Zakir Hüseyin (siyasetçi)


Zakir Hüseyin (8 Şubat 1897-3 Mayıs 1969), 1967-1969 arasında Hindistan cumhurbaşkanı. Ülkesinde bu göreve getirilen ilk Müslüman olmuş ve laikliği savunduğu için bazı eylemci Müslümanlarca eleştirilmiştir.

Milliyetçi önder Mohandas Karamçand Gandhi'nin hükümetin denetimindeki kurumlarda görev almama çağrısına uyarak, Aligarh'ta Cemiyetü'l-Milliyeti'l-İslamiyye adlı Müslüman üniversitesinin kuruluş çalışmalarına katıldı. 1926-1948 arasında sonradan Delhi'ye taşınan bu üniversitenin rektör yardımcılığını yaptı. 1937'de Gandhi tarafından, yeni bir eğitim programı oluşturmak için kurulan Ulusal Temel Eğitim Kurulu'nun başına getirildi.

1948'de, Aligarh Müslüman Üniversitesi 'nin (1875) rektör yardımcısı oldu; dört yıl sonra da parlamentoya girdi. 1956-1968 arasında Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Yürütme Kurulu'nda çalıştı. 1957'de Bihar valiliğine atandı. 1962'de cumhurbaşkanı yardımcılığına seçildi. Hindistan Ulusal Kongresi'nin resmi adayı olarak katıldığı 1967 seçimlerinde sembolik bir makam olan cumhurbaşkanlığına seçildi ve bu görevi ölünceye değin sürdürdü.
Zakir Hüseyin (siyasetçi) Hakkında Bilgi


Zakir Hüseyin (siyasetçi)
Zakir Hüseyin (siyasetçi)

Zakir Hüseyin (siyasetçi) Hakkında Video


Zakir Hüseyin (siyasetçi) konusunu görüntülemektesiniz.
Zakir Hüseyin (siyasetçi) nedir, Zakir Hüseyin (siyasetçi) kimdir, Zakir Hüseyin (siyasetçi) açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru