Yenidemir, Kahramanmaraş


Yenidemir, Kahramanmaraş ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Yenidemir Köyü, Kahramanmaraş ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Yenidemir Köyü 5 adet küçük yerleşim biriminden oluşan mezralardan meydana gelmiştir. Kahramanmaraşa İlk yerleşim yeri olan Süllüler obası 28 km, diger obaları ise yaklaşık 45 km mesafededir. Yolu ulaşıma açık olmakla birlikte kış aylarında kar yağışlarında yolları kapanabilir. Telefon hizmeti alamayan obası Süllüler obasıdır. Yenidemir Köyü Süllüler obası, Mercan obası, Ekizler obası ve Ölübegli obası olarak bilinmektedir. Son yıllarda köyden kentte ciddi manada göçler olmuştur. Genç nufus şehir merkezine yerleşmektedir. Ulaşımı; Süllüler obası dışındaki yerlerin yolu stabilizedir. Merkeze yakın olmasına ragmen ciddi manada kamu hizmeti alamayan köylerimizdendir. İlkögretim okulları ögrenci yetersizliginden taşıma ile yapılabilmektedir.

Köyün Asıl Adı Süsü Kürtleri olarak bilinmektedir. Köy degişik küçük yerleşim birimlerinden oluşmaktadır. Köyün tarihi hakkında kesin kaynaklara dayalı bilgi olmamakla birlikte nakiller vasıtasıyla ögrendigimize göre köy sürekli yer degiştirmiştir. Kürt’ün deresi, Harebit. Bugurlu ve Merikli (Ermeni köyü) harabeleri bilinmektedir. Yusufoglu bagları ve Merikli hala imar edilmektedir. Köyün ilk kurucuları Harablar, Damların Dere ve Baglar denilen yerlerde yaşamışlardır. Ermenilerle komşulukları zaman zaman gergin olsa da iyi geçindikleri bilinmektedir. Ortaklık hayvancılık yapıldıgı aileler vardır. Meriklide iki yıl birlikte aynı evde oturmuşlardır. Mezarlıkları ortaktır. Yerleşik yaşama alışkın olmayan bir gelişme seyri içerisinde olduklarını, nerede su varsa oraya yerleştikleri kesin. 1880 yıllarında Kürt’ün deresi, Harebit, Merikli, Bugurlu, Harablar ve Damların Derede yaşadıklarını harebe kalıntılarından biliyoruz. 1917-1918 yıllarında yaşanmış olan trajik olayda ciddi tarafgirlik anlatılmaktadır.

Sanat tarihçileri tarafından araştırılmamakla birlikte tarihi mekanlar vardır. Süslü Kalesi,Beşoluk Çeşmesi, Ağıllı Yaylası' nda Kozoluk Çeşmesi, Abdal Kamalagı ve birkaç asırlık Çınar agaçları mevcuttur. 1980 yıllarında Orman İşletmesi tarafından kestirilmiştir. Köyde tarihi mekanı pek olmayıp Köyümüze ait Kamalak (Sedir) agaçları ile süslü kalesi ve bir yaylaya (Ağılı Yaylası) sahiptir. Ata dede yurdumuzdur. Hatta destek verildiği takdirde yayla turizmi yapılabilir. Dağcılığa ve Trakinğ yapılmaya çok müsait bir yamaçlara sahiptir. Ayrıca av merakı olanlara yasaklar dışında muhteşem olanak sağlayacak bir ortam oluşturur. Süsü Kürtleri ismi verilişi nereye ve hangi tarihe dayanır hakkında kesin bir bilgi yok olmasına ragmen bir Kürt aşiretinin yerleştigi bilinmektedir. Yöre insanıyla kaynaştıgı için asimile olmuştur. Kaynagıda yok. Kürtçe bilen şu an hayatta kalan tek kişi yoktur. Alo olarak bilinen kişinin torunları yaşamaktadır. Alo' nun Kürt Eşi ise köyün ileri gelenlerinden birinin kızıdır. Agasının genç yaşta ölmesi nedeniyle Aganın Hanınımı sadık evin çobanı Alo’ya kızını vermiştir. Şu andada Kavak’ın Tutları denen yerde acı olay orada yaşanmıştır. Olayın müsebbipleri kaçarak kurtulmuş 6-7 kişi sonradan ecelleriyle ölmüşlerdir. Süsü Kürtleri ismi verilmiş ama Köyümüzde ne Kürtçe Konuşulur ne de yazılır. 1970 yılına kadar verilen Resmi Nüfus cüzdanlarında Köyün ismi Süsü Kürtleri olarak tescil edilmiştir. Elimizde bu tür verilen nüfus cüzdanları vardır. Köyün ismi tekrar değişmiş bu seferde Yenidemir olmuş. Süllüler Obası, Mercan Obası, Ölübegli Obası, Ekizli ve Baltacı Obalarından Oluşmaktadır. Köyün Genelinde Tarım ve hayvancılık ile geçim sağlanır. Son zamanlarda bağcılık ön plana kıkmıştır. Kabarcık, Ezezi üzümü, Tilki yemez, Ag Üzüm, Mağrabaşı, Külefi, Sergi çeşidi üzümler yetiştirilir. Başlıca Yemekleri; Patlıcan musakka, İçli köfte, Et Kavurma, Yarpuz Çorbası, Çiriş Lepesi, Beze, Tirşik, Göbelek (Mantar) Sulusu, Teleme, Kabak Ekşilisi, Dolma, Sarma, Ekşili Köfte, Tavuk Sulusu (Yahnisi), Yüzlü Kömbe, Tandır Kömbesi, Saç Altı Kömbesi, Ekşili Turşu, Mercimek Köftesi, Simit Köftesi, Bulgur Köftesi, Şalgamlı Tarhana Çorbası, Çılbır, Soğukluk boranası, Ekşili Çorba,

Konu başlıkları

  • 1 Coğrafya
  • 2 İklim
  • 3 Nüfus
  • 4 Ekonomi
  • 5 Muhtarlık
  • 6 Altyapı bilgileri
  • 7 Dış bağlantılar

Coğrafya

Kahramanmaraş merkezine Süllüler obası 30 km ve diger obaları Mercan, Ekizler, Ölübeyli (Çardak) Ekizler ve Baltacı obaları yaklaşık 40 km uzaklıktadır. Ayrıca Süllüler obasına bağlı olan ve Beşoluk mevkiinde ikamet eden bir grup evlere ise Kayseri yolundan ulaşım sağlanmakta olup Mimarsinan Köyü Beşoluk obası ile aynı yerleşim yerindedir. Süllüler obasına kadar asfalt yol yoktur.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Sır Barajının Yapılması ile birlikte Kış ayları biraz daha ılık geçmektedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 1143
1997 -

2009 1576

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Orman arazisi bol olduğundan kara keçi hayvancılığı yaygındır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

bgcolor="#dddddd"

Seçim yılı Muhtar
[[2004
1999 BAYRAM AKGÜL
1994 ALİ AKGÜL
1989 İBRAHİM ÇAM
1984 Memiş KILIÇ

mehmet toy

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup (sadece 4Km) köyde elektrik ve sabit telefon süllüler obası hariç diğerlerinde vardır.

Dış bağlantılar

2007 Yılında Çardak obası(Ölübeğli) ile Akgümüş Köyü arasındaki Se Yaylası yolu genişletilerek ulaşıma açılmıştır.Yenidemir, Kahramanmaraş Hakkında Bilgi

Yenidemir, Kahramanmaraş

Yenidemir, Kahramanmaraş
Yenidemir, Kahramanmaraş

Yenidemir, Kahramanmaraş Hakkında Video


Yenidemir, Kahramanmaraş konusunu görüntülemektesiniz.
Yenidemir, Kahramanmaraş nedir, Yenidemir, Kahramanmaraş kimdir, Yenidemir, Kahramanmaraş açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru