Ulukale, Çemişgezek


Ulukale, Tunceli ilinin Çemişgezek ilçesine bağlı bir köydür.

Konu başlıkları

 • 1 Tarihçe
 • 2 Kültür
  • 2.1 Turizm-Coğrafya
 • 3 İklim
 • 4 Nüfus
 • 5 Ekonomi
 • 6 Altyapı bilgileri
 • 7 Açılama ve kaynakça
 • 8 Dış bağlantılar

Tarihçe

Köyün ismi üzerine kurulmuş olduğu büyük kaya parçasından gelmektedir. Tarihte birçok defa sığınak olarak kullanılan bu kaya parçası, bir kale gibi defalarca savunulmak zorunda kaldığundan Ulukale olarak adlandırılmıştır. Köyde yaşayan Ermeniler Selçuklu Devleti tarafından tehcir edilip Türk köyü haline gelmiştir.

Çemişgezek ilçesi Tunceli İline sonradan bağlanmıştır. Eskiden Elazığa bağlı olan Çemişgezek Tarih ve kültür bakımından oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. Ulukale köyümüz kültürel bakımdan Elazığ ile halen bağını koparmadığından örf ve anenelerini aynen korumaktadır. Elazığ bir kültür şehri olması hasebi ile Ulukale köyümüz aynen bu dokuyu yaşamış ve yaşatmaktadır. Yaklaşık 800 yıllık bir köy olan Ulukale'nin kurulduğundan (1208) bu yana adı değişmemiştir. Bölgenin en köklü geçmişe sahip köyüdür. Köyün tamamı Türk kökenli olup Türkçeden başka bir dil bilinmemekte ve konuşulmamaktadır.

Okuryazarlık oranı %100 olup devletin her kademesinde çalışanı/emeklisi bulunmaktadır. Genel olarak devlet sektöründe olan Ulukale köylüleri aynı zamanda ticari boyutta da ağırlıklı olarak Elazığ ilinde faaliyet göstermektedir.

Kültür

Türk kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Turizm-Coğrafya

Tunceli iline 93 km, Çemişgezek ilçesine 30 Km. uzaklıktadır.Elazığ iline ise 60 Km. mesafede bulunur. Köyün ortalama yüzölçümü 49 Km2 'dir. Köyün adını aldığı devasa kaya parçası siyah mermerit (Koyufüme rengi granit) olup terör olayları nedeni ile herhangi bir şekilde işlenememektedir.

Aynı sebepten yani terörden dolayı aynı devasa kaya parçası (ULUKALE) dağcılık sporu yapılmasına müsait iken ilgililer tarafından keşfedilememiştir. Ulukale de günlük gözle izlenebilen 1000 civarında dağ keçisi bulunmaktadır.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.Hernekadar karasal iklim olarak bilinsede Keban Baraj gölünün etkisiyle ılıman bir iklime sahiptir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2012 2400
2008 2010
2000 136
1997 187

Yaz aylarında nüfus 1800-2600 dolaylarına kadar yükselmektedir.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve Hayvancılığadayanır. En önemli gelir kaynağı dut yetiştiriciliğidir. Yetiştirilen dut ve türevleri iç-dış piyasaya sunulmaktadır.Hayvancılık faaliyeti dahilinde TULUM PEYNİRİ, salamura peynir, tereyağı ve kaşar peyniri üretimi yapılmakta ve İÇ-DIŞ piyasaya sunulmaktadır. Ayrıca küçük çaplı olarak 1970li yıllardan beri Antep fıstığı üretimi de yapılmaktadır.

Ulukale dutu Tamamen ORGANİK Üretim olan ULUKALE DUTU ve TÜREVLERİ'nin hiçbir çeşidinde ; Üretim aşamalarında kesinlikle zirai ilaç vb. ürünler kullanılmamaktadır. ULUKALE DUTU Dünyada zirai-tarım ilaçsız üretimi yapılabilen ender bir bitki çeşididir. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilen ULUKALE DUTU çekirdeksiz dut cinsi olup kurutularak kuruyemiş sektörüne ve ilaç sanayiine hammadde olarak satılmaktadır. Dünyada sadece iki bölgede yetişebilen bu dut türünün Ulukale köyünde çeşitli türevleride bulunmaktadır. Ulukale dutu kullanılarak yapılan Pekmez ve Pestili de yine Türk Patent Enstitüsünce onaylanmıştır. Ulukale Dutunun ve Ulukale Dut Pekmezinin alternatif tıpta Böbrek İltihabı, Ülser, Gastrit ve Bağırsak yolları enfeksiyonlarını tedavi edici niteliklere sahip olduğu hekimler tarafından belirtilmekte ve tavsiye edilmektedir. Markalaşma-tanıtım yolunda birtakım öncü firmaların desteği ile yoluna devam etmektedir. Satışı internet üzerinden de yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri

9 Eylül 1994'te PKK'nın köyü basması ve köyün tamamen yakılması nedeni ile Ulukale 1997 yılında yeniden yapılanarak eski köyün yaklaşık 3 Km. batısına taşınmış ve yeni bir yerleşim yeri olmuştur. Bu nedenle henüz; Köyde ilköğretim okulu Sağlık ocağı, sağlık evi ve PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Bölgeye müzahir konumda Güçlendirilmiş Jandarma Karakolu konuşlanmıştır. Köyün içme suyu şebekesive kanalizasyon şebekesi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde 1984 yılından beri elektrik ve 2000 yılından bu yana her evde sabit telefon vardır. GSM operatörlerinden TURKCELL A.Ş. ve VODAFONE A.Ş. hizmet vermektedir.

Açılama ve kaynakça

 1. ^ ULUKALE; yaklaşık 4000 metre genişliğide ve 1000 metre yüksekliğinde bir kaya olup Köy adını bu kayadan almaktadır.
 2. ^ Ulukale dutu
 3. ^ Bkz:Kısmet Aktar

Dış bağlantılar

Türkiye portali
 • Ulukale-1


Ulukale, Çemişgezek Hakkında Bilgi


Ulukale, Çemişgezek
Ulukale, Çemişgezek

Ulukale, Çemişgezek Hakkında Video


Ulukale, Çemişgezek konusunu görüntülemektesiniz.
Ulukale, Çemişgezek nedir, Ulukale, Çemişgezek kimdir, Ulukale, Çemişgezek açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru