Yenice, Karataş


Yenice, Adana ilinin Karataş İlçesine bağlı bir köydü, son yapılan güncellemelerden sonra Yüreğir ilçesine bağlandı ve mahalle yapıldı.

Konu başlıkları

  • 1 Tarihçe
  • 2 Kültür
  • 3 Coğrafya
  • 4 İklim
  • 5 Nüfus
  • 6 Ekonomi
  • 7 Altyapı bilgileri
  • 8 Dış bağlantılar

Tarihçe

Köyün tarihinin 1800'lü yılların ikinci çeyreğinde başladığı tahmin edilmektedir.Köy aynı zamanda Türkiye'ye nam salmış ünlü sanatçı ve yönetmen Yılmaz Güney'in doğduğu yerdir. Seyithan(Toprağın Gelini) Filmi köyümüzde çekilmiştir.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Adana iline 27 km, Karataş ilçesine 24 km uzaklıktadır. 

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Kışları ılık ve yağışlı, yazları ise sıcak ve kuraktır. En yüksek sıcaklık 12 haziran 2012'de nemle birlikte 53,0 °C, nemsiz 45.7 olarak ölçülmüştür. En düşük sıcaklıksa 28 ocak 2012'de −6,3 °C olarak kayıtlara geçmiştir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 245
1997 155

Ekonomi

Köyün ekonomisi Tarım ve Hayvancılığına dayalıdır,  Tarım ürünlerinden buğday, ayçiçeği, zeytin, nar, mısır, narenciye (portakal, turunç, mandalina,greyfurt ve limon), baklagiller, domates, biber, salçalık biber, patlıcan, marul, lahana, soğan, soya, pamuk, üzüm, yer fıstığı, bakla, fasulye, hıyar, karpuz, kavun, enginar, kereviz, gibi birçok ürün üretilmektedir.Ama bu ürünlerin en önemlisi pamuktur. Üretim klasik sulama sistemlerinden, yağmurlama (damla sulama) teknolojisine geçilmektedir.

Altyapı bilgileri

Köyümüzde Cami ve İlkokul bulunmaktadır, Okulumuzda şu an eğitim öğretime devam edilmektedir. Bunun yanı sıra ilköğretim ve lise eğitimi alan öğrencilerimiz için taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyde futbol sahası bulunmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik, sabit telefon, İnternet altyapısı vardır. Köyümüze 2012 yılından itibaren sabah 06:00 öğle 12:00 ve akşam 18:00 da Adana taşköprü durağından belediye otobüsü seferleri yapılmaktadır.

Dış bağlantılarYenice, Karataş Hakkında Bilgi

Yenice, Karataş

Yenice, Karataş
Yenice, Karataş

Yenice, Karataş Hakkında Video


Yenice, Karataş konusunu görüntülemektesiniz.
Yenice, Karataş nedir, Yenice, Karataş kimdir, Yenice, Karataş açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru