Fri . 19 May 2019

Unua Libro

unua libro, unua libro invention
Unua Libro (İlk Kitap) uluslararası dil Esperanto'yu tarif eden ilk yayındır (o tarihlerde Lingvo Internacia, "Uluslararası Dil" şeklinde isimleniyordu). Esperanto'nun yaratıcısı Dr. L.L. Zamenhof tarafından hazırlanıp Temmuz 26, 1887 tarihinde Varşova 'da ilk kez olarak Rusça dilinde yayımlanmıştır. Sonraki beş yıl içinde Rusça, İbranice, Lehçe, Fransızca, Almanca, ve İngilizce dillerinde kopyaları yayımlanmıştır. Bu kitapçık içinde Lord's Prayer duası, bazı İncil sureleri, bir mektup, şiir, dilin gramerinin temel 16 kuralı, ve 900 kelimeden meydana gelen temel vokabüleri içermekteydi. Zamenhof kitabında, "uluslararası bir dil, ulusal dil gibi, ortak bir değerdir" deklerasyonunda bulunarak dili kamuya mal etmiştir. Zamenhof eserini "Doktoro Esperanto" (Umut eden Doktor) takma adı ile imzalamıştır. Bu yeni dili öğrenmeye başlayanlar dile doktorun bu takma adından "Esperanto" demeye başlayınca kısa zamanda bu isim dilin resmi adı haline gelmiştir.

"Dr Esperanto's International Tongue" adı ile yayımlanan ilk İngilizce sürüm Julian Steinhaus tarafından tercüme edilmiştir. Richard H. Geoghegan bu tercümenin çok kötü olduğunu belirttiğinde Zamenhof tümkopyaları yok ederek Geoghegan'dan yeni ve taze bir tercüme yapmasını istemiştir.

Zamenhıf 1905 yılında dilin 16 kuralın yeni baştan yayımlamış, beraberinde "uluslarrası bir sözlük" ve bir dil alıştırmalar koleksyonu katarak eserine Fundamento de Esperanto ("Esperanto Temeli") adını vermiştir.

Ayrıca

  • http://en.wikipedia.org/wiki/Dua_Libro Dua Libro (İknci kitap)

Dış bağlantılar

  • Çevrimiçi HTML dokümanı Dr. Esperanto's International Language: Introduction and Complete Grammar ("Unua Libro"'nun by R. H. Geoghegan tarafından İngilizce tercümesi, 1889) http://www.genekeyes.com/Dr_Esperanto.html
  • LibriVox ücretsiz audiokitap Dr. Esperanto's International Language: Introduction and Complete Grammar ("Unua Libro" 'nun R. H. Geoghegan tarafından İngilizce tercümesi, 1889), mp3 veya ogg dosyaları, okuyan Nicholas James Bridgewater http://librivox.org/dr-esperantos-international-language-introduction-and-complete-grammar-by-ll-zamenhof/
  • Meždunarodnyj jazyk: Predislovie i polnyj učebnik Moscow: Moskva Gazeto, 1992. Unua Libro 'nun Rusça faks kopya baskısı.
  • Ludovikologia dokumentaro I Tokyo: Ludovikito, 1991. Unua Libro'nun Rusça, Lehçe, Fransızca, Almanca, İngilizce ve İsveççe faks kopya baskısı, her dilde en eski Esperanto sözlükleri ile.

1887 book unua libro, unua libro, unua libro english pdf, unua libro invention


Unua Libro Hakkında Bilgi

Unua Libro


  • user icon

    Unua Libro beatiful post thanks!

    29.10.2014


Unua Libro
Unua Libro
Unua Libro konusunu görüntülemektesiniz.
Unua Libro nedir, Unua Libro kimdir, Unua Libro açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video

Rastgele Yazılar

Galatasaray (erkek voleybol takımı)

Galatasaray (erkek voleybol takımı)

Galatasaray Erkek Voleybol Takımı, (Şimdiki adı: Galatasaray FXTCR Erkek Voleybol Takımı) Galatasara...
Hicaz Kolordusu (Osmanlı)

Hicaz Kolordusu (Osmanlı)

Hicaz Kolordusu veya Hicaz Grubu, Osmanlı İmparatorluğu tarafından I. Dünya Savaşı sırasında kurulmu...
Göllü, Artuklu

Göllü, Artuklu

Göllü, Mardin ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür. Köyümüz Mardin' in güneyinde 8 kilometre uzak...
Macera Kadını

Macera Kadını

Macera Kadını, Bülent Oran'ın senaryosunu yazdığı, Arşavir Alyanak'ın yönettiği 1964 yapımı Türk fil...