Viran Dağlar


Viran Dağlar, Necati Cumalı'nın 1994 yılında yazdığı roman. Yazar bu romanıyla Orhan Kemal Roman Ödülü , Yunus Nadi Ödülü ve Ömer Asım Aksoy Ödülü'nü kazanmıştır.

Konu başlıkları

 • 1 Konusu
 • 2 Dizi uyarlaması
 • 3 Kaynakça
 • 4 Dış bağlantılar

Konusu

Roman, aynı zamanda yazarın akrabası da olan, Zülfikar Bey'in hayatını anlatmaktadır.Yazar ana kahramanın hayatı üzerinden Osmanlı İmparatorluğu'nun dağılma sürecini ve Osmanlı İmparatorluğu'nun çekilmesi sonrasında Balkanlarda yaşanan karışıklıklara değinmektedir.

Osmanlı İmparatorluğu'nun dağılma sürecinde Balkanlarda yaşayan Zülfikar bey varlıklı ve nüfuz sahibi bir aileden gelmektedir. İmparatorluğun son zamanlarında yaşanan değişim ve dağılma süreci tüm toplum gibi romanın ana kahramanını da etkilemektedir. Zülfikar Bey; henüz genç yaşınlarında olmasına rağmen II. Meşrutiyetin ilanı ve Balkan Savaşı gibi dönemin önemli olaylarına elinden geldiğince müdahil olmaya çalışmaktadır.

Zülfikar bey ve ailesi, Balkan Savaşları'nda yaşanan Osmanlı yenilgisinden sonra bile doğdukları toprakları terk etmemişlerdir. Savaştan sonra yaşanan değişimlere kayıtsız kalamayan Zülfikar Bey'in, tarih sahnesine çıkmasına yol açan olaylarsa Birinci Dünya Savaşı sırasında Fransız Ordusu'nun bölgeye gelmesiyle başlamıştır.

Dizi uyarlaması

Fransa'de "Le Dernier Seigneur Des Balkans"(Balkanların Son Beyi) adıyla yayınlanan kitap 2005 yılında Fransız Arte kanalı tarafından dizi halinde ekranlara taşınmıştır. Çekimleri altı ay süren dizi filmde, 330 oyuncunun rol almış ve dizinin maliyet 10 milyon Euro'yu bulmuştur. Fransız,İspanyol,Yunan,Bulgar ortak yapımı olan diziye Türkiye'den herhangi bir katkı yapılmamıştır.

Kaynakça

 1. ^ http://www.orhankemal.org/v05/odul_tr.htm
 2. ^ https://tr.wikipedia.org/wiki/Yunus_Nadi_%C3%96d%C3%BClleri
 3. ^ http://www.dildernegi.org.tr/TR/BelgeGoster.aspx?F6E10F8892433CFFAAF6AA849816B2EF1D1CDA4024FA3062
 4. ^ http://www.imdb.com/title/tt0478934/
 5. ^ http://arsiv.ntvmsnbc.com/news/287630.asp
 6. ^ http://arsiv.ntvmsnbc.com/news/287630.asp

Dış bağlantılar

 • Dizinin Imdb bağlantısı


Viran Dağlar Hakkında Bilgi


Viran Dağlar
Viran Dağlar

Viran Dağlar Hakkında Video


Viran Dağlar konusunu görüntülemektesiniz.
Viran Dağlar nedir, Viran Dağlar kimdir, Viran Dağlar açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru