Yalanı, Şarkışla


Yalanı, Sivas ilinin Şarkışla ilçesine bağlı bir köydür.

Konu başlıkları

  • 1 Tarihçe
  • 2 Kültür
  • 3 Coğrafya
  • 4 İklim
  • 5 Nüfus
  • 6 Ekonomi
  • 7 Muhtarlık
  • 8 Altyapı bilgileri
  • 9 Dış bağlantılar

Tarihçe

Köyün adi yerlesim yeri isminden gelmektedir.

Köy Şarkışla yöresinde genel Emlek köyüdür. Cevre köyler (batisinda Iğdecik, Sarıtekke, Güdül, Güneyinde Hocabey, Canakci, Gaziköy, Alaman, Akçakışla, dogusunda Baglararasi ve Kümbet, kuzeydogusunda Nalli ve Yuvalicayir (Yildizeli)) arasinda hanefi köyü olsa da tüm emlek yöresinde oldugu gibi bu köyler arasinda yüzdeyüz örf, gelenek, adet ve şive eşitligi var.

Mazide oldugu kadar olmasada örf ve adetler devam etmekte: mesela bir eve gelen gelinin o evdeki cocugu yasindaki bir erkek cocuga saygi ile yaklasmasi ve "gelinlik" etmesine halen rastlanmakta.

Nesiller arasi iliskiler, Dügün, Cocuk yetistirme ve cenaze merasimi oldugu gibi, Saz söz türkü ve manilerde kesinlikle yöre törelerine bagli ve eşittir.

Ayrica köyün birde Sütoluk adinda büyük alani camlarla kapli yaylasi vardir.

Kültür

Köyde dügünler halen yöreye otantik gelenklere bagli sekilde yapilir. Ayni sekilde yemekleride yöresel fark icermez: herle, dügülcek, bulgur, madimak aşı, dutmac, icli köfte, ayran corbasi, vs.

Köyde diger köylerde`de oldugu gibi kökü islam öncesine ve samanizme dayanan ozanligin varisi asiklar yatismistir. Emlek yöresindede varligini sürdüren ve türkiye duyuran Asiklar(son asrin örnekleri Kemter, Asik Veli, Ali Izzet, Asik Veysel, Sefil Selimi gibi) yöreye mahsus özellige sahip olmakla beraber yalani köyüne bagli mahalli asiklar da bulunmakta: Asik Yalinayak (Ramazan Şimşek), Cin Ali

Sivas yöresinde yetisen asiklarda 126 si emleklidir. Yalani köyü dahil bütün emlek yöresi bu özelliğinden dolayı birçok Türk boyuna kültür beşikligi etmiştir

Coğrafya

Sivas iline 81 km, Şarkışla ilçesine 38 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Rakim yüksekligi (yaklasik 1600m) nedeniyle yaz aylarinda bilhassa geceleri hava cok cabuk sogur ve ayaz olur.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 145
1997 171

Köy 1950`lerden bu yana basta Sivas ve Kayseri olmak üzere Ankara, Istanbul ve Adana-Kozan´a göc vermistir. 1970`lerde is ve isci bulma kurumu araciligiyla yurtdisina göc (basta Almanya,Isvicre,Fransa,Avusturalya,Felemenk ve son yillarda italya´) yogunlasmistir. Köy nüfusunun birkac misli köy dışında yaşamakta

Yaz tatillerinde degisik il ve devletlerden gurbetcilerin köye dönüsüyle beraber köyde bir canlanma gözlenir ve köy degisik bir hava ve renge bürünür.

Köyden soyadlari: Bölükbaşı, Çinar, Elmas, Gürdal, Îlbey, Özbek, Sönmezcan, Şimşek, Ulusoy, Yazicioglu, Yurtseven. Sarikas

Ekonomi

Köyün ekonomisi sadece tarım(bugday,yulaf vs. monokultürel tarim) ve hayvancılığa (az sayida sigir, davar) dayalıdır.

Dolaysiyla yoksulluk yogun bir derecede hüküm sürdüysede Türkiye icine ve yurtdisina varan göcle köyün ekonomisine bir parca katki saglanmis oldu.

Bütün anadolu köylerinde oldugu gibi gurbetci turizmi ile köye gelen döviz haricinde ev aletler, pilli radyo, fotograf makinasi, gazli ocak ve mekanik ev aletleri gibi, köye eletrigin gelmesi ile beraber elektronik aletler (Televizyon, buzdolabi, video vs.) yoksulluktan kurtulusun ilk ve tek adimi olmustur.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Cemal Çınar 1999 - 1994 - 1989 - 1984 -

Altyapı bilgileri

Köydeün ilköğretim sinifi (tel3465231156) ve camisi (Imam Burhan Durgun) bulunmakta. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt degildir köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Altyapısızlık ve ekonomik sıkıntının neden oldugu göc dolayisiyla köyde demografik yaslanma takip edilmekte ve eski evlerin büyük kismi ören halindedir.

Dış bağlantılar

Türkiye portali
  • Yerelnet


Yalanı, Şarkışla Hakkında Bilgi


Yalanı, Şarkışla
Yalanı, Şarkışla

Yalanı, Şarkışla Hakkında Video


Yalanı, Şarkışla konusunu görüntülemektesiniz.
Yalanı, Şarkışla nedir, Yalanı, Şarkışla kimdir, Yalanı, Şarkışla açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video