Sun . 19 Jan 2019

Ve Ayna Kırıldı (roman)


Ve Ayna Kırıldı, İngiliz dedektif romanları yazarı Agatha Christie'nin 1962 yılında yayımlamış olduğu cinayet romanıdır. Özgün adı The Mirror Crack'd from Side to Side olan roman 1963'te ABD'de daha kısa olan bir adla, The Mirror Crack'd adıyla da yayımlandı. Romanın İngilizce özgün adı Türkçede Ayna Baştan Başa Çatladı anlamına gelmektedir. Romanın adı, İngiliz şair Lord Alfred Tennyson'un The Lady of Shalott adlı şiirinin bir mısrasından alınmıştır. Romanın kahramanı Miss Marple bu şiirden sık sık alıntılar yapar.

Roman Türkiye'de ilk kez 1964 yılında Altın Kitaplar tarafından Semih Yazıcıoğlu'nun Türkçe çevirisiyle Kırık Ayna adıyla yayımlanmıştı. Aynı yayınevi 1986 yılında bu kez kitabın adını biraz değiştirdi ve Ve Ayna Kırıldı adıyla tekrar yayımladı. Çünkü 1980 yılında roman İngiltere'de sinemaya aktarılmıştı ve film Türkiye'de Ve Ayna Kırıldı adıyla gösterilmişti.

Romanda olaylar 1950'li yıllarda İngiltere'de küçük bir kasabada kurulmuş olan bir film setinde geçer. Kasabanın düzenleme komitesinin sekreterinin zehirli bir içki kokteylini içerek ölmesi üzerine devreye amatör dedektif Miss Marple ve yeğeni Müfettiş Craddock girerler ve bilmeceyi çözmek için derhal kolları sıvarlar. Film ekibinde ne kadar oyuncu varsa hepsi şüpheliler arasındadır.

Konu başlıkları

 • 1 Türkçe baskıları
 • 2 Sinema uyarlaması
 • 3 Kaynakça
 • 4 Dış bağlantılar

Türkçe baskıları

Agatha Christie'in 1962 yılında yazdığı The Mirror Crack'd from Side to Side adlı cinayet romanı, Türkiye'de Türkçe olarak iki kez yayımlanmıştı. Türkçe adları farklı olan baskılar şunlardır:

Yıl Adı Yayınevi Çevirmen ISBN
1964 Kırık Ayna Altın Kitaplar Semih Yazıcıoğlu
1986 Ve Ayna Kırıldı Altın Kitaplar Semih Yazıcıoğlu

Sinema uyarlaması

Agatha Christie'nin 1962 yılında yayımlanan The Mirror Crack'd from Side to Side adlı romanı 1980 yılında İngiltere'de The Mirror Crack'd adıyla sinemaya da aktarıldı (Roman 1963'te ABD'de The Mirror Crack'd adıyla da basılmıştı). Filmi James Bond filmlerinin ünlü yönetmeni İngiliz Guy Hamilton yönetmiştir. Agatha Christie'nin ünlü dedektifi Miss Marple'ı Angela Lansbury'nin canlandırdığı filmde, aralarında Elizabeth Taylor, Kim Novak, Rock Hudson, Edward Fox, Geraldine Chaplin ve Tony Curtis gibi ünlülerin de bulunduğu çok geniş bir oyuncu kadrosu rol almıştı. Film Türkiye'de Ve Ayna Kırıldı adıyla gösterilmiştir.

Roman 1964'te Altın Kitaplar'dan ilk çıktığında Türkçe adı "Kırık Ayna"ydı. 1986'daki baskısında adı "Ve Ayna Kırıldı" olmuştu.

Kaynakça

 1. ^ "en.wikipedia.org/The Mirror Crack'd from Side to Side" (İngilizce). en.wikipedia.org. http://en.wikipedia.org/wiki/The_Mirror_Crack%27d_from_Side_to_Side. 
 2. ^ "cinairoman.com/Agatha Christie/Ve Ayna Kırıldı" (Türkçe). http://www.cinairoman.com/seriler.php?item=11795&d=1,14,244,581. Erişim tarihi: 2 Temmuz 2009. 
 3. ^ "altinkitaplar.com.tr/agathachristie" (Türkçe). Altın Kitaplar. http://www.altinkitaplar.com.tr/agathachristie.asp. Erişim tarihi: 2 Temmuz 2009. 

Dış bağlantılar

 • Agatha Christie web sitesinde "The Mirror Crack'd from Side to Side"


Ve Ayna Kırıldı (roman) Hakkında Bilgi

Ve Ayna Kırıldı (roman)


 • user icon

  Ve Ayna Kırıldı (roman) beatiful post thanks!

  29.10.2014


Ve Ayna Kırıldı (roman)
Ve Ayna Kırıldı (roman)
Ve Ayna Kırıldı (roman) konusunu görüntülemektesiniz.
Ve Ayna Kırıldı (roman) nedir, Ve Ayna Kırıldı (roman) kimdir, Ve Ayna Kırıldı (roman) açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video

Rastgele Yazılar

Koçköy, İspir

Koçköy, İspir

Koçköy, Erzurum ilinin İspir ilçesine bağlı bir köydür. Konu başlıkları 1 Tarihçe 2 Kültür 3 Co...
Hamam (film)

Hamam (film)

Hamam, İspanyol-İtalyan-Türk ortak yapımı 94 dakikalık bir film. Fimin yönetmenliğini Ferzan Özpetek...
Harvey

Harvey

Harvey, başrolde James Stewart' ın yer aldığı, Henry Coster tarafından yönetilmiş 1950 tarihli bir A...
NGC 1311

NGC 1311

Koordinat: 03s 20d 06,7sn; -52º 11' 14″ NGC 1311 Gözlem verisi Dönem J2000 Takımyıldız Saat...