XIX yüzyıl


İçindekiler
1 Etkinlikler
2 Savaşlar
3 Kişiler
3.1 Girişimciler
3.2 Bilim Adamları
3.3 Mucitler
3.4 Araştırmacılar
3.5 Yazarlar (yazarlar, şairler)
3.6 Tiyatro
3.7 Sanatsal trend ve sanat okulları
4 Fransa'nın sanatçıları 5 İspanya'nın sanatçıları 6 Rus İmparatorluğu'nun sanatçıları 7 Rus koleksiyonerleri, patronları, galerilerin ustaları
8 Birleşik Krallık sanatçıları
9 İtalya'nın sanatçıları
10 Rusya İmparatorluğu'ndaki Polonya sanatçıları
11 Japonya'nın sanatçıları
12 ABD'nin sanatçıları
13 Avusturya-Macaristan İmparatorluğu'ndaki Çek Cumhuriyeti sanatçıları
14 Diğer Avrupa ülkelerinin sanatçıları
15 ressam-gr Fiki
16 Heykeltıraşlar
17 Fransa'dan Heykeltraşlar 18 19. Yüzyıl Mimarları 19 Besteciler
19.1 Sporcular
20 Kaynaklar
Etkinlikler
Endüstri Devrimi
Küçük Buz Devri Sonu






Ondokuzuncu yüzyılın Avrupa kültürü
Doğrusal, yükselen evrim süreciyle temsil edilen insani bilgi



Kolera'nın korkunç bir çoklu işgali
Bu yüzyılın başlangıcında, veba üçüncü salgını - Veba





Vaba


Vaba


Vaba


Vaba

Pek çok grip salgını
Tanım ve salgın
Napolyon Ordusu tifusu kapladı.
Sarı humma




1890 - ABD'deki İlk Antitröst Yasası, Sherman Yasası, 1890 - Amerikan Tütün Vakfı Amerika Birleşik Devletleri'nde sigaraların neredeyse% 100'ünü üretti.
1882 - Standart Olient Trust tarafından kurulan ABD petrol rafinerilerinin yaklaşık% 90'ını kontrol etti. - 1897-1904 yılları arasında kartellerin yasadışı olduğu kabul edildi ve birleşme, Kanun çerçevesinde ortaya çıkan tekellerin oluşumuna yol açan ABD ekonomisi, bu tür bir birleşme sonucu önemli değişiklikler geçirdi. Kiev Üniversitesi Hakkında
1834
Amerikan-Meksika Savaşı 1846-1848
1848 Devrimi
Oribe ve Rosas'a Karşı Savaş 1851-1852
Besemerian Süreci Çeliğin Seri Üretimine İzin Verdi - 1855
1857-1858 Sipay İsyanı
Charles Darwin'in türlerinin yayınlanmış kökeni - 1859
1861'in köylü reformu
Polonya isyanı 1863-1864
Amerika Birleşik Devletleri: Açık amaç öğretisi, Amerika Birleşik Devletleri'nde İç Savaş 1861-1865
Edo Dönemi (1603-1867) , Meiji Dönemi (1868-1912), Japonya'da Meiji Restorasyonu
Tamamlanan Süveyş Kanalı-1869

İlk Kıtalararası Demiryolu-1869'u Tamamladı - Kuruldu Yellowstone Milli Parkı - 1872
Brezilya'da Köleliğin Kaldırılması - 1888
Yaz Olimpiyatları 1896
Savaşlar
Napolyon Savaşları 1803-1815
Rus-Türk Savaşı (1806-1812)
Yunan Devrimi 1821-1829
Rus-Türk Savaşı (1828-1829)
1825-1828 Arjantin-Brezilya Savaşı
Polonya isyanı 1830-1831
Kırım Savaşı 1853-1856
İspanya-Amerikan Savaşı-1898
Boks İsyanı 1899-1901
İkinci Anglo-Boer 1899-1902 Savaşı

Japon-Çin Savaşı 1894-1895
Fransız-Prusya Savaşı 1870-1871
Rus-Türk Savaşı (1877-1878) )
İspanyolca-Güney Amerikan Savaşı 1864-1866
Avusturya-Prusya Savaşı - 1866
İnsanlar
Otto von Bismarck
Oturmak Savaş
Kelly Ned
Abraham Lincoln
Napolyon I Bonaparte
Alexander I
John M'yur
Hugo Kollontai

Thomas Jefferson
Abraham Lincoln
Giuseppe Garibaldi
Victoria (Büyük Britanya Kraliçesi)
Jefferson Davis
Alexander II
Florence Nightingale
Evangelos Zappas
John Brown
Kit Carson
Karl Marx
Frederick Engels
Napoleon III
Louis Philippe Orleans
Alexis I.

Horace Nelson
Girişimciler
Andrew Carnegie
John Davison Rockefeller
Pinkerton Alan
Bilim adamları
Charles Darwin
Franz Boas
Miklukho-Maclay Mykola M.
Louis Pasteur
Alexander Jean Emil Yerssen
Robert Koch
Alexander von Humboldt
Alfred Nobel
Mendeleyev Dmitry Ivanovich
Mechnikov Ilya Illich
Pirogov Nikolay Ivanovich
Joseph Dolton Guker
Etienne-Julie Mare
William Thomson
Nicola Tesla ve Bernhard Riemann
Santiago Ramon & Kahal
Mendeleyev Dmitri Ivanovich
Gregor Mendel
James Clerk Maxwell
Lobachevsky Nikolai Ivanovich
Justus von Liebig ve Herz Henrik

Ernst Haeckel
Josia Willard Gibbs
Carl Fried Gauss
Sigmund Freud
Leon Foucault
Michael Faradie
Thomas Alva Edison
Maria Curie
Bolay Janos
Ludwig Boltzmann
Alexander Graham Bell
Antoine Henri Becquerel
Amedeo Avogadro
Mucitler
Kardeşler Lumiere
Joseph Nisefornipes
William Maybach
Gottlieb Daimler
Braille Louis
Araştırmacılar
Roual Amundsen
David Livingstone
Robert Piri
Semenov-Tyan-Shansky
Przevalsky Nikolai Mikhailovich
Yazarlar, Şairler
George Gordon Byron
Puşkin Alexander Sergeevich
Lermontov Mikhail Yurievich
Shevchenko Taras Grigorovich Gogol Nikolay Vasilievich
Stendhal, yani Henry Bayle
George Sand
Emil Zola
Victor Hugo
Chekhov Anton Pavlovich
Tolstoy Lev Nikolayevich
Ostrovsky Alexander Nikolayevich
Apuchtin Oleksiy Nikolayevich
Honore de Balzac
Nadson Simon Yakovlevich - Vladislav Syrokomlya
Jules Verne
Dostoevsky Fedir Mikhailovich
Mark Twain
Arthur Conan Doyle
Frederick Nietzsche
Tiyatro
Paulina Viardo
Chaliapin Fedir Ivanovich
Sarah Bernard
Henryk Ibsen
Bernard Shaw
Oscar Wilde
Sanatsal Akımlar ve Sanat Okulları
Klasikcilik

Romantizm
Eklektizm Tarihsel Stiller
Modern, yani (Ar Nouveau, Secession, Jugendstyle)
Realism
Akademik ve Kültürel Sanat
Barbizon Okulu
Hareketli veya Eleştirel Gerçekçilik
Empresyonizm
Post-Empresyonizm
Pont Ausen School - McJaylie - Dusseldorf Sanat Okulu - Scagens Sanatçıları (Danimarka)
Fransız Sanatçılar
Jacques Louis David (1748 - 1825), Sanatçı (altında x

Eugene Delacroix (1798 - 1863), Theodore Gericco tiyatrosu (1791 - 1824), on altıncı yüzyıl, Antoine Jean Grove (1771-1835), on altıncı yüzyıl Francois Milla 1814 - 1875), x-th
Jules Bastien-Lepas (1848 - 1884), x-th
Honore Domene (1808 - 1979), x-th
Gustav Courbet (1819 - 1877), x-th
Edouard Mane (1832 - 1883), x-th
Edgar DeGa (1834 - 1917), Henri Fanten-Latour (1836 - 1904) , Mon-Claude (1840-1926), Caroleus Durand (1838-1917), on altıncı yüzyıl, Pierre-Auguste Renoir (1841-1919)

Gustave Dore (1832 - 1883), on altıncı yüzyıl Paul Cezanne (1839 - 1906), Henri Toulouse-Lautrec (1864 - 1901), on altıncı yüzyıl, Marsilya Debuten (1823 - 1902), Antoine Vollon'un (1833 - 1900), 17. ve 18. Francois Gerard'ın (1770-1837), 18. / 18'inci Alphonse de Neville (1836-1885) , x-k
Norbert Gonett (1854-1894), x-inci ve zamanlama çizelgesi
Julien Dupre (1851-1910), x-inci
Camille Pissarro (1930 - 1903), x-k
Paul Gauguin (1848 - 1903), x-inci
Vincent van Gogh (1853 - 1890), x

İspanya> Sanatçılar> Francisco Goya (1746 - 1828), sanatçı (daha fazla x-th)
Mariano Fortuny (1838 - 1874), x-th
Jose Cordero Villagas (1844 - 1921)
Ulpiano Checa (1860 - 1916)
Francisco Pradeilla (1848 - 1921)
Rus İmparatorluğu'nun Sanatçıları
Kiprensky Orest Adamovich (1782 - 1836), sanatçı (x-inci)
Bryullov Karl Pavlovich (1799 - 1852), x-inci
Aivazovskiy Ivan Konstantinovich (1817 - 1900), x-inci
Repin Ilya Yefimovich (1844 - 1930), xinci
Vrubel Mikhail Aleksandrovich (1856 - 1910) ), x-k
Surikov Vasiliy Ivanovich (1848 - 1916), x-inci
Golovin Alexander Yakovlevich (1863 - 1930), x-inci
Polenov Vasily Dmitrov h (1844 - 1927), x-inci
Shishkin Ivan Ivanovich (1832 - 1898), x-inci
Vereshchagin Vasiliy Vasilievich (1842 - 1904), x-inci
Kuindzhi Arkhip Ivanovich (1842 - 1910)

Vasilyev Fedor Aleksandrovich (1850 - 1873), x-inci
Benoit Alexander Nikolaevich (1870 - 1960), x-inci
Vasnetsov Viktor Mihailoviç (1848 - 1926), Venedik-x. Aleksey Gavrilovich (1780 - 1847), on üçüncü yüzyıl
Tropinin Vasily Andreevich (1776 - 1857), on altıncı yüzyıl Levitan Isaac Ilyich (1860 - 1900), on altıncı yüzyıl Yaroshenko Nikolai Aleksandroviç (1846 - 1898), x-inci
Savrasov Aleksey Kinstarovich (1830 - 1897), x-inci
Franko O. Rubko (1856 - 1928), x-inci
Roerich Nikolai Konstantinovich (1874 -1947) Sergei Valentin Aleksandrovich Serov (1865 - 1911), Rus koleksiyonu, Rus koleksiyonerleri, kullanıcılar, galerilerin sahipleri
Semenov-Tian Shansky Peter Petrovich (1827-1914)
Tretyakov Pavel Mikhailovich (1832-1898)

Tretyakov Sergei Mikhailovich (1834-1892)

Schukin Dmitry Ivanovich (koleksiyoncu) (1855-1932)
Schukin Sergey Ivanovich (koleksiyoncu) (1854-1936)
Shchukin Petro Ivan Collapse (1853-1912)
İngiliz Sanatçılar
John Constable (1776 - 1837)
Frederick Leighton (1830 - 1896)
Blake William (1757 - 1827)
William Turner (1775 - 1851) - Thomas Lawrence (1769 - 1830) - George Dow (1781 - 1829)
Charles Ba Robert Barréber (1945-1894) - John Peter Russell (1858 - 1930) - İtalya Sanatçıları - Vincenzo Kilone (1758 - 1839) - Andrea Appiani (1754 - 1817) - Natalia Schiavoni (1777)
1858)
Philippe Palizzi (1818 - 1899)
Giacinto Gigante (1806 - 1876)
Giovanni Boldini (1842 - 1931)
Giovanni Segantiini (1858 - 1899) Rusya İmparatorluğu
Ian Matejko (1838 - 1893), x-th
Jacek Malczewski (1854 - 1929), x-th
Henrik Semiradsky (1843 - 1902), x-th
Japonya Sanatçılar
Kamisaka Sekka "Sonbahardaki Japon Akçaağaç."
Utagava Hiroşig (1797 - 1858), X-ışını
Katsushika Hokusai (1760 - 1849), X-K
Utagawa Kuniyoshi (1798 - 1861), X-K
Kubo Shunman (1857-1820?), X-th
Kano Sosenin (1823 - 1880)
Shibata Cesin (1807 - 1891) - Tsukioka Yoshitsos (1839 - 1892) Kikutsi Yosai (1781 - 1878), x-inci
Tosigidy Migita (1862 - 1925), x-inci
Ogata Gecko (1859 - 1920), x-inci
Kono Bayrei (1844 - 1895) < (1873 - 1957)
[[]]
Amerika Birleşik Devletleri Sanatçılar William William (1873 - 1957) Mount (1807-1868)
Eastman Johnson (1824-1906), xinci
Winslow Homer (1836-1910),

John Singer Sargent (1856 - 1925), William Garnet (1848-1892), hala hayatın efendisi
William Holbrook Bird (1825-1900), x-to-animatör Avusturya-Macaristan İmparatorluğu'ndaki Çek Cumhuriyeti
Emil Orlik (1870 - 1932)
Jacob Schikanner (1855 - 1924)
Vaclav Brozhik (1851 - 1901)
Alfonso Maria Muha (1860 - 1939)
Diğer Avrupa ülkelerinden sanatçılar
Peder Severin Kreier. "Abruzzo'daki Köy İşçileri", 1880, Sanat Müzesi, Finen, Danimarka, Odense.
Johann Ender ((1793 - 1854), X-ışını
Becklin Arnold (1827 - 1901) Ferdinand Hodler (1853 - 1918), x-inci
Anders Zorn (1860 - 1920), x-inci
Peder Severin Kreyere (1851 - 1909), x-inci, Louis Galle (sanatçı) (1810)
1887), Christine Krog (1852-1906), Halfdan Egedius 1877 - 1899, Harriet Backer tarafından 1845 - 1932) Norveçli kadın sanatçı
Yonkind Johann Barthold (1819 - 1891), x-inci ve grafik Mariano Mariano Fortuny (1838-1874)
Salvador Sanchez Barbudu (1857-1917)
Auguste Leveque (1866- 1921)
Rudolf von Alt (1812 - 1905) Ed. Munch (1863 - 1944), x-th
Grafik sanatları
Thomas Pablo Pedret, Birinci İspanya Cumhuriyeti alegorisi, 1873 - Francisco Goya (1746- 1828)
Charles Merion (1821-1868)

Camille Coro (1796-1875)
Francois Miller (1814-1875)

Charles Jacques (1813-1894)
Charles Dobinh (1817- 1878)
Camille Pissarro (1830-1903)
Marcelin Debutan (1823-1902)
Alphonse Legro (1837-1911)
Henri de Toulouse-Lautrec (1864-1901) (1833-1914)
Paul Ellio (1859-1927)
Norbert Gonett (1854-1894)

[[[]] ()
Francisco Goya, Kendi Portremiz, 1824
Felix Bracmon Francisco Goya'dan "Alfonso Legro'nun Portresi". "Alevin içinden koşuyorlar" (1863'te basılan Savaş Savaşı dizisi 41. sayfa) - Francisco Goya. Alphonse Lego'da 1863'te basılan Savaş Savaşı dizisi "Gerçek Hakikattir". "Araba bozuldu".
Marsilya Debuten. "Deniz İşçileri", 1889, Charles Merion. "Parisli Meryem Ana Katedrali'nin sunak kısmı", 1854
"The Martı", grafik Giovanni Segantini, 1897
Heykeltraşlar
Mikeshin Mihail Josephovich (1835 - 1896), Rus heykeltraş Max Klinger (1857) Julian Markovsky (1846 - 1903), Ukraynalı heykeltıraş
Joseph Lambo (1852-1908), Belçikalı heykeltıraş
Volnukhin Sergei Mihayloviç (1859 - 1921), Rusça Heykeltraş
Luigi Pamplona (), İtalyan heykeltıraş
Enrico Pazzi (1819-1899), İtalyan heykeltıraş
Pio Feedi (1815-1892), İtalyan heykeltıraş
Giovanni Bastianini (1830-1868), İtalya eskiz heykeltıraş Ernesto Biondi (1855-1917), İtalyan heykeltıraş Luigi Belli (1844-1919), İtalyan heykeltıraş Ercolo Rosa (), İtalyan heykeltıraş Constantine Corti (1824-1873), İtalyan Heykeltraş
Fransa Heykeltraşlar
Claudion (1738-1814)
Jean-Antoine Gudon (1741-1828)
Francois Rudd (1784 - 1855)
Jean Baptiste Karpo (1827 - 1875)
Antoine Bari (1796 - 1875) - Carre Bellez Albert Ernest (1824-1887) - Pierre-Julius Maine (1810-1879) - Luke Madrasie (1848-1916)
Auguste Moro (1834-1917)

Jean-Pierre Corto (1787-1843)
Victor Terras (1796-1864)
Eugene Udine (1810-1887)
Auguste Dumont (1801-1884) Michelle Louis Mers (1810-1894)

Jean-Jacques Fouchette (1807-1852). Amerika Birleşik Devletleri David d'Angza (1788-1856)
Antoine-Denis Schode (1763-1810)
Henri Shapu (1833)
1818)
Antonin Mercier (1845-1916)
Pierre Cartelle (1757-1831)
Hippolyte Bonnardel (1824-1856)
Joseph Schiandr (1756-1813) Jean-Joseph Perraud (Jean-Joseph Perraud 1819-1876)
Gustav Dore (1832-1883) - Auguste Roden (1870 - 1917), heykeltıraş
Antoine Bourdel (Emile Antoine Bourdale, 1861 - 1929), heykeltraş
19. Yüzyıl Mimarları Thomas De Tomon (1760) -1813)
Luigi Rusca (1762-1822)
Francesco Camporesi (1747-1831)
Beretti Kenty Ivanovich (1781-1842) - Jakub Kubitsky (1758-1833) - Eugene Ville-le-Dyuk (1814-1879) - Augustes Pjugin (1812 - 1852), mimar (ileri - mimar). )
Joseph Paxton (1803 - 1865), mimar Edward Blore (1787 - 1879), mimar Leo von Klenze (1784 - 1864), mimar Carl Friedrich Schinkel (1781 - 1841) Mimar
Bikovsky Mikhail Dorimedontovich (), kemer.

Leszek Desiderius Vladislav Gorodetsky (1863 - 1930), mimar. Mimar Kekuşev Lev Nikolayevich (1859-1919?)
Shehtel Fedor Osipovich (1859 Antonio Gaudí (1852 - 1926), comp.

Besteciler
Ludwig van Beethoven (1770 - 1827)

Niccolo Paganini (1782 - 1840)
Frederic Chopin (1810 - 1849) - Glinka Mihail İvanoviç (1804 - 1857) - Çaykovski Peter Ilyich (1840 - 1893) - Robert Schumann (1810 - 1856)
Franz Peter Schubert (1791 - 1828) (1813 - 1883) - Giuseppe Verdi (1813 - 1901) - Saint-Sancim Camille (1835 - 1921) - Jacques Offenbach (1819 - 1880) - Mussorgsky Mütevazı Petrovich (1839 - 1881)
Mendelssohn Felix (1809 - 1847)
Ferenc Listesi (1811 - 1886)
Gustav Mahler (1860 - 1911)
Joplin Scott (1868 - 1917)
Edward Grieg (18743 - 1907)
Antonin Leopold Dvořák (1841 - 1904)
Claude Debussy (1862 - 1918)
Brookner Anton (1824 - 1896)
Johannes Brahms (1833 - 1897)
Borodin Aleksandr Porfyryovich 1833 - 1887)
Georges Bizet (1838 - Hector Berlioz
1875) (1803-1869)
Grace William
fazla kaynak
Laviss Ernest Alfred Rumbaugh
Sporcular. XIX YÜZYILIN TARİHİ. M. 1938 (Rusça)
Eyalet. A. Puşkin adında Güzel Sanatlar Müzesi, resim galerisinin kataloğu, M., 1986
Bu tarihle ilgili eksik bir yazı.
Projeyi düzeltip tamamlayarak yardım edebilirsiniz.


XIX століття

Випадкові Статті

Кошелівська сільська рада (Хустський район)

Кошелівська сільська рада (Хустський район)

Сільській раді підпорядковані населені пункти: с. Кошельово с. Залом Зміст 1 Населені пункти...
Зертаський сільський округ

Зертаський сільський округ

Зерта́ський сільський округ каз Зертас ауылдық округі, рос Зертасский сельский округ — адм...
Метрика Фрідмана-Леметра-Робертсона-Вокера

Метрика Фрідмана-Леметра-Робертсона-Вокера

Метрика Фрідмана-Леметра-Робертсона-Вокера - метрика простору-часу, яка описує однорідний ізотропний...
Копалнік-Менештур

Копалнік-Менештур

Копалнік-Менештур (рум. Copalnic-Mănăștur) — село у повіті Марамуреш в Румунії. Адміністративни...