Yakub Bey


Yakub Bey, I. Yakub Bey olarak da bilinir, tam adı Yakub bin Ali Şir (ö. 1327-1340?), Germiyanoğulları Beyliği'nin kurucusu.

Babası Kerimeddin (Keramüttin) Ali Şir Bey gibi Anadolu Selçuklularının hizmetinde bulundu. Babasının öldürülmesinden sonra İlhanlıların baskısı üzerine batıya çekilerek merkezi Kütahya olan Germiyanoğulları Beyliği'ni kurdu (y. 1300). Önceleri Anadolu Selçuklularına bağlı kalan Yakub Bey, daha sonra Selçuklu Sultanı Gıyasettin Mesut'un hükümdarlığını tanımayarak İlhanlılara bağlı kaldı. Zamanla tam bağımsızlığını elde etti ve komşu Türkmen beylerini egemenliği altına aldı. Komutanlarından Aydınoğlu Mehmed Bey, Birgi ve Ayasuluğ'u (Selçuk), kendisi de Menderes Nehri kıyısındaki Tripolis ve Ankyra (Angir)-Sidera'yı (Simav) beyliğin topraklarına kattı.

Bizanslılar'ın İspanya'dan getirttiği Katalanlar yüzünden bırakmak zorunda kaldığı Alaşehir'i 1314'te ele geçirdi ve Bizans'ı yıllık vergiye bağladı. İlhanlılar'ın Anadolu'ya gönderdikleri beylerbeyi Emir Çoban'a itaat etti. Afyon'da birçok vakıf kuran Yakub Bey'in ölümünden sonra yerine oğlu Mehmet Bey geçti.

Türbesi Kütahya'dadır.

Kaynakça

  1. ^ Germiyanoğulları


Yakub Bey Hakkında Bilgi


Yakub Bey
Yakub Bey

Yakub Bey Hakkında Video


Yakub Bey konusunu görüntülemektesiniz.
Yakub Bey nedir, Yakub Bey kimdir, Yakub Bey açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru