Xubuntu


Xubuntu Ubuntu adlı Linux tabanlı işletim sisteminin Xfce masaüstü ortamı kullanılarak oluşturulmuş bir türevidir. Xfce masaüstü ortamını kullanmasından dolayı daha az sistem kaynağı kullanır ve eski masaüstü bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar, netbooklar ve yüksek verimlilik beklenen iş istasyonları için iyi bir çözümdür.

Konu başlıkları

  • 1 Terminoloji
  • 2 Hedef
  • 3 Geçmiş
  • 4 Türevleri
  • 5 Sistem Gereksinimleri
  • 6 Dış bağlantılar

Terminoloji

Xubuntu ismi taban olarak Ubuntu, masaüstü ortamı olarak Xfce kullanılmasından dolayı verilmiştir. Ubuntu Güney Afrika dilleri arasında yer alan Zulu ve Xhosa gibi dillerde "diğerlerine karşı iyilik, diğerlerine karşı insanlık" gibi anlamlara sahiptir ancak Xubuntu buna benzer özel bir anlam taşımamaktadır.

Hedef

Xubuntu'nun hedefi;

Donanımla bir bütün olma, kullanılabilirlik ve performans odaklı, Xfce grafik masaüstü ortamı kullanan, Ubuntu tabanlı olan kullanımı kolay bir dağıtım oluşturmaktır. Performansın sağlanabilmesi için dağıtımda kısmen düşük hafıza kullanımı üstünde kurulmuştur. Xubuntu, Ubuntu gibi büyük bir toplulukla beraber ilerlemekte ve çok büyük bir geliştirici kitlesi tarafından direk desteklenmektedir. Böylelikle Ubuntu da hedeflenen ve ulaşılmak istenen noktaya Xubuntuda da ulaşılacaktır.

Geçmiş

Xubuntu Ubuntu 5.10 Breezy Badger zamanında sadece bir dedikodu olarak ortaya çıkmıştır ve o zamanlar çıkış tarihi bile belli değildi. Xubuntu adı ilk başta Ubuntuya Xfce masaüstü ortamını kuran paket listesinin (xubuntu-desktop) adı olarak kullanılmıştır. Xubuntu´nun (Kubuntu ve Edubuntu dahil) ilk resmi yayın tarihi Ubuntu 6.06 ile birlikte 1 Haziran 2006'da Jani Monoses tarafından yapılmıştır.

Ekim 2007'de Jani Monoses projeden ayrılarak yerini Lionel Le Folgoc'a bırakmıştır. Folgoc, Mart 2008 tarihine kadar projede yer almıştır ve ardından yerine Xubuntu Topluluğu tarafından belirlenen Cody A.W. Somerville uygun görülmüştür. Somerville iş başına geldikten sonra Xubuntu projesini için Xubuntu Strateji Belgesi adını verdiği kapsamplı bir strateji geliştirmiştir.

Şubat 2009'da LXDE masaüstü kullanılan Ubuntu sürümü Lubuntu için çalışmaların başlatıldığı Mark Shuttleworth tarafından doğrulandı. LXDE, Openbox pencere yöneticisi kullanarak tıpkı Xubuntu ve Xfce'de olduğu gibi minimum sistem kaynağı tüketen bir masaüstü yöneticisidir. Lubuntu'nun Xubuntu ile yarışır durumda olacağı söylenebilir.

Türevleri

Xubuntu, Linutop's Geode LX CPU OS, OzOS, PC/OS ve UserOS Ultra isimli dağıtımlar Xubuntu baz alınarak hazırlanmıştır.

Sistem Gereksinimleri

Xubuntu resmi olarak sunulan 2 CD'den herhangi biriyle kurulabilir. Bu kurulum işlemi için en az 1,5 GB boş sabit disk alanı gerekmektedir. Kurulum sırasında kullanıcı arayüzü kullanan Masaüstü CD'si 192 MB RAM gerektirirken, metin tabanlı Alternatif CD 64 MB'lık bir RAM ile kurulabilir.

Kurulum işlemi tamamlandıktan sonra sistem 192 MB RAM ile çalışabilir ancak 256 MB RAM önerilmektedir.

Dış bağlantılar

  • Xubuntu Resmi Sitesi


Xubuntu Hakkında Bilgi


Xubuntu
Xubuntu

Xubuntu Hakkında Video


Xubuntu konusunu görüntülemektesiniz.
Xubuntu nedir, Xubuntu kimdir, Xubuntu açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru