Sat . Sat Jul 2018

Yahudiye


Yahudiye veya Yehuda (İbranice : התקופה הרומית בארץ ישראל) (Yidiş: רוימישע צייַט אין ישראל) Roma İmparatorluğu'nun bir eyaleti idi. Zamanla genişleyerek Filistin'i de içine aldı. Bar Kohba İsyanı'nından sonra ismi Suriye Filistini olarak değiştirildi.

Konu başlıkları

  • 1 Tarihçe
  • 2 Dinler tarihindeki yeri
  • 3 Kaynakça
  • 4 Ayrıca bakınız

Tarihçe

Bu eyalete Yahudiye ismi MÖ 6. yüzyıldaki antik Yehuda Krallığı'na atfen verilmiştir. Yehuda Krallığı sırasıyla Babilliler, Persler ve Antik Mısırlılar tarafından fethedildi. Her bir fethin ardından Yahudi halkı yeniden iktidarı ele geçirdiler. MÖ 63 yılında Roma İmparatorluğu Yahudiye bölgesine ulaştı. 3. Mithridatic Savaşı sonrasında Roma İmparatorluğu Suriye'yi kendisine bağladı ve eyalet haline getirdi. Bölgeyi kontrolü altına alan Roma generali Pompeius Magnus MÖ 1. yüzyılda Yahudiye bölgesindeki Hasmonean Krallığı'nı önce vergiye bağladı, sonra da Roma İmparatorluğu'nun bir eyaleti haline getirdi.

Dinler tarihindeki yeri

Yahudiye Eyaleti, Roma İmparatorluğu bünyesindeki Yahudi toplumunun büyük çoğunluğunun yaşadığı ve İsa'nın doğum yeri olması nedeniyle özellikle Hıristiyanlık açısından büyük öneme sahiptir.

İsa Yahudiye Eyaleti'nde doğmuş ve büyümüş, Hıristiyan kaynaklarına göre, Mesih olduğunu ileri sürdüğü için Yahudi din adamlarının teşviki ile Yahudiye'nin Romalı valisi Pontius Pilatus tarafından "halkı isyana teşvik etmek" suçuyla Kudüs'te çarmıha gerilmiştir.

İsa'nın çocukluğunun geçtiği Nasıra kasabası, Hıristiyanlık'taki önemli hac merkezlerinden biridir.

Kaynakça

  1. ^ History of the Term Palestine
  2. ^ Erwin Fahlbusch, Geoffrey William Bromiley (2005). The encyclopedia of Christianity, Volume 4. Wm. B. Eerdmans Publishing,. ISBN 9780802824165. http://books.google.com/books?id=sCY4sAjTGIYC&pg=PA15&lpg=PA15&dq=Bar+Kohba+Yehuda+Palestine&source=bl&ots=BwApvklPJI&sig=f_bcM2OxuCNwX5jmPdiE0-34Xu4&hl=en&ei=G4wHTevvHYP78Ab48NTpAg&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=7&ved=0CDsQ6AEwBg#v=onepage&q=Bar%20Kochba%20%20first%20time%20Palestine&f=false. "This is the first time that the land of hte Bible was called Palestine. (İncil topraklarının Filistin olarak adlandırılması ilk bu zaman oldu)" 

Ayrıca bakınız

  • İsa
  • Pontius Pilatus
Yahudilik portali


Yahudiye Hakkında Bilgi

Yahudiye

Yahudiye
Yahudiye

Yahudiye Hakkında Video


Yahudiye konusunu görüntülemektesiniz.
Yahudiye nedir, Yahudiye kimdir, Yahudiye açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video

Rastgele Yazılar

Çılgın Hırsız 2

Çılgın Hırsız 2

Çılgın Hırsız 2, Çılgın Hırsız filminin devam filmi olan [7] 2013 ABD yapımı, Illumination Entertain...
Turist Ömer Almanya'da

Turist Ömer Almanya'da

Turist Ömer Almanya'da, Sadri Alışık'ın başrolünü oynadığı 1966 yapımı bir Türk filmi. Hulki Saner y...
Rüştü Erdelhun

Rüştü Erdelhun

Mustafa Rüştü Erdelhun, (d. 1894 Edirne – ö. 9 Kasım 1983) Türk Silahlı Kuvvetleri'nin 10. Genelkurm...
2005-06 Fransa Lig Kupası

2005-06 Fransa Lig Kupası

Fransa Lig Kupası'nı kazanan; finale kadar gelen ve OGC Nice'i 2-1'lik skorla geçen AS Nancy olmuştu...