Yalancı Yason


Yalancı yason yarımadası, küçük ama güzel bir doğal görünüme sahip bir yarımadadır. Eski Ordu-Samsun karayolu üzerindedir. Şimdiki sahil yolu (Bolaman-Efirli 48km).

Samsun-Çarşamba havalimanına 100km, Ordu`ya 35km, Perşembe`ye 20 km 'dir. Yason Yarımadasi`nın hemen 300 metre batısında (kadastroda: 'sülü burnu' diye geçer), çok güzel ve oya gibi işlenmiş kıyıya sahiptir. Burada üç bin yıllık taşlar yontularak yapılmış, Antik Çağ’dan kalma (Romalılar dönemi) balık havuzu bulunmaktadır. Su sporları (dalgıçlık) yapmak için çok sayıda turist gelmektedir. Yason’un denizaltı haritası dalgıçlar için hazırlanıyor. Ayrıca define aramaya meraklı yöre halkı burada birçok kez kazi denemeler yapmıştır.

Bu şirin yarımada, yılda 320 gün, güneşin doğuş ve batışını seyir imkânı verir. Ayrıca, yarımadanın kıyıları tamamen deniz kabukları ile adeta süslenmiştir. Buradan Ünye burnu görülebilir.

Yason Burnu'nun yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı haline geldiği ve çok turist çeken bölgelerden biri olduğu icin Yalancı Yason uzerine 2012 yilinda bir otel yapilacagi soylenmektedir.


İlgili Bağlantılar

  • Yalancı Yason websitesi

Dış bağlantılar

  • Yalancı Yason, video 1
  • Yalancı Yason, video 2


Yalancı Yason Hakkında Bilgi


Yalancı Yason
Yalancı Yason

Yalancı Yason Hakkında Video


Yalancı Yason konusunu görüntülemektesiniz.
Yalancı Yason nedir, Yalancı Yason kimdir, Yalancı Yason açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video