spor

Spor (İngilizce, Fransız Fransız disportundan türetilmiş - "boş zaman", "eğlence") - belirli kurallara, fiziksel ve entelektüel yeteneklerini karşılaştıracak insanların faaliyetlerine ve ayrıca bu faaliyete hazırlık ve kişilerarası ilişkilere göre düzenlenmiştir. Oynama sürecinde ortaya çıkar.
Spor belirli kurallar altında yarışıyor ve bu yarışmalara hazırlanıyor. Genellikle spor seyirciler için eğlencelidir.
Genellikle spor, rekabet, sağlık, ahlaki ve maddi memnuniyet, iyileştirme ve şöhret peşinde koşma, becerilerin geliştirilmesi amacıyla gerçekleştirdikleri belirli bir fiziksel veya entelektüel faaliyettir. > Spor amatör ve profesyonel olarak ayrılır. Profesyonel sporlar eğlence endüstrisinin önemli bir parçasıdır. Stadyumları ve spor salonlarını izleyen binlerce seyirci ve büyük spor müsabakalarını izleyen milyonlarca seyirci.
Hermes, Olimpiyat tanrısı - sporcuların koruyucu azizi - İçindekiler
1 Spor
1.1 Olimpik Sporlar
1.2 Olimpik Olmayan Sporlar 1.2 Spor
1.2.1 Teknik Spor
1.2.2 Dövüş Sanatları
2 Spor Oynamak
2.1 Zihin Sporları 2.2 Oyunlar Popülerlik 3 Spor Organizasyonu
4 Öğrenci Spor > 5 Sayı - 6 Ayrıca
7 Kaynaklar
Spor
Spor bireysel ve takıma ayrılır. Zihinsel ve teknik sporlar seçilmiştir. Zihinsel sporlar her türlü masa oyununu içerir. Teknik sporlar çeşitli mekanizmalar ve makineler kullanır: motosikletler, arabalar, uçaklar, motorlu tekneler, vb.
Olimpik Sporlar
Makale Hakkında Daha Fazla Olimpik Spor
Olimpik hareketin ortaya çıkmasıyla, Olimpiyat programının bir parçası olan sporlar Oyunların özel bir statüsü vardır ve öncelikle eyalet düzeyinde finanse edilir. Bazı sporlar, Olimpiyat Oyunlarının bir parçası olmasa da Olimpiyat Komitesi tarafından tanınır.
Olimpik sporlar atletizm sporları, yüzme ve su sıçraması, jimnastik, çeşitli dövüş sanatları gibi diğer su sporlarını içerir: boks, güreş, judo, tekvando ve benzeri, eskrim, binicilik, çekim ve okçuluk, bisiklete binme, kürek çekme, yelken ve bazı popüler oyunların yanı sıra modern pentatlon - Olimpiyat hareketinin kurucusu Pierre tarafından icat edilen bir spor de Cube


Kış Olimpiyatları çeşitli kayak, buz pateni, kızak, biatlon ve bazı kış sporları oyunlarını içerir. Olimpik olmayan sporlar
Daha fazla: Olimpik olmayan sporlar
Sporlar arasında Olimpiyatların bir parçası olmayan, bazı ülkelerde çok popüler olan birçok profesyonel tip vardır: balo salonu dans, kriket, rugby, kolej futbolu, golf, altimat, birçok yelken çeşidi, birçok dövüş sanatları, teknik sporlar, doğa sporları spor. Çoğunlukla, bu sporların sağlam bir finansal tabanı vardır, çok sayıda izleyici ve televizyonun dikkatini çeker.
Teknik Sporlar
Makale Motor Sporları
Motor yarışı ve araba yarışı ana teknik sporlardır ve diğerleri kullanılır teknik ekipman: motorlu tekneler, uçaklar, kar motosikletleri ve daha fazlası. Halka araba yarışları özel olarak tasarlanmış pistlerde yapılır. Bu Formula 1, NASCAR, 24 Saat Le Mans'ın en popülerleri büyük bir televizyon izleyicisini topluyor. Ralli - ağır yarış. Bu yarış sınıfı, klasik ralli ve çeşitli ralli baskınlarını içerir.
Dövüş Sanatları
Çok çeşitli dövüş sanatları vardır, bunlara bazıları (boks, güreş, judo, tekvando) Olimpik bir spor statüsü verilmiştir. Dövüş sanatları arasında çok sayıda ulusal güreş ve dövüş sanatları türü bulunmaktadır.
Dövüş Sanatları
Dövüş Sanatları
Dövüş Hopak - El ele mücadele - Halk Dövüş Sanatları - Dövüş Hopak - Wushu'daki Sağlık Savaş Kompleksleri
Diğer Capoeira
Güreş - Spor Oynamak - Hem bireysel hem de takım sporları, medyanın en çok ilgisini çeker ve hem izleyiciler hem de hayranlar arasında popülerdir. Bireysel oyun sporları arasında raket oyunları bulunmaktadır: tenis, masa tenisi, badminton, top oyunları: golf, bowling, çeşitli bilardo türleri ve daha fazlası. Genellikle, bu tür sporların iki katına veya takım seçeneklerine de sahiptir. Zihinsel Sporlar
Zihinsel sporlar önemli sayıda masa oyunları içerir; satranç, dama, git, renji, shogie, gölge, spor statüsü kart oyunlarından bazıları ve kumar: köprü, poker, tavla.
2008 yılında Olimpiyat Oyunlarının bir benzeri olan ilk Dünya Akıl Oyunları yapıldı. > Diğer popüler masa oyunları: domino, mahjong, ters, loto / bingo, zar, tahsil kart oyunları, tahta rol yapma oyunları, tekel, bilgi yarışması oyunları, daha az popüler spor durumu.


Uluslararası Fr.'yi temsil eden tüm "(TAFISA) için Limpopo Komitesi, dünyanın en popüler ve en popüler 20 sporunun listesini açıkladı. Bu TAFISA çalışması 200 ülkede yürütülmüştür. Atletizm, dünya nüfusunun% 9,6'sının işgal ettiği reytingde ilk sırada yer aldı. İkincilik futbola gitti -% 8.4 ve yüzmeye üçüncü (% 8.1). Satranç ve köprü gibi entelektüel sporlar listede yer almıyor.
Dünyanın en popüler ve en popüler sporları
Poz.
Spor
Nişanlananların Yüzdesi
1
Atletizm (Yürüyüş, Koşu)
9.60%
2 Futbol
8,40% - 3
Yüzme (dalış dahil) - 8,10% - 4 - Yoga - 7,40%
5 - Bisiklete binme -% 6,40 - 6 - Basketbol -% 5,70 - 7 - Voleybol (plaj dahil) -% 5,40
8 - Hokey - 10,5% - 9 - Tenis - 4,90% - 10 - Vücut Geliştirme - 4,70% - 11
Golf - 4,50% - 12 - Spor Dansları - 3,8 0%
13
Kayak
3.40%
14
Dövüş Sanatları (ücretsiz, Greko-Romen güreş, boks, judo, wushu, karate, jujutsu)
3.40 %
15
Masa Tenisi - 3.10% - 16 - Oryantiring (Turizm) - 3.00% - 17 - Ulusal Sporlar - 2 , 70% - 18
Tırmanma - 2,60% - 19 - Silindir sporları - 2,00% - 20 - Uç sporlar - 1,10 %
Sporun Organizasyonu
Spor çoğunlukla profesyonel sporculara ve amatörlere hizmet veren, onlara spor tesisleri, salonlar, ekipman ve antrenörler sağlayan bir spor kulüpleri sistemi tarafından organize edilmektedir.
SSCB'de spor kulüpleri bir öğle yemeği idi spor birliklerine, çoğunlukla birlik bazında. Bu sistem Ukrayna'da devam etmekle birlikte, nüfus için spor hizmetleri ve profesyonel spor sağlama yeni biçimleri ortaya çıkmaktadır.
Sponsorluk, üst düzey spor gelişimi için önemlidir. Ünlü Sporcular Kazançlarının Büyük kısmını Reklamlardan Kazanıyor
Öğrenci Sporları
Sporcular çoğunlukla genç insanlar, genellikle öğrenciler ve spor hayatlarında büyük önem taşıyor. Birçok ülkedeki üniversiteler, kurumlarının onuruna üniversite yarışmalarına katılan öğrenci sporcular için özel burslar oluşturmaktadır. İngiliz Milletler Topluluğu ve Amerika Birleşik Devletleri'nde, ragbi, kürek çekme, basketbol, beyzbol, kolej futbolu veya hokeydeki üniversiteler arasındaki yarışmalar profesyonel takım oyunlarının popülaritesinden neredeyse daha düşüktür. Üniversiteler arasındaki geleneksel yarışmalara "üniversite" denir.
Olimpiyat Oyunlarına benzer şekilde öğrenciler için uluslararası yarışmalar düzenlenir.
Sorunlar
Profesyonel ve yarı profesyonel spor geliştirme, seyirciler arasındaki popülerliği, yüksek ücretler Sporcular ve antrenörler arasında ne pahasına olursa olsun başarılı olma arzusu. Yirminci yüzyılın sonunda, sporcular tarafından dopingin toplu kullanımı ile ilgili sorunlar ortaya çıktı - gelecekte olumsuz etkilere ve sağlığa zarar verebilmelerine rağmen, atletik performansın iyileştirilmesine katkıda bulunan ilaçlar. Dünya Dopingle Mücadele Derneği (WADA) Olimpik sporlarda dopingle mücadele etmek için kuruldu. Bununla birlikte, modern çağda, dopinge karşı mücadele, WADA ile sporcuların performansını artırma potansiyeline sahip ilaç üreticilerinin kimyasal laboratuvarları arasında bilimsel bir rekabete dönüşmüştür. Modern yüksek başarılı sporlar, farmakolojik destek olmadan, sporcuların antrenmanları tükettikten sonra stresi azaltmasına izin veren ilaçlar olmadan imkansızdır. İzin verilen ve yasaklanan kimyasallar arasındaki sınır genellikle çok belirsizdir, özellikle bisiklet ve yüzme gibi dayanıklılık gerektiren sporlarda veya yüksek kas gücü (halter, sprint) gibi düzenli doping skandallarına yol açar. . ayrıca - Vikisözlük konuyla ilgili açıklamalar içerir: Spor - Ukrayna'da Spor - Uluslararası Spor Organizasyonları Listesi - Kaynaklar
Atletizm futboldan daha popüler // 15 Dakika, 16 Ekim 2007, No. 15.
Spor
Bu, sporla ilgili tamamlanmamış bir makaledir.
Bir projeyi düzelterek veya ekleyerek yardımcı olabilirsiniz.


Спорт

Випадкові Статті

Предводитель дворянства

Предводитель дворянства

Предводитель дворянства — впродовж 1766—1917 — обраний на губернських і повітових дворянсь...
Ханнес Хювенен

Ханнес Хювенен

Ханнес Хювенен фін Hannes Hyvönen; 29 серпня 1975, м Оулу, Фінляндія — фінський хокеїст, правий...
Віньоле-Борбера

Віньоле-Борбера

Віньоле-Борбера у Вікісховищі Віньоле-Борбера італ Vignole Borbera, п'єм Vigneule — мун...
Андрій Валентинов

Андрій Валентинов

Висловлювання у Вікіцитатах Андрі́й Валенти́нов, справжнє ім'я Андрі́й Валенти́нович Шмалько...