Yürekli, Yüksekova


Yürekli (Kürtçe: Herink), Hakkâri ilinin Yüksekova ilçesine bağlı bir köydür.

Konu başlıkları

  • 1 Tarihçe
  • 2 Kültür
  • 3 Coğrafya
  • 4 İklim
  • 5 Nüfus
  • 6 Ekonomi
  • 7 Altyapı bilgileri
  • 8 Dış bağlantılar

Tarihçe

Köyün adı ve tarihi ile ilgil kesin olarak pek bilgi bulunmamaktadır. Ama 1955 yılında Abdullah ACAR tarafında kurulmuştur.

Kültür

Köyün tamamı Kürt kökenlidir. Konuşma dilleri Kürtçe ve Türkçedir. Çocukların çoğu ilkokulda resmi dil olan Türkçeyi öğrenmektdir. Köyde Hakkari'nin simge haline getirdiği ters lale çiçeği yetişir. Bu nedenle pek çok turist Mart-Nisan aylarında köye gelir. En önemli yemekleri keledoş ve dovindir. Köyün kadın ve erkekleri moderen kıyafetler giyer fakat yaşlıları yerel kıyafet olan şelık, şepık ve kıras fistan giyerler. Köy düğünlerinde kadın ve erkekler yerel kıyafetler giyerek, halka oluşturacak şekilde halay çekerler. Her sene kuzu kırpma şenliği yapılarak eğlenilir ve halaylar çekilir.

Coğrafya

Hakkari il merkezine 97 km, Yüksekova ilçe merkezine 23 km uzaklıktadır. Köyde elektirk ve köylülerin kendi imkânları ile yaptığı su şebekesi mevcutur. Köy; jeomorfolojik olarak uygun olmyan bir vadide kurulmuştur. Bu nedenle çok defa su baskını, sel, kaya düşmesi, heyelan ve çığ gibi doğal afetlere maruz kalmıştır. Köye 2 km uzaklıkta, kireçtaşların erimesi sonucu oluşan mağara bulunmaktadır. Bu mağaranın ana girişinden sonra birden çok yolla ayrılmaktadır ve yaklaşık 15-20 metre derinliğinde bir tane dere geçmektedir bu dere mağaradan 40 metre ilersinde Bérem gölünde toplanmaktadır. Herkes buraya küçük Paris diyur.

Herkes her yılın belli bir ayında kuzu kıpma yapılır

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2009 align="right" 2000
2000 1770
1997 313

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri

Köye iki yol ile ulaşım sağalnmaktadır. 1. yol; Yüksekova-Şemdinli karayolu ile birleşen 3 km'lik köyün merkezine giden yoldur. Bu yol daha asfaltsızdı ama kullanıma elverişlidir. 2. yol ise Yüksekova Dağlıca yoluna bağlanan 10 km lik Doski köylerinden geçen yoldur. Bu yollun kullanılması oldukça zordur. Köyde; su şebeksi ve kanalizasyon gibi alt yapıları yoktur. Köylülerin kendi imkânları ile çektiği sulardır.

Dış bağlantılar

Türkiye portali
  • Yerelnet


Yürekli, Yüksekova Hakkında Bilgi

Yürekli, Yüksekova

Yürekli, Yüksekova
Yürekli, Yüksekova

Yürekli, Yüksekova Hakkında Video


Yürekli, Yüksekova konusunu görüntülemektesiniz.
Yürekli, Yüksekova nedir, Yürekli, Yüksekova kimdir, Yürekli, Yüksekova açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru