Yelizaveta


Elizaveta Petrovna (Rusça: Елизавета (Елисавет) Петровна) (18 Aralık 1709 - 5 Ocak1762), Elizabeth Yelisavet olarak da bilinen, Rusya İmparatoriçesi (1741-1762)Savaşı (1740-1748) Avusturya Veraset ve Yedi Yıl Savaşları (1756-1763) bir ülke. Rus İmparatorunun, 1762 yılında ölümünün sonrasında, 16 milyon kilometre kare daha fazla araziye yayılmış rus orduları , Halefi Çar Peter II tarafından başa geçince geri çağrılmıştır. Aylar süren Berlin Kuşatması onun öldürülmesiyle son bulmuştur.

İç politikalarda devlete hizmet sürelerinin kısaltılması, soyluların yerel yönetimde hakimiyeti kazanması için izin verdi. Lomonosov Moskova ve Saint Petersburg Güzel Sanatlar Akademisi Shuvalov vakıf Üniversitesi kurulması teşvik etti. Aynı zamanda, özellikle Peterhoff ve Tsarskoye Selo ile en sevdiği mimar Bartolomeo Rastrelli, görkemli barok projeler üzerinde büyük miktarda para harcadı. Kış Sarayı ve Smolny Katedrali, Saint Petersburg onun saltanatının baş anıtları olarak kaldı. Saltanatı sırasında bir kişi idam edildi. En sevilen Rus hükümdarlardan biriydi.

Çariçe Olmadan Önceki Yaşamı

Elizabeth'in çocukken Venüs, 1710 yılında yapılmış resmi Peterhoff Sarayı.

Peter ve Katerina'nın hayatta kalan ikinci kızı olan Elizabeth Moskova yakındalarındaki Kolomenskoye'de doğdu. Annesi ve babası evlenmeden önce doğduğundan dolayı ileriki yaşamında siyasi muhalifleri tarafından Gayri Meşrulukla suçlanmıştı.23 Aralık 1721 tarihinde çarla evlenince bir Tsesarevna(Çariçe) olarak ilan edildi.

Peter ve Catherine (beş oğlu ve yedi kızı) on iki çocuğu vardı. Ancak Anna ve Elizabeth hayatta kalabildi. Anna kral Charles XII 'ın yeğeniyle nişanlandı.Elizabeth ise Peter ölüm döşeğindeyken onunla evlenmeyi başardı.

1741 Saray İsyanı

Peterin kuzeni peterin ölümü sonra naiplik iddia ederek destek toplamaya başladı. Ancak Anna daha hızlı davranarak Yüksek Vergileri ve Ekonomik Sorunları düzelteceğini vaad ederek imparatoriçeliği ele geçirdi. Taç giyme töreninde suikast ihtimaline karşın özel tedbirler alarak törene katılmıştır.

Otuz üç yaşına geldiğinde, çok az bilgisi olan ve siyasette hiçbir deneyimi bulunmayan ve doğal olarak sessiz ve rahatına olan Elizabeth, varlığının en kritik dönemlerinden birine de büyük bir imparatorluğun başında kendini buldu. İmparatoriçe Elizabeth Abdülmecid Rusya'nın halini şu sözler ile anlattı:

"Rus halkı Hıristiyan inancının düşmanlarının altında inleyen, ama onlara yönelik alçaltıcı bir yabancı baskısına teslim etmiştir."

Rusya; Alman Danışmanlarım egemenliğinde oldugundan ve Sürgün Elizabeth sevilmeyen Heinrich Ostermann, Burkhard von Munnich ve Carl Gustav Lowenwolde de dahil olmak üzere çoğu Elizabeth'i destekleyek 25 Nisan 1742 tarihinde Dormition Cathedral Kendini Rusya İmparatoriçesi olarak taçlandırdı.

Ölümü

Elizabeth; Ölümü kelimesini hiç sevmezdi ve huzurunda yasaklıydı. Peter ve Catherine ve Counts Alexey başta olmak üzere herkesten dua etmelerini istedi. Geriye kalan son gücüyle herkesten af dileyerek öldü. 5 Ocak1762

Önce gelen:
VI. İvan
Rusya İmparatoriçesi
6 Aralık 1741–5 Ocak 1762
Sonra gelen:
III. Petro


Yelizaveta Hakkında Bilgi

Yelizaveta

Yelizaveta
Yelizaveta

Yelizaveta Hakkında Video


Yelizaveta konusunu görüntülemektesiniz.
Yelizaveta nedir, Yelizaveta kimdir, Yelizaveta açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video