Caenorhabditis elegans

Caenorhabditis elegans, yaklaşık 1 mm uzunluğunda serbest yaşayan bir nematottur (yuvarlak kurt). Yaygın olarak bir model organizma olarak kullanılır. Moleküler biyoloji ve gelişim biyolojisi konusundaki araştırmaları 1974 yılında Sydney Brenner [1] 'in çalışmaları ile başladı. Genom tamamen dizilmiş ve 1998'de yayınlanmış (2002'de revize edilmiştir.) Martin Chalfi, yeşil floresan proteinini incelemek için C. elegans'ı kullandı.
İçindekiler
1 Genom
2 Cinsiyetin belirlenmesi
3 Sinir sistemi
4 Yaşam Döngüsü Özellikleri
5 Bkz. ayrıca sayfa 6 Genome Link C. elegans Bağlantı C. elegans, genomu tamamen dizilenmiş ilk çok hücreli organizmadır. DNA dizisinin tamamı 1998'de yayınlandı [2], ancak bazı boşluklar kaldı (ikincisi Ekim 2002'de kapatıldı). C. elegans genomunun uzunluğu yaklaşık 100 milyon baz çiftidir ve yaklaşık 20.000 gen içerir. Bu genlerin çoğu proteinleri kodlar, ancak aralarında yaklaşık 1.000 RNA geni vardır.
C. briggsae nematode gen dizisi 2003'te de tanımlandı. Bu, araştırmacıların iki yakın organizmanın karşılaştırmalı genetik analizini yapmalarını sağlamıştır [3]. C. remanei, [4] C. japonica [5] ve C. brenneri gibi aynı cinse ait diğer nematodların gen dizilerinin belirlenmesi için çalışmalar devam etmektedir. [6] Bu yeni gen dizileri, Tüm Genom Shotgun metodu ile elde edilmiştir. bu demektir ki, sonuçları Clone by Clone hiyerarşik yöntemi kullanılarak dizilenen C. elegans'ta olduğu gibi tam ve doğru olmayacaktır. iki cins vardır: spermatogenez yeteneğini kazanmış dişiler olan erkekler (XO) ve hermafroditler (XX). C. elegans cinsiyeti XX - XO mekanizmasıyla belirlenir, değer X kromozomlarının sayısı ile otosomların sayısıyla ilgilidir. Tüm somatik hücrelerin cinsel gelişimi, aktivitesi farklı cinsiyetlerde farklı olan düzenleme ile kontrol edilir. Bu yola tek tek dokuların gelişimini kontrol eden bir yola karşı küresel bir yol denir. Ayrıca, bu yol, her iki cinsiyette de X-bağlantılı genlerin aynı ekspresyonuna yol açan bir işlem olan doz telafisini kontrol etmekten sorumludur.
X kromozomlarının sayısı, son regülatör tra-1'in aktivitesini belirleyen bir dizi önleyici cevabı kontrol eder (transformatör-1) ). Vücudun cinsel farklılaşmasını da belirliyor.

X kromozomlarının sayısının otozom sayısına oranıyla embriyoda cinsel farklılaşma kademesi tetiklenir. Xol-1 (XO öldürücü 1) ifadesini etkiler. Yüksek oranda (xx) bastırılır ve düşük - hayır. X kromozomunda "numaralandırıcılar" olarak kodlanmıştır. Bunlardan 4 tanesi vardır, ancak sadece 2 element çalışılmıştır: tilki-1, RNA, transkripsiyon sonrası hol-1'i ve seks-1'i inhibe edebilen bir bağlayıcı proteindir, Xol-1 sdc aktivitesini inhibe eder. X kromozomuna bağlanan ve transkripsiyonunu yarıya indiren büyük bir protein kompleksinin bir parçasıdır. Sdc-2 ayrıca her 1 promotörüne bağlanır ve transkripsiyonunu XO - bireylerine kıyasla 20 kat azaltır. HER-1, özerk olmayan yöntemle erkek hücre gelişiminden sorumlu küçük bir proteindir. Femiye bağlanamayan tra-2'yi inhibe eder, sitoplazmada tra-1'i tutar ve erkek çizgi boyunca ilerler. Tra-1 transkripsiyon faktörünün çekirdeğine taşınması, hermafrodit fenotipinin uygulanması anlamına gelir. Bu durumda, fem proteini tra-1 ile ayrışır ve tra-2 proteinine bağlanır.


C. elegans
C. elegans "basit" sinir sistemlerinden birine sahiptir (genellikle az sayıda nörondan oluşan sinir sistemleri olarak adlandırılır). Yetişkin hermafrodit 959 hücreden oluşur [7] ve aralarında bağlantılar tamamen tanımlanmış olan sadece 302 nöron vardır.

[8] Bu bağlamda, C. elegans çalışma için uygun bir nesnedir. hareket kontrol mekanizmaları, sinir ağı sinyalizasyonu, kemotaksi vb.

Yaşam döngüsü özellikleri
Çevreden bir larvadan olumsuz olarak etkilenen yetişkinlerin izolasyonu da dahil olmak üzere yiyecek ve diğer faktörlerin eksikliği molt (evre L2) olağandışı bir nematod larva döngüsüne neden olabilir Dauer larva (Dauer larva). br> Gör ayrıca Daf-2
Daf-16
Bağlantılar
↑ Brenner, S. (1974). Caenorhabditis zerafetlerinin genetiği. Genetik 77. s. 71-94. Bilinmeyen parametre | quotes = (yardım) yoksayıldı
↑ C. elegans Sequencing Consortium (1998). C. elegans nematodunun genom dizisi: biyolojiyi araştırmak için bir platform. Science 282. s. 2012-2018. doi: 10.1126 / bilim.282.5396.2012. PMID 9851916. Bilinmeyen parametre yoksayıldı | quotes = (yardım)
↑ Stein, L. D. ve ark. (2003). Caenorhabditis briggsae'nin Genom Dizisi: Karşılaştırmalı Genomik Bir Platform. PLoS Biyolojisi 1. s. 166-192. doi: 10.1371 / dergi.pbio.0000045. Bilinmeyen parametre | quotes = (help) yoksayıldı
↑ Genom Sıralama Merkezi. Caenorhabditis remanei: Arkaplan. Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi. 2008-07-11 Alıntılandı.
↑ Genom Sıralama Merkezi. Caenorhabditis japonica: Arkaplan. Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi. 2008-07-11 Alıntılandı.
↑ Genom Sıralama Merkezi. Caenorhabditis brenneri: Arkaplan. Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi. 2008-07-11 Alıntılandı.
↑ Hatırlamıyor N.N. {{{Header}}}. - ISBN 5-9433-1124-9.

J Beyaz JG, Southgate E, Thomson JN, Brenner S (1986) Nematod Caenorhabditis elegans'ın sinir sisteminin yapısı. Phil. Trans. Kraliyet Soc. Londra. B 314, 1-340.
Bu, omurgasız hayvanlarla ilgili bitmemiş bir makaledir.
Projeyi düzelterek veya ekleyerek yardım edebilirsiniz. Escherichia coli Chlamydomonad | Tetrahymena | Maya (Bira mayası • Schizosaccharomyces pombe) | Neurospora | Mısır | Arabidopsis | C. elegans | Drosophila | Danio Rério | Gri sıçan Ev Faresi


Caenorhabditis elegans

Випадкові Статті

Haskell

Haskell

Haskell (укр. Хаскель або Хаскелл) — стандартизована, винятково функціональна мова програмування з н...
Зізнання шопоголіка

Зізнання шопоголіка

Зізнання шопоголіка англ Confessions of a Shopaholic — американська кінокомедія 2009 року, що б...
The Long Road

The Long Road

«The Long Road» — четвертий студійний альбом канадського гурту «Nickelback» Випущений 23 вересня 200...
Бойовий потенціал

Бойовий потенціал

Бойови́й потенціа́л — узагальнена характеристика бойових можливостей (вогневих, ударних та мане...