Yaylaköy, Kuşadası


Yaylaköy, Aydın ilinin Kuşadası ilçesine bağlı bir köydür.

Konu başlıkları

  • 1 Tarihçe
  • 2 Kültür
  • 3 Coğrafya
  • 4 İklim
  • 5 Nüfus
  • 6 Ekonomi
  • 7 Muhtarlık
  • 8 Dış bağlantılar

Tarihçe

Köy,Denizli Çardaktan göç eden iki çadır yörük kabilesi tarafından kurulmuştur. Köy yüksekte ve çevreye hakim yerde olduğu için bu isim verilmiştir. Asıl köy şimdiki yerleşim yerinden 1 km.doğuda kurulmuştur. Toprak kayması olunca şimdiki yerine 1960 lı yıllarda devlet tarafından taşınmıştır.

Kültür

Köy kültürü tipik yörük kültürüdür. Zaman yörük kültürünü unutturmuş olsa da bunu yaşatacak yeni girişimlerde bulunulmaktadır. Köy,yol kenarındaki restaurantlarıyla ve kasaplarıyla ünlüdür. Geleneksel köy yemekleri,ızgaralar,bazlama ve keşkek favori yemeklerdir. Bunun yanında bu dükkanlarda satılan tarhana, kavanozlarda yağda zeytin, köy eriştesi,kuskus, bulgur, biber+patlıcan kurusunu güvenle alabilirsiniz. Arabanızla geçerken Yılmaz'ın Yeri RESTAURANT nefis yemekleri çok ucuza tadabilir gönül rahatlığı ile gıda alışverişi yapabilirsiniz

Coğrafya

Aydın iline 62 km, Kuşadası ilçesine 12 km uzaklıktadır.Kuşadası Söke kara yolu üzerinde denizden 150m.yüksekliktedir.Buğday,sebze ve meyve yetiştirilir.Yaz mevsiminde havası oldukça serindir.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 494
1997 497

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Turizm ve arazi satışı diğer gelir kaynaklarıdır. Köyde son yıllarda zeytin fidanı dikimine önem verilmiştir.Ayrıca son yıllarda arıcılıkda başlamıştır.Yukarı köyde konyadan yerleşme mehmet ali ıldır ve birkaç kişi arıcılık yapmaktadır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - CAFER ÇİFTÇİ 2004 - Kenan Yıkılmaz 1999 - Kenan Yıkılmaz 1994 - Kenan Yıkılmaz 1989 - Murat Ertan 1984 - İhsan Yıkılmaz

Dış bağlantılar

  • Yerelnet


Yaylaköy, Kuşadası Hakkında Bilgi


Yaylaköy, Kuşadası
Yaylaköy, Kuşadası

Yaylaköy, Kuşadası Hakkında Video


Yaylaköy, Kuşadası konusunu görüntülemektesiniz.
Yaylaköy, Kuşadası nedir, Yaylaköy, Kuşadası kimdir, Yaylaköy, Kuşadası açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru