Sitokinler

Sitokinler, hücre sağkalımı, büyümelerinin uyarılması veya inhibisyonu, farklılaşması, fonksiyonel aktivitesi ve apoptozis de dahil olmak üzere vücuttaki hücre içi ve sistemler arası etkileşimleri düzenleyen ve immün, endokrin ve endokrin aktivitesinin tutarlılığını sağlayan küçük peptidler ve proteinler sınıfıdır (8-30 kDa). normal şartlar altında ve patolojik etkilere yanıt veren sistemler

"Sitokinler" terimi, 1974 yılında S. Cohen tarafından önerildi [1].
İçindekiler
1 Sitokinlerin Fonksiyonları
2 Sınıflandırma
3 Bkz. . ayrıca
4

Sitokin Fonksiyonları
Sitokinler çok düşük konsantrasyonlarda aktiftir. Hücreler üzerindeki biyolojik etkileri, hücre zarı üzerinde lokalize edilmiş spesifik bir reseptör ile etkileşerek gerçekleştirilir. Sitokinlerin oluşumu ve salgılanması kısa ömürlü ve sıkı bir şekilde düzenlenmiştir.
Sitokinlerin biyolojik aktivitelerinin spektrumu büyük ölçüde örtüşmektedir: aynı süreç bir hücrede birden fazla sitokin tarafından uyarılabilir. Çoğu durumda, sitokinlerin etkisi sinerjistiktir. Sitokinler antijene özgü faktörlerdir. Bu nedenle, sitokin seviyesini belirleyerek bulaşıcı, otoimmün ve alerjik hastalıkların spesifik tanısı imkansızdır. Ancak kandaki konsantrasyonlarını belirlemek, farklı tipteki immünokompetan hücrelerin fonksiyonel aktivitesi, enflamatuar sürecin ciddiyeti, sistemik bir seviyeye geçişi ve hastalığın prognozu hakkında bilgi verir.


biyolojik eylemler birkaç bağımsız gruba ayrılır. Sitokinlerin etki mekanizmasına göre gruplandırılması, sitokinleri aşağıdaki gruplara ayırmanıza izin verir:
proinflamatuar, enflamatuar yanıtın mobilizasyonunu sağlar; kendi efektör fonksiyonları (antiviral, sitotoksik). ayrıca Osteopoietin - Beta Büyüme Faktörünü Dönüştürme
Linkler
↑ Cohen S, Bigazzi PE, Yoshida T (1974). T hücre fonksiyonunun hücre aracılı bağışıklık ve antikor üretimindeki benzerlikleri .. Hücre İmmunol 12. p. 150-159.
Bilimsel ve uygulamalı dergi "Sitokinler ve İnflamasyon"


Цитокіни

Випадкові Статті

Мале Ситно

Мале Ситно

село Мале Ситно біл Малое Сітна Основні дані 55°41′39″ пн ш 29°21′23″ с...
Бабуняк Ярослав Іларіонович

Бабуняк Ярослав Іларіонович

Бабуняк Ярослав Іларіонович (2 січня 1924, село Вербів, нині Бережанського району Тернопільської...
Пелагія Каленикович

Пелагія Каленикович

Пелагія Ничипорівна Каленикович д/н —1699 — перша дружина Івана Скоропадського до отриманн...
Альмонасід-дель-Маркесадо

Альмонасід-дель-Маркесадо

Альмонасід-дель-Маркесадо ісп Almonacid del Marquesado — муніципалітет в Іспанії, у складі авто...