Yoğunpelit, Yığılca


Yoğunpelit, Düzce ilinin Yığılca ilçesine bağlı bir köydür.

Konu başlıkları

  • 1 Tarihçe
  • 2 Coğrafya
  • 3 İklim
  • 4 Nüfus
  • 5 Ekonomi
  • 6 Muhtarlık
  • 7 Altyapı bilgileri
  • 8 Dış bağlantılar

Tarihçe

Tarihi Yığılca merkezin tarihi ile aynıdır. Cennet mekan Osmanlı Padişahı Orhan Gazi han zamanında yapılan yığınaklar sonucu yerleşen Oğuz boylarındandır yerli halkı. Tanınmış yemekleri, keşkek, börtlek, mancar hamur yemekleri.Ayrıca mis gibi kokan dağ çilekleri, değişik türde mantarları vardır. Devletin her kademesinde görev yapan şahsiyetler yetişmiştir. Gençler özellikle kocaeli ve bolu da ağırlıklı olarak iş ve işyerleri nedeniyle yerleşmişlerdir. İnsanları mazlumdur. öyle şer kimseler pek yetişmemiştir.

Coğrafya

Düzce iline 56 km, Yığılca ilçesine 20 km uzaklıktadır. insanları gayet edepli ve misafirperverdir. köy turizm için ileride önemli bir merkez olabilir. yedigöller'e ulaşım imkânı olduğu gibi, kızılgöğüs kayası adı altında sıra kayalıklar vardır ki çok yüksektir. Bu kayalığa çıkarak şöyle yukarıdan aşağılara doğru bakmanın keyfini ancak yaşamak lazım. Kayalıklardaki binlerce kırlangıç ve kırlangıç yuvalarını yakından görmek gerek. Özellikle yamaç paraşütü için bu kızılgöğüs sıra kayalıklar değerlendirilebilir. Zira öylesine müsait ki tam bu iş için bir numara bir yer.

Köyün 1500 metre kuzey batısında bulunan eski değirmen yerindeki herşeyi ile doğal olan şelaleyi görmenizi ayrıca tavsiye ederiz. köyün girişinde gelenleri ilk karşılayan "KAYAPINAR" suyudur. eyvah o sudan neden içmedim dememek için şöyle birkaç yudum da olsa içilmesi tavsiye edilir.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 ...
2000 540
1997 512

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2007 - Mehmet Dalkılıç 1999 - Mehmet Dalkılıç 1994 - Mehmet Dalkılıç 1989 - 1984 -

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar

  • Yerelnet


Yoğunpelit, Yığılca Hakkında Bilgi


Yoğunpelit, Yığılca
Yoğunpelit, Yığılca

Yoğunpelit, Yığılca Hakkında Video


Yoğunpelit, Yığılca konusunu görüntülemektesiniz.
Yoğunpelit, Yığılca nedir, Yoğunpelit, Yığılca kimdir, Yoğunpelit, Yığılca açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru