Valentin Conrart


Valentin Conrart (d. 1603, Paris - ö. 23 Eylül 1675, Paris), edebiyatçı, dilbilgisi ve üslup uzmanı. Académie française'in kuruluşunda oynadığı rolden ötürü Fransa'da klasikçiliğin başlatıcısı olarak tanınır.

Valenciennes'li Protestan bir tüccarın oğluydu. Çok sıkı dinsel disiplin içinde, Latince ve Yunanca öğretilmeden yetişti. Daha sonra babasına bağımlılıktan kurtulunca İtalyanca ve İspanyolca öğrendi. 1627'de kralın danışman sekreterliği makamını satın alarak kendini edebiyat çevrelerine tanıttı ve büyük bir kütüphane kurdu.

1629'dan sonra dönemin yazarları her hafta Conrart'ın evinde buluşmaya başladılar. Bu toplantılar 1634-35'te kurulan Académie française'in çekirdeğini oluşturdu. Conrart da akademinin sürekli sekreterliğine getirildi. Kendinden çok daha yaratıcı yazarların yapıtlarının taslak ve baskı provalarını Jean Chapelain ve Guez de Balzac ile birlikte, dilbilgisi, sözdizim ve yazım açısından düzelterek Fransız dilinde son sözü söyler hale geldi.

Kendi yazıları arasında Kardinal Mazarin'in hükümetine karşı düzenlenen Fronde ayaklanmaları (1648-53) sırasında Paris'teki olayların kayıtları ile edebi ve tarihsel kişilikler üzerine yazdığı birkaç uzun not ilgi çekicidir. Conrart'ın, Paris'te Arsenal Kütüphanesi'nde korunan dosyaları o dönemle ilgilenen araştırmacılar için değerlidir. Mektupları (Lettres) ve anıları (Mémoires) yayımlanmıştır.

Dış bağlantılar

  • Biyografi (Fransızca)


Valentin Conrart Hakkında Bilgi


Valentin Conrart
Valentin Conrart

Valentin Conrart Hakkında Video


Valentin Conrart konusunu görüntülemektesiniz.
Valentin Conrart nedir, Valentin Conrart kimdir, Valentin Conrart açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru