Pinus culminicola

Pinus culminicola (Çam Ardıç) - bir çam ailesi türü

İçindekiler
1 Dağıtım, Ekoloji
2 Açıklama
3 Kullanım
4 Tehdit ve Koruma
5 Linkler
Dağıtım , ekoloji
Ülkeler: Meksika (Coahuila, Nuevo Leon). Yükseklik aralığı: deniz seviyesinden 3000-3700 m. Topraklar çoğunlukla kayalık ve kireçlidir. Türlerin en yaygın olduğu açık alanlarda, öncelikle kıvrımlı bir ağaç şeklinde büyür, bu çam diğer dağ cüce çamlarına çok benzer: Avrupa'daki Pinus mugo ve Kuzeydoğu Asya'daki Pinus pumila. Serin, nemli denizaltı iklimlerinde yaşar. Sadece Serro Potosi Dağı'nda (3713 m) bol miktarda bulunur.
Açıklama
İğne ve tomurcuklu dal
1-5 m yüksekliğinde ve 15-25 cm çapında, çok gövdeli veya çok düşük dalları, düşük, kalın, yuvarlak bir taç ile. Genellikle birkaç metre kalınlığa ve on metre uzunluğa kadar büyük halılar oluşturur. Genç gövdelerin üzerindeki kabuk pürüzsüz ve gridir. Dallar kısa, kalın, sert, genellikle bitişik ağaçlarla karıştırılır. İğneler genellikle beş, çok nadiren dört veya altıya büyür. Kavisli, sert, 3 ila 5 cm uzunluğunda ve 0.9 ila 1.3 milimetre genişliğinde ve mavi-yeşilin koyu yeşili. İğneler ağaçta iki ila üç yıl kalır. Bitkisel tomurcuklar 6-10 mm uzunluğunda, yan dallarda daha küçük, hafif sakızlı, açık kahverengidir. Polen konileri oval-dikdörtgen, 5-8 mm uzunluğunda, sarımsı, sarımsı kahverengiye döner. Tohum konileri tek veya eşleştirilmiş, otururken veya kalın, kısa bacaklarda. Olgunlaşmamış koniler neredeyse küresel, reçineli, mor-kahverengidir. Olgun koniler kapalı olduğunda neredeyse küresel, 3-4 cm uzunluğunda. Çapı 4-6 cm'ye kadar açık koniler. Tohumlar, ilkel 0.5-1 mm kanatları ile 5-7 × 4-5 mm koyu turuncu-kahverengidir.
En uzun ağaç, Cerro Potos'da 3400-3450 m'de bulunan 5 m boyundadır; çoğunlukla 1-1.5 m boyunda olan kısa bitkiler.
Kullanım
Bu tür ticari olarak kullanılmaz, ancak yakacak odun için yerel olarak kullanılabilir Tehditler ve Koruma
Yangınlar büyük bir tehdittir. Bu tür, uzun süreli kuru dönemlerde yangına karşı savunmasızdır. Bu türün çok dar bir ekolojik nişi vardır ve iklim değişikliğinin potansiyel etkilerine karşı savunmasız olabilir. Türler çeşitli korunan alanlarda bulunur.
Gymnosperm Veritabanına Bağlantılar
Kuzey ve Orta Amerika Çamı Türleri
Pinus albicaulis · Pinus aristata · Pinus arizonica · Pinus attenuata · Pinus ayacahuite · Pinus balfouriana · Pinus banksiana · Pinus caribaea · Pinus cembroides · Pinus chiapensis · Pinus clausa · Pinus contorta · Pinus uginisis · Pinus echinisis · Pinus devoniana · Pinus engelmannii · Pinus flexilis · Pinus glabra · Pinus greggii · Pinus hartwegii · Pinus herrerae · Pinus jaliscana · Pinus jeffreyi · Pinus johannis · Pinus lambertiana · Pinus lawsonii · Pinus lonioeva · Pinus pinumus maximi Pinus maximustiarim monofilla · Pinus montezumae · Pinus monticola · Pinus muricata · P inus nelsonii · Pinus occidentalis · Pinus oocarpa · Pinus orizabensis · Pinus palustris · Pinus patula · Pinus pinceana · Pinus ponderosa · Pinus praetermissa · Pinus pringlei · Pinus pseudostrobus · Pinus pungens · Pinus praetermissa · Pinus pusle Pinus remota reçinesi · Pinus sabiniana · Pinus serotina · Pinus strobiformis · Pinus strobus · Pinus taeda · Pinus tecunumanii · Pinus teocote · Pinus torreyana · Pinus tropicalis
Bu Sosnovy ailesi hakkında bitmemiş bir makaledir.


Pinus culminicola

Випадкові Статті

Кошелівська сільська рада (Хустський район)

Кошелівська сільська рада (Хустський район)

Сільській раді підпорядковані населені пункти: с. Кошельово с. Залом Зміст 1 Населені пункти...
Зертаський сільський округ

Зертаський сільський округ

Зерта́ський сільський округ каз Зертас ауылдық округі, рос Зертасский сельский округ — адм...
Метрика Фрідмана-Леметра-Робертсона-Вокера

Метрика Фрідмана-Леметра-Робертсона-Вокера

Метрика Фрідмана-Леметра-Робертсона-Вокера - метрика простору-часу, яка описує однорідний ізотропний...
Копалнік-Менештур

Копалнік-Менештур

Копалнік-Менештур (рум. Copalnic-Mănăștur) — село у повіті Марамуреш в Румунії. Адміністративни...