Mon . 20 Jun 2020
RU | UK | KK | BE | EN |

Warszawa

warszawa.pl, warszawa mapa
Warszawa, Leh otomobil markasıdır. 1951 ila 1973 yılları arasında Polonya'nın başkenti Varşova'daki FSO (Fabryka Samochodów Osobowych, Türkçe: Şahsi Otomobil Fabrikası) tarafından üretilmiştir. SSCB üretimi GAZ M-20 Podeba modelinin lisansıyla üretime başlanmış, ilerleyen yıllarda araç üzerinde çeşitli geliştirmeler yapılmış; bu model esas alınarak pikap ve van gibi modelleri de üretilmiştir.

Toplamda 254.421 adet üretilen bu araçlardan 72.834 adedi ihraç edilmiştir. İhraç edilen ülkelerin büyük çoğunluğu Doğu Bloku ülkeleri olmasına karşın bu araçlar Türkiye, Finlandiya, Venezuela, Kolombiya ve Mısır'a da ihraç edilmiştir.

Türkiye'ye bu araçlardan 2217 adet ihraç edilmiştir ve bu araçlardan bir tanesi Devrim Arabaları'nın geliştirilmesinde kullanılmıştır. Projede çalışan mühendislerin yaptıkları incelemeler sonucunda aracın motorunun 6 silindirli bir Dodge motorunun 4 silindire indirgenmiş bir kopyası olduğu saptanmış, ayrıca 4 silindire indirgeme işleminin de hatalı olarak yapıldığı saptanmıştır.(Salih Kaya Sağın'ın aksine Kemalettin Vardarlı Artıivme dergisine verdiği mülakatta bu motorun bir Chrysler motorunun kopyası olduğunu; hatta Chrysler marka aracın motorundan sökülen parçaların (örneğin pistonların) bu motora birebir uyduğunu söylemiştir.

"Pobeda" kelimesi Rusçada "zafer" anlamına gelmektedir. Aracın ilk testlerinin yapılmaya başlandığı 1943 yılında Sovyetler Birliği'nin kazanan taraf olacağının belirginleşmesi üzerine araç bu şekilde isimlendirilmiştir. Ayrıca, bu araç dört tekerden çekiş sisteminin uygulandığı ilk binek otomobillerindendir.

Kaynakça

Wikimedia Commons'ta Warszawa ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunmaktadır.
  1. ^ http://www.youtube.com/watch?v=Zvi5uD1OmcA

warszawa centralna, warszawa dzielnice, warszawa kod pocztowy, warszawa lotnisko, warszawa mapa, warszawa pogoda, warszawa restaurant santa monica, warszawa warszawa, warszawa.gumtree.pl, warszawa.pl


Warszawa Hakkında Bilgi

Warszawa


  • user icon

    Warszawa beatiful post thanks!

    29.10.2014


Warszawa
Warszawa
Warszawa konusunu görüntülemektesiniz.
Warszawa nedir, Warszawa kimdir, Warszawa açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video

Rastgele Yazılar

Koçköy, İspir

Koçköy, İspir

Koçköy, Erzurum ilinin İspir ilçesine bağlı bir köydür. Konu başlıkları 1 Tarihçe 2 Kültür 3 Co...
Hamam (film)

Hamam (film)

Hamam, İspanyol-İtalyan-Türk ortak yapımı 94 dakikalık bir film. Fimin yönetmenliğini Ferzan Özpetek...
Harvey

Harvey

Harvey, başrolde James Stewart' ın yer aldığı, Henry Coster tarafından yönetilmiş 1950 tarihli bir A...
NGC 1311

NGC 1311

Koordinat: 03s 20d 06,7sn; -52º 11' 14″ NGC 1311 Gözlem verisi Dönem J2000 Takımyıldız Saat...