Uyandık, Kovancılar


Uyandık, Elazığ ilinin Kovancılar ilçesine bağlı bir köydür Köyümüz cok sirindir.

Konu başlıkları

  • 1 Tarihçe
  • 2 Kültür
  • 3 Coğrafya
  • 4 İklim
  • 5 Nüfus
  • 6 Ekonomi
  • 7 Muhtarlık
  • 8 Altyapı bilgileri
  • 9 Dış bağlantılar

Tarihçe

Köyümüz bilinen 550 yıllık geçmişi vardır.1551'li yıllarda süryani yerleşkesi olan köye Osmanlı idaersince Süryani halkın köyü terk ederek İstanbul(konstantiniye-kuzguncuk) bölgesine yerleşerek köyü Elazığ'ın en eski Türkmen toplumlarından olan KARAKEÇİLİ TÜRKMEN aşiretinin "Çarsancaklı" kolundan insanlardan Ebu Mustafa oğulları-Ebu Tahiroğlu-Ebu Avnioğulları olmak üzere 3 "Çarsancaklı" Karakeçili soyundan insanlar köyü süryanilerden satın alarak yerleşmişlerdir.Köy Elazığ çevresini Türkleştirme amacı ile son 2-3 asırda Urfa-musul-antep yörelerinden iskan edilen Karakeçililerden değil,Elaziz-Harput yöresine Yavuz Sultan Selim Han Döneminde iskan edilen "Karakeçili-Çarsancaklılardandır".Elazığ yöresine ilk yerleşen karakeçililer Osmanlı kayıtlarında Çarsancaklı olarak geçmektedirler.Köyümüz Halkı yöreye Azerbaycandan gelerek yerleşen "Karaçurlu"(Çaybağı bucağı ve köylerinde meskundurlar.)Avşar boyundan yerleştikleri 1760'lı yıllarda "Şii-Caferi" mezhebine tabi olduklarından,köyümüz insanlarıyla çok çatışmaları olmuştur.Zazaca konuşan bir oymak olan Heylan-i Kebir Nakşi Şeyhleri tarfından sünni islam inancına geçirilmişlerdir.günümüzde tamamı sünni-islam inancını yaşarlar.Azerbaycandan gelen Karaçurluların ilk yerleşkeleri Ağrı(karaköse) olmuştur.Milan Kürt aşiretinin içinde 70 yıl kalmışlar.neticede mezhep çelişkisi onların bu yöreye Osmanlı idaresince iskanlarına neden olmuştur.Bu oymak halen "Karaçurlu" adıyla Azerbaycanın değişik köy ve kasabalarında meskundurlar.Yıllarca çekişmelere karşın günümüzde Uyandıklı Karakeçililerle,Karaçurluların çok değerli yakın saygın ilişkileri ve akrabalık bağları mevcuttur.Elazığ Fırat Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi:ŞÜKRÜ AVNİ ÇARSANCAKLI OSMANLI ELAZİZ ÇEVRESİ İSKANLARI.(1994)

Kültür

TÜRKMEN kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Doguda Heybet Daglari Batida Karacor Daglari Mevcuttur Okuma Yazma Orani 100de 70 dir devletin üst kademelerinde yöneticilik yapan kişiler yetiştirmiştirgelenekElazığ yöre gelenekleri yaşanmaktadır.Şeyh Said isyanında devletinin yanında yer almış,milli duyguları yüksek bir köydür.İnsanları çok bilinçlidir.

Coğrafya

Elazığ iline 104 km, Kovancılar ilçesine 50 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 152
1997 158

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa ve Mutahitlige dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Yaşar Cankara 1999 - Teyfik Demirelli 1994 - İbiş Özcan 1989 - İbiş Özcan 1984 - Niyazi Yılmaz

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Kovancilar Onemli Altyapilari da gelistiriyor Borusuz hemde

Dış bağlantılar

Türkiye portali
  • Yerelnet


Uyandık, Kovancılar Hakkında Bilgi


Uyandık, Kovancılar
Uyandık, Kovancılar

Uyandık, Kovancılar Hakkında Video


Uyandık, Kovancılar konusunu görüntülemektesiniz.
Uyandık, Kovancılar nedir, Uyandık, Kovancılar kimdir, Uyandık, Kovancılar açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru