Tue . 19 Feb 2019

Uluslararası Arhavi Kültür ve Sanat Festivali

uluslararası arhavi kültür ve sanat festivali folklorik, uluslararası arhavi kültür ve sanat festivalia
40. festivalin posteri

Diğer adı Arhavi Kültür ve Sanat Festivali
Altın Atmaca Kültür ve Sanat Festivali
Resmi adı {{{resmi_adı}}} Yıl 1973-Günümüz Ülke Yer Arhavi Dil Türler Tema Düzenleyici Arhavi Belediyesi Katılımcılar Onur konukları http://www.festivalarhavi.org

Arhavi Kültür ve Sanat Festivali, ilk kez 1973 yılında dönemin Arhavi Kaymakamı Erol Ertuğrul tarafından gündeme getirildi. Belediye başkanı Kazım Kurtoğlu’nun katkıları ile İlçe Turizm yasası gereği kurulan komite ile 1-3 Temmuz 1973 tarihleri arasında, ağırlığı müzik, folklor, spor ve sanatsal etkinliklerin düzenlendiği organizasyon oldu.

Kaymakamlık, Halk Eğitim Müdürlüğü, Milli Eğitim Müdürlüğü çalışanları, Ticaret ve Sanayi Odası ile Arhavili gençlerin katılımı ile oluşan komitenin düzenlediği festival, Doğu Karadeniz yöresinin ilk organize şenliğidir. Önceki yıllarda Kabotaj Bayramını da içine alan festival, sonraki yıllarda yörenin en etkin geleneksel sporu olan atmacacılığı da bünyesine katmak isteyen komitenin aldığı karar gereği atmaca mevsiminin başlangıcı olan eylül ayına alındı ve adı da "Altın Atmaca Kültür ve Sanat Festivali" olarak değiştirildi. Sonraları Türkiye’nin Doğal Yaban Hayvanları Koruma Kararı gereği Bern Sözleşmesini imzalaması ile atmacacılık yasaklandı. Bu yasak festivali etkiledi ve Altın Atmaca adının kaldırılarak ilk adı olan "Arhavi Kültür ve Sanat Festivali"'ne dönüştü.

12 Eylül 1980 sonrası 3 yıl kesintiye uğrayan festival, 1985 yılında yeniden düzenlenmeye başladı. İlk günkü heyecan ve şevkle düzenlenen festival, 1991 yılında dönemin Belediye Başkanı Mehmet Çorbacı tarafından davet edilen 17 yabancı ülkenin sanat elçileri ile birlikte organize edildi ve dünyaya barış ve kardeşlik mesajı verildi.

Arhavi Kültür ve Sanat Festivali, festival boyunca yöreye canlılık kazandırarak yörenin ticari ve turizm potansiyelini artırdığı gibi yapılan sportif etkinliklerle birçok sporcuyu Türkiye’ye tanıttı. Boks ve atletizmde birçok birincilikler alan bu sporcular, bu etkinlikler ile adını duyurdu. Müzik yarışmaları da yine çok sayıda sanatçının Türkiye çapında tanınmasında önemli rol oynadı. Ünlü ses sanatçılarından Cengiz Kurtoğlu ve Zihni Cihan bunlardandır. Arhavi Kültür ve Sanat Festivali, diğer ilçelere de örnek oldu ve çeşitli özellikleri ile ilkleri gerçekleştirdi.

Dosya:37. Arhavi Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali.jpg Festival Tanıtım Kapağı

40. Uluslararası Arhavi Kültür ve Sanat Festivali

Gündüz etkinliklerinde hamsili ekmek ve laz böreği yapma yarışması, fındık ayıklama yarışması, çay toplama yarışması, aykırı hızarla odun kesme yarışması, dibekle mısır ayıklama yarışması, dik hızarla tahta biçme yarışması gibi yöresel yarışmalar ve birçok sportif yarışma yapıldı. Gece etkinliklerinde ise Gurup Albatros, Gurup Oropa, Turan Ustabaş, Tolga Kurdoğlu, Gurup Anjiyo, Shurumshine, Karmate, Selçuk Balcı gibi yöresel ve Özgün, Cengiz Kurtoğlu ve Kubat gibi ulusal sanatçılar yer aldı.

uluslararası arhavi kültür ve sanat festivali folklorik, uluslararası arhavi kültür ve sanat festivali i kenges, uluslararası arhavi kültür ve sanat festivali rtsh, uluslararası arhavi kültür ve sanat festivalia


Uluslararası Arhavi Kültür ve Sanat Festivali Hakkında Bilgi

Uluslararası Arhavi Kültür ve Sanat Festivali


  • user icon

    Uluslararası Arhavi Kültür ve Sanat Festivali beatiful post thanks!

    29.10.2014


Uluslararası Arhavi Kültür ve Sanat Festivali
Uluslararası Arhavi Kültür ve Sanat Festivali
Uluslararası Arhavi Kültür ve Sanat Festivali konusunu görüntülemektesiniz.
Uluslararası Arhavi Kültür ve Sanat Festivali nedir, Uluslararası Arhavi Kültür ve Sanat Festivali kimdir, Uluslararası Arhavi Kültür ve Sanat Festivali açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video

Rastgele Yazılar

Fenerbahçe (kadın voleybol takımı) 1992-93 sezonu

Fenerbahçe (kadın voleybol takımı) 1992-93 sezonu

Fenerbahçe kadın voleybol takımı 1992-93 sezonunda İstanbul Birinci Ligi'nde mücadele etmiştir İç...
2010 Yaz Gençlik Olimpiyatları

2010 Yaz Gençlik Olimpiyatları

2010 Gençlik Olimpiyatları, düzenlenen ilk Gençlik Olimpiyat Oyunlarıdır. 14-26 Ağustos 2010 tarihle...
Çapanoğlu

Çapanoğlu

Çapanoğlu şu anlamlara gelebilir: Ahmet Fuat Çapanoğlu Cevat Çapanoğlu Mustafa Çapanoğlu Münir Süle...
NGC 646

NGC 646

Koordinat: 01s 37d 21,1sn; -64º 53' 43″ NGC 646 Gözlem verisi Dönem J2000 Takımyıldız Suyıl...