Yakup Çelebi


DoğrulukGörüldü

Atla: kullan, ara
Yakup Çelebi
Doğum 1359 civarı
Bursa, Osmanlı İmparatorluğu
Ölüm 1389
Kosova
Yattığı yer I. Murad Türbesi, Bursa, Osmanlı İmparatorluğu
İkâmet Bursa, Osmanlı İmparatorluğu
Din İslam
Ebeveyn(ler) I. Murad ve Fûl-Dâne Hâtûn

Şehzade Yakub Çelebi (d.1359 Bursa - ö.1389 Kosova), (Osmanlıca: الأمير يعقوب جلبي) I. Murad'ın Fûl-Dâne Hâtûn'dan olma üçüncü şehzadeleridir.

Küçük yaşından itibaren çok iyi bir öğrenim görmüş, ayrıca idari ve askeri eğitime alıştırılmıştır. Bütün savaşlarda babasının yanında bulunmuş cesareti, kahramanlığı ve iyilikseverliğiyle kendisini herkese sevdirmiştir .

I. Murad‘ın son seferi olan Kosova Meydan Savaşı’nda iki kardeş de büyük yararlıklar göstermişlerdi. Düşman yenilip, bunlardan bir kısmı kaçmaya başlayınca, Yakup Çelebi onların peşine takıldı; Son artıkları da temizledikten sonra geri döndü. Bu sırada savaş alanını dolaşmakta olan Birinci Murat, yaralı bir Sırplı tarafından hançerle öldürüldü. Taht, Yıldırım Bayezit‘e kalmıştı. Ancak Bayezit, Yakup Çelebi’nin tahta ortak olmasından, ya da saltanatı tamamen elinden almasından korkuyordu. Zaten eskiden beri onu kıskanırdı. Bu yüzden kardeşi düşmanı takipteyken onu yok etmeye karar verdi.

Düşmanı takipten dönen Yakub Çelebi (30 yaşlarında iken) neye uğradığını anlamadan bir anda yirmi otuz kişinin hücumuna uğradı; kahraman şehzadeyi oracıkta öldürdüler. Yakub Çelebi’nin öleceği sırada: «Bayezit, bana kıydın, dilerim sen de bu tahtın hayrını görmeyesin» diye ağabeyine beddua ettiği söylenir.

Yakup Çelebi, Osmanlı tarihinde, saltanat hırsı sebebiyle öldürülen ilk Türk şehzade sidir. Bundan sonra bu, kardeş veya yakınları öldürme konusu, kanun niteliğinde bir gelenek olarak XVIII. yüzyıla kadar devam etmiştir.

Yıldırım Bayezit, kardeşinin naaşını Bursa’ya getirtmiş ve törenle defnettirmiş tir.

İznik’te Yakub Çelebi Camisinin kuzeybatısında bulunan türbe ile ilgili bir kitabe bulunmamaktadır. Yakub çelebinin Bursa’da Hüdavendigar Türbesinde gömülü olup, bu türbenin bir makam olması kuvvetle muhtemeldir. Yakub Çelebi'nin İznik'te camisi, türbesi ve Keles’te de hamamı bulunmaktadır. Bu türbenin XIV. yüzyılın sonlarına doğru yapıldığı bilinmektedir. Yakub Çelebi Türbesi 6.45 x6.45 m. ölçüsünde kare planlıdır. Türbenin köşelerinde örme ayaklar yer almakta olup, bunlar birbirlerine sivri kemerlerle bağlanmıştır. Ayaklar ve kemerler tek sıra kesme taş, üç sıra tuğla ile örülmüştür. Bunlara dayanan pandantifli bir kubbe türbenin üzerini örtmektedir. Türbenin batısı sonradan örülerek kapatılmıştır .

Kaynakça

  1. ^ http://www.nkfu.com/yakup-celebi-kimdir
  2. ^ http://www.lifeinbursa.com/tarihx/466/25///

Galeri

Şablon:I. Murad dönemiYakup Çelebi Hakkında Bilgi


Yakup Çelebi
Yakup Çelebi

Yakup Çelebi Hakkında Video


Yakup Çelebi konusunu görüntülemektesiniz.
Yakup Çelebi nedir, Yakup Çelebi kimdir, Yakup Çelebi açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video