Yenidibek, Malkara


Yenidibek, Tekirdağ ilinin Malkara ilçesine bağlı bir köydür.

Balkan Harbinde Yunanistan'ın Soflu kasabasına ait 18 parça köy ve mezradan gelen göçmenler yerleşmiştir. Daha önceleri Bulgar köyüdür. Köyde yaşayan Bulgarlar şarapçılık ve arıcılık ile geçimlerini sağlamışlar, sonradan yerleşen göçmen halk üzüm bağlarını işlemeye bir süre daha devam etmiştir.Şu anda üzüm bağları kalmamıştır ancak halen bilimsel usüllerle arıcılık yapan bir kesim vardır. Ihlamur ve kekik çiçeği balları oldukça ünlüdür. Köyün ilk adı "Pişman" dır. 1960lı yıllarda "Yenidibek" olarak değiştirilmiştir. Köyde okuma oranı çok yüksek olduğundan şu anda genç nüfus daha çok şehirlerde yaşamakta olup dağ köyü olmasından dolayı yazları köye gelmektedirler. Köy sınırları içinde Cenevizler dönemine ait tarihi kaleler bulunmaktadır. Bilimsel araştırma yapılmamıştır. Köy Balkan Savaşına,Çanakkale Savaşlarına ve Kurtuluş Savaşına pek çok gencini göndermiş, şehitler vermiş, geriye dönebilen 12 gazi olmuştur. Bu sayı gidenlerin yanında onda birinden bile daha azdır.

Köyde 8 kasımda Soflu Seçek yaylasında da sürdürdükleri gelenek olan Kasım Bayramı kutlanmaktadır.Bu gün hayvancılıkla uğraşanların mali yılbaşısı gibi kabul edilip kutlanır.Tüm köy katılımıyla yemekler yapılıp misafirlere ve köy halkına sunulur. Bundan başka hıdırellez kutlamaları yapılır. Bu sebeple köy yakınındaki ormanlık alanda Malkara Kaymakamlığı ve Belediyesi'nin destekleriyle bahar şenlikleri ve piknik yapılmaktadır, civar köy, kasaba,ilçe ve illerden pek çok misafir gelmektedir. YÖRESEL YEMEKLERİ Köyün en meşhur yemekleri yaban etiyle yapılanlar olup; bundan başka ekşili çorba, akıtma, ciğer aşı, peynir helvası da çokça bilinir. Yaban etiyle yapılanlardan tavşan kapaması ve bıldırcın güveç en bilinenleridir. Bundaki en büyük etki yaklaşık otuzbeşbin dekar orman arazisinin mülki hudutlar içinde olmasıdır.

Konu başlıkları

  • 1 Coğrafya
  • 2 İklim
  • 3 Nüfus
  • 4 Ekonomi
  • 5 Muhtarlık
  • 6 Altyapı bilgileri
  • 7 Dış bağlantılar

Coğrafya

Tekirdağ iline 73 km, Malkara ilçesine 16 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 206
1997 -

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2008 - Sebahattin Binici 2004 - Sebahattin Binici 1999 - Hüseyin Uzun 1994 - Murat Binici 1989 - Servet Dibek 1984 - Mehmet Gürkan

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Ayrıca son cevre düzenlemesiyle köyün ici kilit tası dösenmistir.

Dış bağlantılar

Türkiye portali
  • Yerelnet


Yenidibek, Malkara Hakkında Bilgi


Yenidibek, Malkara
Yenidibek, Malkara

Yenidibek, Malkara Hakkında Video


Yenidibek, Malkara konusunu görüntülemektesiniz.
Yenidibek, Malkara nedir, Yenidibek, Malkara kimdir, Yenidibek, Malkara açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video