Zakkum (ağaç)


Zakkum (Arapça: زقوم) ağacı, İslam dinine göre, cehennem'de olduğuna inanılan ölümcül, acı meyveli ağaç. Cennet'te bulunan ağaç ise Tuba'dır. Herhangi bir "öldürücü gıda" anlamı taşıyan zakkum, Türkçe'de zehir, acı anlamlarına gelen zıkkım kelimesi şeklinde günlük hayatta kullanılmaktadır.

Kuran'da zakkum ile ilgili yerler şunlardır:

Ziyafet olarak bu mu daha hayırlı, yoksa zakkum ağacı mı? Şüphesiz biz onu zalimler için bir imtihan aracı kıldık. O, cehennemin dibinde biten bir ağaçtır. Onun meyveleri sanki şeytanların kafalarıdır. Cehennemlikler ondan yiyecekler ve onunla karınlarını dolduracaklardır. Sonra onlar için bunun üstüne kaynar sudan karışık bir içecek vardır. Kur'an 37:62-66
Sonra siz ey haktan sapan yalanlayıcılar! Mutlaka (cehennemde) bir ağaçtan, zakkumdan yiyeceksiniz. Karınlarınızı ondan dolduracaksınız. Üstüne de o kaynar sudan içeceksiniz. Kanmak bilmez susamış develerin suya saldırışı gibi içeceksiniz. İşte bu hesap ve ceza gününde onlara ziyafetleridir. Kur'an 56:51-56
Şüphesiz, zakkum ağacı, günahkarların yemeğidir. O, maden eriyiği gibidir. Kaynar suyun kaynaması gibi karınlarda kaynar. Kur'an 44:43-46
Yiyecek olarak da cehennemliklerin irininden başka bir şey bulunmaz. Onu, büyük şirk suçunu işleyenlerden başkası yemez. Kur'an 69:36-37
Unutma ki, vaktiyle sana: "Bil ki Rabbin o insanları kuşatmıştır." dedik. Sana gösterdiğimiz (Miraç) temaşasını ve Ku'ran'da lanetlenmiş ağacı sadece insanlara bir imtihan için yapmışızdır. Biz onları tehdit ediyoruz; ama bu onlara büyük bir taşkınlığı artırmaktan başka netice vermiyor. Kur'an 17:60

Ayrıca bakınız

  • Tuba (ağaç)

Kaynaklar

  1. ^ "Tûbâ ve zakkum hakkında bilgi". sorularlarisale.com. http://www.sorularlarisale.com/subpage.php?s=article&aid=827. Erişim tarihi: 1 Ağustos 2009. 
  2. ^ "Muhammed Esed Kuran Tefsiri, Saffat suresi, 22. not". kuran.gen.tr. http://www.kuran.gen.tr/?x=s_main&y=s_middle&kid=31&sid=37. Erişim tarihi: 1 Ağustos 2009. 
  3. ^ "Büyük Türkçe Sözlük". TDK. http://tdkterim.gov.tr/bts/?kategori=verilst&kelime=z%FDkk%FDm&ayn=tam. Erişim tarihi: 1 Ağustos 2009. 
  4. ^ "Zakkum ağacı". izafet.com. http://www.izafet.com/ayet-hadis-ve-dualar/355823-zakkum-agaci.html. Erişim tarihi: 1 Ağustos 2009. 
  5. ^ "Saffat suresi". kuran.gen.tr. http://www.kuran.gen.tr/?x=s_main&y=s_middle&kid=1&sid=37. Erişim tarihi: 1 Ağustos 2009. 
  6. ^ "Vakıa suresi". kuran.gen.tr. http://www.kuran.gen.tr/?x=s_main&y=s_middle&kid=1&sid=56. Erişim tarihi: 1 Ağustos 2009. 
  7. ^ "Duhan suresi". kuran.gen.tr. http://www.kuran.gen.tr/?x=s_main&y=s_middle&kid=1&sid=44. Erişim tarihi: 1 Ağustos 2009. 
  8. ^ "Hakka suresi". kuran.gen.tr. http://www.kuran.gen.tr/?x=s_main&y=s_middle&kid=32&sid=69. Erişim tarihi: 1 Ağustos 2009. 
  9. ^ "İsra suresi". kuran.gen.tr. http://www.kuran.gen.tr/?x=s_main&y=s_middle&kid=3&sid=17. Erişim tarihi: 1 Ağustos 2009. 


Zakkum (ağaç) Hakkında Bilgi


Zakkum (ağaç)
Zakkum (ağaç)

Zakkum (ağaç) Hakkında Video


Zakkum (ağaç) konusunu görüntülemektesiniz.
Zakkum (ağaç) nedir, Zakkum (ağaç) kimdir, Zakkum (ağaç) açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru