samur

Kuzey Atlantik'teki küçük bir ada olan Sable Adası, Nova Scotia'daki (Kanada) Cape Canso'nun 180 km güneydoğusunda, Halifax eyaletinin başkentine 290 km uzaklıktadır. br> İçindekiler
1 Coğrafya
2 Doğa
2.1 Vahşi Atlar
3 Tarih
3.1 Teoriler
4 Linkler
Coğrafya
Ada dar bir kum hilal şeklinde ay genişliği 2 km'yi, uzunluğu 38 km'yi ve yaklaşık 34 km²'lik bir alanı geçmez. Çevredeki sığ sular, kalın sisler ve kuvvetli rüzgarlarla birlikte navigasyon için büyük bir tehlike yaratan çok sayıda kumlu sığ ve sığ içerir. çevredeki sularda. Bu nedenle adaya "Atlantik Mezarlığı" adı verildi. Ada adını yapıldığı kumdan (fr. Sable) aldı. Deniz akıntıları ve kumu hareket ettiren acımasız okyanus fırtınaları nedeniyle, ada sürekli olarak boyut ve şekil olarak değişiyor ve yavaş yavaş doğuya doğru ilerliyor. Son 200 yılda 44 km seyahat kaydedildi Soğuk Labrador akımlarının ılık Körfez Akıntısı ile etkileşimi nedeniyle genellikle ada çevresinde kalın sisler meydana geliyor. Sable Adası bazen Körfez Akıntısı'ndan gelen ısı akısı nedeniyle kış aylarında Kanada'nın en sıcak yeridir.
Adada sadece 15 kişi ve birkaç yüz vahşi at yaşıyorAda yüzeyinin yaklaşık% 40'ı çim ve diğerleriyle kaplıdır cılız bitki örtüsü - Adada 175 bitki türü bulunur. Adadaki ağaçlar büyümez; 1901'de, Kanada hükümetinin emrinde, buraya 80.000 ağaç fidanı dikildi, ancak hiçbiri hayatta kaldı. Şu anda, adada sadece bir ağaç yetişiyor - 1960'larda hava durumu istasyonunun yakınında dikilen çam ağacı.
Adada 600'den fazla omurgasız türü ortaya çıkıyor; üç kelebek türü, bir böcek türü ve bir saçkıran endemiktir. Çok sayıda yağmur suyu deposu, sadece Sable'da da bulunan türlerin tatlı su süngerlerine ev sahipliği yapmaktadır.
Araştırmacıların adada yaklaşık 330 kuş türü var. Burada düzenli olarak 15 tür yuvalar, bunların arasında Kuzey Redbird (Oceanodroma leucorhoa), iki martı türü, 4 ördek türü, 3 kiraz kuşu türü, üç kırlangıç türü. Özel bir savan yulaf ezmesi alt türü - Passerculus sandwichensis princeps - sadece bu adada yaşıyor.
Ada aynı zamanda birçok göçmen kuşun mevsimsel göçleri sırasında geleneksel bir duraktır. tyulenyat; Koloninin nüfusu 1960 yılından bu yana istikrarlı bir şekilde artıyor.
Wild Horses
Adanın ayırt edici bir özelliği, adada özgürce yaşayan ve insan müdahalesinden kanunla korunan yaklaşık 250 yabani atın nüfusu. Adalardan atılmaları sırasında eski Fransız Acadia'dan ele geçirilen atların torunları oldukları ve ABD'nin kurucularından John Hancock'un amcası Boston tüccarı Thomas Hancock tarafından adada bırakıldıklarına inanılıyor. adadan ihraç; Atlar, Cape Breton Adası'nın kömür madenlerinde kullanıldı, satıldı veya basitçe yok edildi. 1961'den itibaren nüfusun tüm yapay kontrol önlemlerinin durdurulmasına ve doğal olarak stabilize olmasına izin verildi; Kanada hükümeti yalnızca soğuk kış aylarında uçaklardan düşürülen saman adasına teslimat düzenler. Bununla birlikte, bazı biyologlar ve ekologlar ekosistemini orijinal doğal durumuna geri getirmek için genellikle atları adadan çıkarmayı öneriyorlar. bölgeyi 1520'den 1521'e kadar keşfeden João Alvarez Fagundes liderliğindeki bir Portekiz seferi olabilirdi.
1580'de Marquis de La Roche, adayı kolonileştirmek amacıyla üzerine 50 Fransız hükümlü yerleşti; Bunlardan sadece 11 tanesi hayatta kaldı, 1603'te boşaltıldı.
1873'te Kanada hükümeti adaya (adanın doğu ve batı uçlarında) iki sahil feneri ve bir sahil koruma kurtarma istasyonu kurdu. Sahilin aşınması ve adanın doğuya doğru kademeli olarak kayması nedeniyle, batı deniz feneri 1883, 1888, 1917 ve 1951'de yeni bir yere taşındı. . Bu nedenle ve çevresel nedenlerden ötürü, adaya erişim sınırlıdır ve ancak Kanada Sahil Güvenlik Komitesinin özel izni ile erişilebilir. Kanada Silahlı Kuvvetleri'nin uçakları ve savaş gemileri sürekli olarak çevredeki denizde devriye geziyor. Kanada kurtarma hizmetleri, bir iniş sahası ve acil yakıt depolama tesisi düzenlenen helikopterlerinin erişimini arttırmak için okyanusa kadar uzanan adanın yerini kullanır. İstisnai durumlarda, adanın ihtiyaç durumunda deniz sondaj kulesi personelinin tahliyesi için bir üs olarak kullanılması planlanmaktadır.
Teoriler
Alien Bioboard. 1990'larda Sable Adası'nın kökeni için yeni bir hipotez ortaya çıktı. Bu kez, anormal fenomenler alanında uzmanlar ortaya çıktı. "Ada sadece Dünya'nın anormal bir bölgesi değil, aynı zamanda canlı bir organizmadır ve Dünya kaynaklı değildir!" (D. Pable, W. Lines). Kimse "yaşam" ilkelerini ve biyo-tahtaların işleyişini açıklayamadı. Silikonun (kum) biyolojik tahtanın işleyişinin temeli olduğuna inanılmaktadır.
Linkler
Sable Island Green Horse Society (İngilizce) Sable Island: Atlantik Mezarlığı'nın Gizemleri, Tarihi ve Efsaneleri (Rusça)


Сейбл

Випадкові Статті

Дамар (місто)

Дамар (місто)

Координати 14°33′00″ пн. ш. 44°24′06″ сх. д. / 14.55000° пн. ш. 44.4...
Порту-Тромбетас

Порту-Тромбетас

Порту-Тромбетас — гігінтське латеритне родовище гібситових бокситів в Бразилії. Характеристика ...
Зимова Універсіада 2017

Зимова Універсіада 2017

Зимова Універсіада 2017 — XXVIІI зимова Універсіада, що проходила з 29 січня по 8 лютого 2017 р...
Сістеля

Сістеля

Сістеля (кат. Cistella) - муніципалітет, розташований в Автономній області Каталонія, в Іспанії. Зна...