Yırca, Hayrat


Yırca, Trabzon ilinin Hayrat ilçesine bağlı bir köydür.

Konu başlıkları

  • 1 Tarihçe
  • 2 Kültür
  • 3 Coğrafya
  • 4 İklim
  • 5 Nüfus
  • 6 Ekonomi
  • 7 Altyapı bilgileri
  • 8 Dış bağlantılar

Tarihçe

Köyle ilgili bilgilere Osmanlı tapu tahrirlerinde rastlanmaktadır. Köy, 1520'li yıllarda kurulmuştur. 1486 tarihli tahrirlerde Of bölgesinde böyle bir köyden söz edilmemektedir. 1553 tarihli tahrir defterinde, 10 hane ve Rum yaşamayan, Müslüman Türk köyü olarak belirtilmektedir. Köyün bu tarihte adı Korkota olarak geçmekte iken 1586 tarihli tahrirlerde Karye-i Korkot olarak verilmektedir. 1681 yılı vergi defterinde 24 hane ve 120 nüfuslu, zamanına göre buyuk bir köy olduğu ve tümüyle Müslümanlardan oluştuğu bildirilmektedir. 1. Dünya Savaşı esnasında, Of savunmasının üç hattından birisini oluşturur. Bünyesinde Elmadağı'nı bulundurduğu için, Mariya isimli, Rusların en büyük zırhlı gemisi tarafından Cos dağı ile birlikte toplarla sürekli dövülmüştür. Bu tarihe ait Osmanli savunma mevzileri, köyün "Üç Yolun Ortası" isimli tepesinde ve Elmadağı'nda hâlâ bulunmakta ve köyün şanlı Of direnişinin bir parçası ve yadigârı; köydeki Müslüman Türk insanının bir beratı olarak korunmaktadır.

Kültür

Köyde Müslüman Türk kültürü hakimdir. Herkes aynı atadan gelir. Aralarında kan bağı vardır. İlişkileri, bu kan bağının yarattığı kültüre göre şekillenir. Cevahirefendioğlu olmakla gurur duyarlar. Soylarını çok sever büyüklerine hürmet ederler. Herkes silahı çok sever. Düğünleri, Of bölgesinde genellikle uygulanan Türk töresine uygun düğünlerdir.

Coğrafya

Trabzon iline 70 Km., Hayrat ilçesine 8 Km. uzaklıktadır. Kuzeyinde Kirinta, güneyinde Yığa, batısında Makidanoz, doğusunda birçok köy bulunur. Sırtını Elmadağı'na yaslamıştır. Of Hayrat vadisinin en yüksek tepesi olan Elmadağı bu köydedir.

İklim

Köyün iklimi tipik kuzeydoğu Karadeniz iklim özelliklerini gösterir. En çok yağışı sonbaharda almakla birlikte, tüm yıl boyunca yağışlıdır. Denize açık konumundan, rüzgar hareketlerinin etkisiyle kışlar ılık, yazlar serin geçer. Yıllık yağış miktarı, Of ilçesi ile neredeyse aynıdır.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2008 100
2000 70
1997 50

Ekonomi

Köyün ekonomisinde çay tarımı etkili bir faaliyet olmakla birlikte ekonominin asıl kaynağı İstanbul'da yapılmakta olan inşaatçılık ve muteahhitlik faaliyetleridir. Köyden İstanbul'da yaşamayanlar, Of merkezde esnaflık yapmaktadırlar.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol "KOYDES projesi" kapsamında Hayrat Yolu bağlantısına kadar betonlanmıştır. Köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar

Türkiye portali
  • YerelNet


Yırca, Hayrat Hakkında Bilgi

Yırca, Hayrat

Yırca, Hayrat
Yırca, Hayrat

Yırca, Hayrat Hakkında Video


Yırca, Hayrat konusunu görüntülemektesiniz.
Yırca, Hayrat nedir, Yırca, Hayrat kimdir, Yırca, Hayrat açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru