Valerie Solanas


Valerie Jean Solanas (9 Nisan 1936 – 25 Nisan 1988), Andy Warhol'u öldürme girişimiyle tanınan ABD'li yazar. Ayrılıkçı feminist düşüncelere sahip olan Solanas, kaleme aldığı Erkek Doğrama Cemiyeti Manifestosu adlı bildiride erkeklerin yok edilmesini ve tamamen kadınlardan oluşan bir toplum yaratılmasını özendirmiştir.

Yaşamı

Valerie Solanas 9 Nisan 1936 tarihinde Dorothy Biondi - Louis Solanas çiftinin kızı olarak New Jersey'nin Ventnor City kentinde doğdu. Daha sonraki dönemde, çocukken babasının kendisine sürekli elle cinsel istismarda bulunduğunu öne sürdü. 11 yaşındayken anne-babası boşandı ve kısa bir süre sonra annesi başka biriyle evlendi. Üvey babasından nefret etti ve annesine cephe aldı.

Okulunu asan ve ailesine karşı gelen Solanas'ın bu davranışlarından ötürü annesi onu akıllanması için dedesinin yanına gönderdi. Dedesinin bir alkolik olduğunu ve sıklıkla kendisini dövdüğünü iddia eden Valerie Solanas, bu tutumunu dedesinin yanında da sürdürdü. Bunun üzerine 15 yaşındayken dedesi tarafından evden kovuldu ve evsiz kaldı. Bundan iki yıl sonra 17 yaşındayken David adlı bir erkek bebek dünyaya getirdi.

Liseden mezun olduktan sonra, Maryland Üniversitesi'nin ruh bilimi bölümünü bitirdi. Minnesota Üniversitesi'nde bir yıl kadar yüksek lisans yaptı.

Yaşamının 1966 yılından önceki diğer ayrıntıları çok net olmayan Valerie Solanas'ın bu dönemde gezgin olarak ülkeyi dolaştığı, hayatını ise fahişelik ve dilencilik yaparak idame ettirdiği düşünülmektedir.

Ülkeyi dolaştıktan sonra 1966 yılında New York'un Greenwich Village mahallesine yerleşti. Burada, erkek düşmanı bir fahişeyi konu alan Up Your Ass adlı tiyatro oyununu yazdı. Yazdığı senaryoyu 1967 yılında dışarıda karşılaştığı Birleşik Amerikalı film yapımcısı Andy Warhol'a verdi ve ondan değerlendirmesini istedi. Başlığın ilgisini çektiği Warhol, gözden geçirmek için senaryoyu aldı. Polis tarafından müstehcenlik gerekçesiyle filmleri sıklıkla kapatılan Warhol, çok pornografik bulduğu senaryonun bir polis tuzağı olabileceğini düşündü. Valerie Solanas'a yanıt vermeyen Andy Warhol, daha sonra senaryoyu kaybetti.Valerie Solanas Hakkında Bilgi

Valerie Solanas

Valerie Solanas
Valerie Solanas

Valerie Solanas Hakkında Video


Valerie Solanas konusunu görüntülemektesiniz.
Valerie Solanas nedir, Valerie Solanas kimdir, Valerie Solanas açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video