbabve ile sınır çizgisini oluşturmaktadır.

Ülke 1.000 m yükseklikteki bir plato üzerinde bulunduğu için ülke genelinde çok sayıda büyüklü küçüklü şelale mevcuttur. Şelaler içerisinde en meşhur olanı ise Zambezi nehrinden oluşan Victoria Şelalesi'dir.

Nüfus

Zambiya'da nüfusun neredeyse tamamını, %98'ini, siyahi Afrikalı halk oluşturmaktadır. Bu grubun %99'unu da Bantu etnik grubuna mensup gruplar oluşturmaktadır. Bu grup içerisinde ve böylelikle ülkenin genelinde var olan en önemli grup ise toplumun %34'ünü oluşturan Bemba etnik grubudur. Ülke genelinde %14'lük bir paya sahip olan Rotse etnik grubu ise özellikle güney bölgelerde yaşamaktadır. Zambiya'da görev yapan birçok siyaset ve ticaret ile uğraşan kişiler bu etnik grubunun üyesidir. Ülkenin güneyinde konuşlanan bir başka grup ise ülke genelinin %16'sını oluşturan Tonga etnik grubudur. Avrupalı göçmenlerin ülke nüfusu içerisinde ki oranları ise sadece %1,2 dolayındadır.

Dil

Ülke nüfusunun büyük bir çoğunluğu oluşturan Bantu etnik grupları nedeniyle ülkede en çok konuşulan diller Bantu dilleridir. Ülkenin resmi dili İngilizce olmasına rağmen, ülke içerisinde 40'tan fazla dil konuşulmaktadır. Chewa dili ve Bemba dili ülkede yaygın bir şekilde konuşulan dillerdir. Ülke genelinde 3.300.000 kişi, yani nüfusun %36'sı Bemba dilini konuşurken, 800.000'den fazla kişi de Chewa dilini konuşmaktadır. Chewa dili aynı şekilde ülkenin başkentinde de konuşulan diller arasındadır. Bu iki dilin haricinde ChiTonga dili de bir milyona yakın kişi tarafından konuşulabilmektedir.

Din

Mansa'da bir kilise

Özellikle misyonerlik faaliyetleri sonucunda hızlı bir artış gösteren Hristiyanlık ülke genelinde en yaygın olan dindir. Ülke nüfusunun %50'si bu dine inanmaktadır. Hristiyan inancına göre yaşamını sürdüren nüfusun büyük bir oranı da protestan mezhebine göre inacını yaşamaktadır. Hristiyanlık dininden sonra en yaygın olan inanış ise %24 ila %49 oran ile doğal dinlere inananlardır. İslamiyet'in ülke genelinde hemen hemen hiçbir etkisi görülmezken, islami inancına göre yaşamını sürdüren nüfusun oranı %1,1 civarındadır.

Sağlık

Zambiya, dünya genelinde en çok HIV vakasının yaşandığı ülkelerin başında gelmektedir. Bu sebepten dolayı ülke genelinde yaş ortalaması 60 yaşından (1990 verileri), kadınlarda 37, erkeklerde ise 38 yaşına kadar düşmüş konumdadır. 2011 verilerine göre ülkede bir milyona yakın AIDS hastası bulunmaktadır. Bu hastalık nedeniyle 2006 verilerine göre 750.000 dolayında AIDS nedeniyle ailesini kaybeden yetim çocuk bulunmakta olup, bu sayının yakın bir gelecekte ülkedeki çocuk nüfusunun %20'sine denk gelen bir milyona ulaşacağı tahmin edilmektedir.

Eğitim

Ülke genelinde okula gitme zorunluluğu bulunmamaktadır. Nüfus genelinde okuma yazma bilmeme oranı özellikle kadınlar arasında yaygın bir durumdur.

Tarih

Cecil Rhodes
 • Kabwe yakınlarında tarih öncesine ait olan ve bu bölgede yerleşimin olduğunu gösteren kafatası bulunmuştur
 • 1890: Cecil Rhodes'in Birleşik Krallık adına satın alıp işlettiği bölgede isminden de esinlenerek kurulan Rodezya'nın bir parçası olunmuştur
 • 1918: İspanyol gribi salgını yaşanmıştır.
 • 1923: Birleşik Krallık himayesinde kurulan Kuzey Rodezya
 • 1954: (1964'e kadar) Kuzen Rodezya olarak Güney Rodezya (günümüzde Zimbabve) ve Nyasaland (günümüzde Malavi) ile birlikte Rodezya ve Nyasaland Federasyonu (Orta Afrika Federasyonu) oluşturulmuştur.
 • 1963: Çiçek hastalığı salgını yaşanmıştır
 • 24 Ekim 1964: Kenneth Kaunda başkanlığında Birleşik Krallık'tan bağımsızlık kazanılmıştır. İngiliz Milletler Topluluğu üyesi olunmuştur.
 • 1964: Lusaka'da University of Zambia (Zambiya Üniversitesi) kurulmuştur.
Kenneth Kaunda

Ülkenin, Kuzey Rodezya olarak Birleşik Krallık himayesinde bir bölge iken başkanlık makamına seçilen Kenneth Kaunda, bağımsızlığın kazanılması ile bağımsız ülkenin de ilk devlet başkanı olmuştur. Yönetimde olduğu süre içerisinde rüşvet başta olmak üzere birçok olumsuzlukta artış görülmüş, bunların engellenmesi yolunda önemli adımlar atılmamıştır. 1973 yılında yasa değişikliği ile ilgili yaşanan gelişmeler neticesinde ülke içerisinde oluşan olumsuzluklar, Kaunda tarafından tek partili sisteme geçişin açıklanması ile noktalanmış, böylece ülkede kendisine karşı oluşabilecek muhalif bir oluşumu engellemiştir.

Uluslararası baskılar neticesinde 1990 yılında çok partili ilk demokratik seçimlere izin veren Kaunda, 1991 yılında yapılan seçimlerler devlet başkanlığı görevini Frederick Chiluba'ya bırakmak durumunda kalmıştır. 2002 ve 2006 yılında gerçekleştirilen ancak bağımsız gözlemciler tarafından olumsuzluklar ifade edilen seçimlerde Levy Mwanawasa devlet başkanlığı görevini üstlenmiştir. Mwanawasa'nın Ağustos 2008 yılında hayatını kaybetmesi neticesinde geçici devlet başkanı olarak görevi üstlenen Rupiah Banda, Ekim 2008 tarihinde yapılan erken seçimlerde oyların çoğunu kazanarak bu göreve resmi olarak seçilmiştir. Son olarak 2011 yılında gerçekleştirilen seçimlerde, bir önceki seçimde Banda'ya karşı kaybeden muhalefet lideri Michael Sata, Banda'ya karşı bu seçimleri kazanarak ülkenin yeni devlet başkanı olmuştur.

İdari yapılanma

Dosya:Zambia, administrative divisions - tr - colored.jpg Zambiya'nın illeri (Harita tarihi:2010)

Zambiya kendi içerisinde on bölgeden oluşmaktadır. 2011 yılına kadar dokuz olan bölge sayısı, o tarihte oluşturulan Muchinga bölgesi ile ona çıkarılmıştır. Bu on bölge kendi içerisinde ayrıca 72 ilçeye ayrılmış bir konumdadır.

 1. Merkez Bölgesi - (Kabwe)
 2. Copperbelt - (Ndola)
 3. Doğu Bölgesi - (Chipata)
 4. Luapula - (Mansa)
 5. Lusaka - (Lusaka)
 6. Kuzey Bölgesi - (Kasama)
 7. Kuzeybatı Bölgesi - (Solwezi)
 8. Güney Bölgesi - (Livingstone)
 9. Batı Bölgesi - (Mongu)
 10. Muchinga – (Chinsali)
Ayrıca bakınız: Zambiya'nın bölgeleri Ayrıca bakınız: Zambiya'nın ilçeleri

Şehir

Zambiya'da kentsel yığışımın en fazla olduğu yer başkent Lusaka'dır. Başkentte 2010 resmi verilerine göre 1.742.979 kişi şehir merkezinde olmak üzere tüm Lusaka bölgesinde 2.198.996 kişi yaşamaktadır. Bu nüfus sayısı ile başkent çevresinde ülke nüfusunun %20'si yaşamaktadır. Ülkenin en büyük beş şehri nüfus bilgileri ile şu şekildedir: Lusaka (1.742.979), Kitwe (504.194), Ndola (455.194), Kabwe (202.914) ve Chingola (179.658)

Ayrıca bakınız: Zambiya'daki şehirler listesi

Ekonomi

Zambiya dünya genelinde önde gelen bakır ihracatı gerçekleştiren ülkelerden bir tanesi konumundadır. 2000 yılında yapılan yatırımlar ile bakır ihracı 550.000 tona kadar çıkmış bir konumdadır. Bu oran ile ihracat %80 artış bir konumda bulunmaktadır. 2004 yılından günümüze kadar Zambiya ekonomisi ortalama %5,2 büyüme göstermiştir. Tüm bu ekonomik verilere rağmen Zambiya dünya üzerinden en az gelişmiş ve en fakir ülkelerden biri olarak sayılmaktadır. 2003 verilerine göre nüfusun %64'ü günlük 1 Dolar'dan daha az bir kazanç ile yaşamını idame ettirmektedir.

Ülke nüfusunun %80'i tarım ile uğraşmaktadır. Başta bakır ve kobalt sektöründe olmak üzere nüfusun %14'ü ise madencilik ile uğraşmaktadır. Bakır endüstrisi ülkenin en önemli gelir kaynaklarını oluşturmakta olup, özellikle bakır ve kobalt ihracatın %75'ine denk gelmektedir. 1969 yılında 750.000 ton düzeyinde olan bakır çıkarımı, sektörde oluşan problemler nedeniyle 1999 yılında 260.000 tona kadar gerilemiş, bakır piyasasında da ücretlerin düşmesi ile daha da problemli bir sektör haline gelmiştir. Bu oranlar ile bakır üretiminde %2,1 ile dünya genelinde bakır üreten ülkeler arasında 12. sıraya kadar gerileyen Zambiya, 2005 yılında bakır piyasasında bakırın değerinin artması ile yeniden ivme kazandırdığı bakır üretimi ile 550.000 ton üretime kadar çıkmıştır. Günümüzde Zambiya genelinde 37.000 kişi madencilik sektöründe çalışmaktadır.

Ulaşım

Zambiya'da yollar

Ülke genelinde var olan önemli bölge ve ana yolları şu şekildedir:

Bölge yolları

İsim Güzergah Uzunluk
T1 Lusaka – Livingstone – Zimbabve sınırı 520 km
T2 Tanzanya sınırı - Nakonde – Lusaka – Chirundu – Zimbabve sınırı 1170 km
T3 Kapiri-Mposhi – Luanshya – Kitwe – Chingola – Demokratik Kongo Cumhuriyeti sınırı 250 km
T4 Lusaka – Chipata – Malavi sınırı 600 km
T5 Chingola – Ikofenge – Angola sınırı 560 km
T6 Katete – Chimefusa – Mozambik sınırı 65 km

Ana yollar

İsim Güzergah Uzunluk
M1 Mpika – Zombe – Tanzanya sınırı 410 km
M2 Mbala – Mpulungu 40 km
M3 Kasama – Chembe – Demokratik Kongo Cumhuriyeti sınırı 520 km
M4 Garneton – Mufulira 35 km
M8 Mutanda – Zambezi 465 km
M9 Lusaka – Mongu 610 km
M10 Livingstone – Mongu 510 km
M11 Choma – Ngoma 235 km
M12 Lundazi – Chipata 180 km
M13 Mansa – Kawambwa 200 km
M14 William Simbeye – Chipanga – Malavi sınırı 80 km
M15 Sigongo – Siavonga – Zimbabve sınırı 65 km
M18 Kawana – Kitwe 270 km
M20 Mumbwa – Kombwe 100 km

Kaynakça

 1. ^ Zambiya tahmini nüfus bilgileri 2012 CIA
 2. ^ Zambiya nüfus sayım sonuçları 2010 Central Statistical Office Zambia verileri
 3. ^ İnsani Gelişim Endeksi Raporu 2012
 4. ^ Dörtgen sınır bölgesi
 5. ^ Zambiya'da doğal felaket
 6. ^ Zambiya' konuşulan diller (İngilizce)
 7. ^ Zambiya'da din (İngilizce)
 8. ^ Zambiya'da HIV verileri (İngilizce)
 9. ^ www.postzambia.com (İngilizce)
 10. ^ Mwanawasa'nın ölümü (Almanca)
 11. ^ Zambiya 2008 seçimleri (Almanca)
 12. ^ Zambiya 2010 resmi nüfus bilgiler (İngilizce)
Wikimedia Commons'ta Zambiya ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunmaktadır.

www.zambianwatchdog.com, zambia daily mail, zambia revenue authority, zambian eagle, zambian eye, zambian music, zambian news, zambian observer, zambian watchdog, zambian watchdog breaking news


Zambiya Hakkında Bilgi

Zambiya


 • user icon

  Zambiya beatiful post thanks!

  29.10.2014


Zambiya
Zambiya
Zambiya konusunu görüntülemektesiniz.
Zambiya nedir, Zambiya kimdir, Zambiya açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video

Rastgele Yazılar

Koçköy, İspir

Koçköy, İspir

Koçköy, Erzurum ilinin İspir ilçesine bağlı bir köydür. Konu başlıkları 1 Tarihçe 2 Kültür 3 Co...
Hamam (film)

Hamam (film)

Hamam, İspanyol-İtalyan-Türk ortak yapımı 94 dakikalık bir film. Fimin yönetmenliğini Ferzan Özpetek...
Harvey

Harvey

Harvey, başrolde James Stewart' ın yer aldığı, Henry Coster tarafından yönetilmiş 1950 tarihli bir A...
NGC 1311

NGC 1311

Koordinat: 03s 20d 06,7sn; -52º 11' 14″ NGC 1311 Gözlem verisi Dönem J2000 Takımyıldız Saat...