Uluçukur, Gölova


Uluçukur, Sivas ilinin Gölova ilçesine bağlı bir köydür.

Konu başlıkları

  • 1 Tarihçe
  • 2 Kültür
  • 3 Coğrafya
  • 4 İklim
  • 5 Nüfus
  • 6 Ekonomi
  • 7 Muhtarlık
  • 8 Altyapı bilgileri
  • 9 Dış bağlantılar

Tarihçe

Köyün tarihiyle ilgili olarak çok fazla belgeye rastlanmamakla birlikte cumhuriyet dönemine kadar köyün tamamen bir Rum köyü olduğu çevre köylülerce söylenmektedir. Cumhuriyet ve Lozan la birlikte batı Trakya'daki Müslüman Yunanlar ve Rumların değişmesini öngören anlaşmayla Trakya'dan gelen göçmenler bu köye yerleştirilmiştir. İki Rum aile ise İstanbul'a yerleşmiştir. 1926/1936 seneleri içinde mecburi ikamete tabi olan göçmenler (Muhacirler)'in 10 yıllık süreden sonra ayrılması ile birlikte Suşehri ve İmranlı'dan buraya önemli ölçüde bir göç başlamıştır. Önceleri geçici bir yerleşimle gelen insanlar muhacirlerin çekilmesiyle onların mülklerini satın alarak kalıcı olarak yerleşmişlerdir. Böylece köyün kalıcı tarihi 1940'lan bulmaktadır.

İlk gelenlerin akraba ve yakınları da bilahare Ulu çukur'a gelmişlerdir. 1970'lere kadar devam eden bu göç, bu tarihten sonra tersine dönmüştür. Muhacirlerin yaptığı gibi Ulu çukurlular da köyü terk etmeye, şehirlere göçmeye başlamışlardır. 1960'larda 50 haniye geçen köy, bugün 10-15 haneye kadar inmiştir. Diğer köylerin aksine bu köyde yapılaşma da oldukça azdır. Muhacirlerin terk ettikleri gibi Ulu çukurlular da adeta geri dönmemek üzere gitmişlerdir. Yazın belli oranda gezmeye gelinse de diğer köylerle kıyaslanmayacak kadar azdır.

Kültür

Köyde, tarihte katran yapılarak çevre köylere satılırmış. Yine çamdan külek, yayık gibi ev aletleri de yapılmaktaymış. Bugün bunlar birer nostalji olmuştur. Zanaatların, zanaatkar insanla birlikte ölmesi ve gelen nesile aktarılamaması, köyün ekonomisine de olumsuz etkiler yapmıştır.

Coğrafya

Sivas iline 180 km, Gölova ilçesine 18 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2009 23
2008 15
2007 14
2000 27
1997 23

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. 1750 dekar tarım arazisinin ancak 250 dekarı sulanabilmektedir. Meraların geniş yer tutması hayvancılığı desteklemektedir. Küçükbaş hayvancılık yaygındır. Buğday, arpa, nohut, fasulye, fiğ ve yonca en önemli tarım ürünlerindendir. Su köyün en önemli meselesidir. Gerek içme, gerekse sulama suyu yok denecek kadar azdır. Beş oluk sulama projesiyle sulanabilen arazi daha fazlalaşacaktır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2008 - Yade Koç (B) 2004 - İsmail Aluç 1999 - Rıza Kaplan 1994 - Rıza Kaplan 1989 - Ekrem Sağlam 1984 - Şükrü Atmaca

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol stabilize olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar

Türkiye portali


Uluçukur, Gölova Hakkında Bilgi

Uluçukur, Gölova

Uluçukur, Gölova
Uluçukur, Gölova

Uluçukur, Gölova Hakkında Video


Uluçukur, Gölova konusunu görüntülemektesiniz.
Uluçukur, Gölova nedir, Uluçukur, Gölova kimdir, Uluçukur, Gölova açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru