Yeşilyurt, Devrek


Yeşilyurt, Zonguldak ilinin Devrek ilçesine bağlı bir köydür.

Konu başlıkları

  • 1 Tarihçe
  • 2 Kültür
  • 3 Coğrafya
  • 4 İklim
  • 5 Nüfus
  • 6 Ekonomi
  • 7 Muhtarlık
  • 8 Altyapı bilgileri
  • 9 Dış bağlantılar

Tarihçe

Köyün tarihi hakkında pek bir bilgi yoktur.Yeşilyurt adı köyün yeni adıdır eski adı SÜNNETÇİOĞLU mahallesi idi.Köyün eski ileri gelenlerinin mesleği sünnetçilikmiş bu nedenle köyün çoğunluğunun soy adı tahminimce KESİCİ'dir.Diğer soyisimler;Kuyubaşı,Taşçı,Kedi,Ören ve Telli'dir

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur ama diğer devrek köyleri gibi benzerlik göstermektedir.Eski olarak cevizli kömeç ekmeği,mısır çorbası,malay, mancar ilk aklıma gelenler.Eskiden bayramın her bir günü bir köye aitti,diğer köyler sırasıyla başka köylere giderdi tanısın tanımasın önemli değil mutlaka sofraya oturulur yemekler yenirdi,günümüzde millet akrabasına bile gitmiyor gelenek ve göreneklerimiz yok oluyor.

Coğrafya

Zonguldak iline 70 km, Devrek ilçesine babadağı üzerinden 15 km karakoçlu köyü üzerinden 10 km uzaklıktadır.60 km mesafeli Devrek-Ereğli karayolu yapım aşamasında olup 3,4 senedir yoğun çalışma vardır.Çalıma bittiği zaman ilçeye daha çabuk varacağız.Köyümüzdeki bazı mahalleler ;Davulcuoğlu,karakahyaoğlu,eynebioğlu ve cebecioğlu.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.Kışları biraz sert geçer ve kar yağdığı zaman bazen 1 metreye yakın kar yağmakta bu sebepten dolayı yollarımız birkaç gün kapanmaktadır.Yazın ise devrek'in bunaltıcı havasına inat püfür püfür esmektedir.Bu yüzden bazı aileler kışın devrekte yazın ise köylerde yaşamaktadır.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 441
1997 451

Ekonomi

Köyde ekonomik anlamda tarım ve hayvancılık namına bir şey yoktur.Millet bağ bahçesinde (bostanında) ufak tefek domates,salatalık,biber,mısır,fasulyesini yetiştirmekte ve bazı ailelerde sütü yoğurtu için hayvan bakmaktadır.Köyümüz yaklaşık 50 hanedir her evden mutlaka yurt dışından(Almanya,Hollanda,Belçika,Fransa) bir kişi vardır.Köy kışın hemen hemen boştur ve oturanlar bir elin parmağı kadardır.Yazın Almanya'dan,İstanbul'dan ve diğer gurbet illerinden gelenlerle biraz olsun hareketlenmektedir.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.Son 3 dönemdir Cihan KUYUBAŞI muhtardır.Daha önce Asip muhar (Rasim KESİCİ) ve Tellioğlu köyünden Köfteli Yaşar muhtarlık yapmıştır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Cihan Kuyubaşı 1999 - 1994 - 1989 - 1984 -

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır fakat yazın millet bağı bahçesini suladığı için su problemi vardır.kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar

Türkiye portali
  • Yerelnet


Yeşilyurt, Devrek Hakkında Bilgi

Yeşilyurt, Devrek

Yeşilyurt, Devrek
Yeşilyurt, Devrek

Yeşilyurt, Devrek Hakkında Video


Yeşilyurt, Devrek konusunu görüntülemektesiniz.
Yeşilyurt, Devrek nedir, Yeşilyurt, Devrek kimdir, Yeşilyurt, Devrek açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru