1526

Farsça
904 - 905 - Runik
1776 - Fransızca - -266 - -265 - İslami İlan 932 - 933
Etkinlikler
16 Şubat - Çocuksuzun ölümünden sonra II. Kral Lajos, 1515’te Bratislava-Viyana Antlaşması’nın yürürlüğe girmesiyle yürürlüğe girdi. Daha sonra Çek Cumhuriyeti ve Macaristan’da Jagiellonian tahtının varisi Ferdinand I, Avusturya’nın dükü ve İmparator Charles V’in kardeşi oldu.

21 Nisan - Panipati Savaşı'nda (Delhi yakınlarında), Cengiz Han ve Timur'un soyundan gelenler le Ferghani Han Babur, Delhi Sultanı Sultan Lodi'nin askerlerini yendi. Üç gün sonra Babur Delhi'yi fethedip Babal imparatorluğunun temelini attı. Delhi'nin güneydoğusundaki Agra Şehri, Babürlerin yeni başkenti olur.
29 Ağustos - Tuna Nehri'nde Muhammed Muharebesi'nde, Sultan ve Halife Süleyman II Lush, Macar ve Çek Kralı Lajos'un askerlerini yendi. Kral savaşta öldürüldü. Bu savaştaki yenilginin bir sonucu olarak, Macaristan devletini ve siyasi bağımsızlığını yitirdi - topraklarının üçte ikisi Osmanlı Devletine gitti ve geri kalanı Avusturya'nın mülkiyeti oldu. Süleyman, Viyana'yı fethetmeye devam ediyor.


Konstantin Vasily Ostrozkiy - 4 Ağustos'ta Öldü - Bask denizcisi 50 yaşında ölen Juan Sebastian de Elkano (del Cano) Magellan'ın Dünyanın İlk Dünya Gezisi Yolculuğu. - 6 Ekim - İngiliz dini reformcu, ilk Yeni Ahit tercümanı William Tindale, Vilvoord'daki (Fransa) sapkınlık suçlamasıyla Kutsal Roma İmparatorluğu İmparatoru'nun emriyle tehlikeye girdi.


1526

Випадкові Статті

Предводитель дворянства

Предводитель дворянства

Предводитель дворянства — впродовж 1766—1917 — обраний на губернських і повітових дворянсь...
Ханнес Хювенен

Ханнес Хювенен

Ханнес Хювенен фін Hannes Hyvönen; 29 серпня 1975, м Оулу, Фінляндія — фінський хокеїст, правий...
Віньоле-Борбера

Віньоле-Борбера

Віньоле-Борбера у Вікісховищі Віньоле-Борбера італ Vignole Borbera, п'єм Vigneule — мун...
Андрій Валентинов

Андрій Валентинов

Висловлювання у Вікіцитатах Андрі́й Валенти́нов, справжнє ім'я Андрі́й Валенти́нович Шмалько...