Yazılıgürgen, KarapürçekYazılıgürgen
—  Köy  —
Sakarya
Ülke Türkiye
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
İl Sakarya
İlçe Karapürçek
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 808
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 264
İl plaka kodu 54
Posta kodu 54430
Sakarya ilindeki yerleşim yerleri listesi
İnternet sitesi: [2]

Yazılıgürgen, Sakarya ilinin Karapürçek ilçesine bağlı bir köydür.

Köyün geçim kaynağı fındık ve besicilik ve yeni kurulan fabrikalarda iş imkânı bulunmaktadır. Köye göç en son Ankara Harmanlı (böyle bir yerlesim yok belki Haymana?) dan yapıldığı bilinmektedir. köy eskiden köy olarak bilinirdi ama şu zamanlarda Kara pürçek belediyesine mahalle olarak bağlanmış bulunmaktadır.

Konu başlıkları

  • 1 Kültür
  • 2 Coğrafya
  • 3 İklim
  • 4 Nüfus
  • 5 Ekonomi
  • 6 Muhtarlık
  • 7 Altyapı bilgileri
  • 8 Dış bağlantılar

Kültür

Bu köyler 1700 lü yıllar da Kerkük tarafından geldiği söyleniyor Köyün ne zaman kurulduğu net olarak bilinmemekle beraber mezar taşlarından ve büyüklerin anlattığına göre en az 400 yıllık mazisi olan köklü bir Kürt köyüdür. Padişah Genç Osman (1604-1622)Yeniçeri Ocağını kaldırmak istemiş,bunun içinde hacca gideceğini bahane etmiş,ancak olayın açığa çıkması üzerine isyan başlamış ve gidememiştir.Bunun üzerine elçiler aracılığıyla Kerkükteki halkı toplatıp istanbul'a getirtmiştir.Padişah ,Yeniçeriler tarafından Yedikule zindanlarında boğdurulunca yüzyıllarca araplar ve farslarla birlikte yaşamış Kürtler açıkta kalmışlardır. Tarım ve hayvancılıkla geçinmeyi adet edinmiş Kürtler İstanbulda barınamamış, birçok ilimizin yanında Sakaryaya da yerleşmeyi uygun görmüşlerdir. Halk Kerkük te konuştukları lisanı yazılıp okunmamakla birlikte halen muhafaza etmektedir. Bu lisan günümüzde Kürtçe olarak adlandırılmaktadır. Halk konuştuğu lehçeden dolayı Kürt olarak adlandırılmaktadır. Aynı özelliklere sahip Karapürçek ilçesinin diğer köyleri şunlardır: Yazılıgürgen, Teketaban, Yüksel, Potuklar (Meşepınarı). Akyazı ilçesine bağlı aynı özelliklere sahip köyler: Uzunçınar, Karaçalılık, Erdoğdu, Eskibedil, Kumköprü. Sakarya ilimizin diğer ilçelerinde de aynı özelliklere sahip köyler mevcuttur.

Coğrafya

Sakarya iline 25 km, Karapürçek ilçesine 3 km. Akyazı ilçesine 7 km. uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Yazlar çok sıcak Kışlar ise SOGUKTUR

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri 2008 850 2007 755 2000 808 1997 914

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Havancılık Ve Tarım yanı sıra köyde fabrikalr vardır bunlar sülük ve subor fabrikaları

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009-KADİR GEYVE 2008 -ALİ BEYAZ 2004 -Dursun Daldıç 1999 -Ali Beyaz 1994.alibeyaz 1989 -Hüseyin karaaslan(kral) 1984 -Dursun Dalgıç

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu VARDIR fakat 3 CÜ SINIFTAN SONRA taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır.Köyün ANA sınıfıda vardır. Köyün içme suyu şebekesiVARDIR ANCAK BU SUYU DEVLET DEĞİL KÖYLÜ KENDİSİ ALT YAPISINI YAPMIŞTIR kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi VARDIR ANCAK SAĞLIK MEMURU YOKTU. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar

Türkiye portali
  • Yerelnet


Yazılıgürgen, Karapürçek Hakkında Bilgi

Yazılıgürgen, Karapürçek

Yazılıgürgen, Karapürçek
Yazılıgürgen, Karapürçek

Yazılıgürgen, Karapürçek Hakkında Video


Yazılıgürgen, Karapürçek konusunu görüntülemektesiniz.
Yazılıgürgen, Karapürçek nedir, Yazılıgürgen, Karapürçek kimdir, Yazılıgürgen, Karapürçek açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video