Uyurca, Kalecik


Uyurca, Ankara ilinin Kalecik ilçesine bağlı bir köydür.

Konu başlıkları

  • 1 Tarihçe
  • 2 Kültür
  • 3 İklim
  • 4 Nüfus
  • 5 Ekonomi
  • 6 Muhtarlık
  • 7 Altyapı bilgileri
  • 8 Dış bağlantılar

Tarihçe

köyün tarihi hakkında kesin bir bilgi olmamakla beraber çok eski bir tarihinin olduğu, köy mezarlığında bulunan eski mezarlardan anşılmaktadır.Köyümüzün kültür bakımındanda zengin olduğu bilinmektedir.

Kültür

Gelenek görenek olarak Orta Anadolu'nun özelliklerini taşımakla beraber, gerek yemekleri, gerek düğünleri ve diğer sosyokültürel öğeleri oldukça gelişmiştir. Düğünler; perşembeden, düğün evine Türk Bayrağı'nın çekilmesiyle başlar, pazar günü öğleden sonra biter.

Düğünlerde köy halkı ve gelen misafirler sınırsız yemek yiyebilmektedirler. Yemek olarak genelde, etli pilav, fasulye, yayla çorbası, sini, özel yufka, mantı, sarma, çiğ köfte, çörekler, börekler ikram edilmektedir.

Sinsin oyunu, halay, kız kaçırma, takla, deve oyunu sergilenmektedir.

İklim

Uyurca köyünün genel olarak iklimi yazları sıcak kışları soguk olarak geçmektedir. Köyle arasında mesafesi 3 km olan kızılırmak köye ayrı bir güzellik katmaktadır.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 91
1997 76

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Uyurca köyü, meşhur Kalecik Karası'nın en geniş alanda yetiştirildiği köydür. Bağcılık alanında çok ilerlemiş olan köyde her çeşit üzüm yetiştirilmekte olup üzümden pekmez ve kuru üzüm yapılmaktadır. Köyde yetişen diğer tarım ürünleri; arpa, buğday, ayçekirdeği, mısır, kavun, karpuz, şeker pancarı, her çeşit sebze bahçelerde yetiştirilmektedir. Hayvancılık, sadece büyükbaş hayvancılık olarak yapılmakta olup bir adet tavuk çiftliği mevcuttur.Ayçekirdeğide köyde yaygın olarak yapılmaktadır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - AHMET ÖZBEK 1999 - 1994 - 1989 - 1984 -

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır ama taşımalı sistemle öğrenciler başka okula taşınmaktadır. Telefon, elektrik, kanalizasyon, asfalt yol mevcuttur.

Dış bağlantılar

Türkiye portali
  • Yerelnet


Uyurca, Kalecik Hakkında Bilgi

Uyurca, Kalecik

Uyurca, Kalecik
Uyurca, Kalecik

Uyurca, Kalecik Hakkında Video


Uyurca, Kalecik konusunu görüntülemektesiniz.
Uyurca, Kalecik nedir, Uyurca, Kalecik kimdir, Uyurca, Kalecik açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru