Yeniköy, Dikmen


Yeniköy, Sinop ilinin Dikmen ilçesine bağlı bir köydür.

Konu başlıkları

  • 1 Tarihçe
  • 2 Kültür
  • 3 Coğrafya
  • 4 İklim
  • 5 Nüfus
  • 6 Ekonomi
  • 7 Altyapı bilgileri
  • 8 Dış bağlantılar

Tarihçe

1994 SEÇİMLERİ ESNASINDA ÇORAK KÖYÜNDEN AYRILIP ANAVATAN PARTİSİ MİLLET VEKİLİ ADAYI OLAN SAYIN HİLMİ BİÇER TARAFINDAN ADI YENİKÖY KONMUŞTUR.

Kültür

köyümüz gelenek ve göreneklerine bağlı bir köydür.babanın yanında bacak bacak üstüne atılmaz sigara içilmez.büyüklerin sözünden çıkılmaz.yemeklerine gelince tirit çok meşhurdur.kışın mısır çorbası güzünenin üstünden inmez.yaza karşı çıkan dere mancarı sakarcık gazıyak bey mancarı vaz geçilmez yemekler olur.

Coğrafya

Sinop iline 67 km.dikmene ise 7 km dir.çorak küplüce büyükdağ ile komşudur.ilçede yolu asvalt olmayan nadir köyler arasındadır.kanlıçay tarafından 4kn lik yol asvalt olmuş daha sonra bakımsızlık tan dolayı oda delik deşik olmuştur.zamanın muhtarlarından kıral kaya yol için çok uğraşmış ancak çakılını yaptırabilmiştir.sonraki muhtarlar satılmış özdemir ile ahmet koşar bu konuda hafif kalmıştır.kışın güneye doğru ağaçlar tellre değer elektirikler bile kesilir.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.yazın sıcak kışın ise yaman soğuk olur.öyle bir kar olurki her taraf bembeyazdır.yılın ilk karı gündüzlü kaşı ile saray sırtlarından ğörülür.daha sonraki yağmada köye iner.kar en çok avcıların işine gelir.kar yağdınmı alırlar ellerine tüfekleri doğru kırana yukarı çıkarlar.oradan geçerler göllerin altına doğru.iki domuz vurdunmu onlardan ağası yoktur.avcılıkta reşidin uşakları nam salmıştır.ayrıca yılmaz sucu ile rızanın ali de attığını vuran avcılardır.yeniköylüler en çok domuzu göllerin altında vururlar.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 293
1997 259

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.eskiden tütün yapılırdı son zamanlarda par yapmıyor diye bu işten vaz geçildi.her kes ihtiacı kadar reçberlik yapıyor. ticari olarak satılan tahıl veye sebze meyve yoktur.davarcılık yapan birkaç aile kalmıştır.onlarda geçimini bundan sağlarlar.son zamanlar da kanlı çaya açılan fabrikalar millet için umut kaynağı olmuştur. yetişkin kızlar buralarda çalışarak ailelerinin umut kaynağı olmuşlardır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Ahmet Koşar 1999 - AHMET KOŞAR 1994 - SATILMIŞ ÖZDEMİR 1989 1984 -

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyde, içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi de yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt DEĞİLDİR köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar

Türkiye portali
  • Yerelnet


Yeniköy, Dikmen Hakkında Bilgi

Yeniköy, Dikmen

Yeniköy, Dikmen
Yeniköy, Dikmen

Yeniköy, Dikmen Hakkında Video


Yeniköy, Dikmen konusunu görüntülemektesiniz.
Yeniköy, Dikmen nedir, Yeniköy, Dikmen kimdir, Yeniköy, Dikmen açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video