Çiş spirali

Pi-sarmal (veya π-sarmal) bazen proteinlerde oluşan bir tür ikincil yapıdır.
Normal yapı
Normal bir h-sarmaldaki amino asitler sağ elle sarmal bir yapıda düzenlenmiştir. Her amino asit 87 ° 'lik bir sarmal dönüşüne karşılık gelir (yani sarmalın dönüş başına 4.1 tortusu vardır) ve sarmal ekseni boyunca 1.15 A (= 0.115 nm) uzunluğa sahiptir. Yapının önemli bir özelliği, bir amino asidin amino grubunun beş kalıntı önce C = O amino asit grubu ile bir hidrojen bağı oluşturmasıdır, bu tekrarlanan i + 5 → i hidrojen bağları π-sarmalını belirler. Benzer yapılar arasında 310-sarmal (i + 3 → i hidrojen bağı) ve a-sarmal (i + 4 → i hidrojen bağı) bulunur. Yukarıya bakan dört karboksil grubu, bir daire içinde yaklaşık 87 ° 'dir ve spiral bir dönüşte 4.1 amino asit tortusuna karşılık gelir. açı (-55 °, -70 °). Daha genel olarak, bir tortunun ψ açısı ve bir sonrakinin φ açısı yaklaşık −125 ° olacak şekilde çift taraflı açıları kabul ederler. Karşılaştırma için, 310-sarmal için karşılık gelen açıların toplamı yaklaşık −75 ° iken, a-sarmal için yaklaşık 105 ° 'dir. Transisomerler ile herhangi bir polipeptid sarmalının geri kalanı için dönme açısı Ω için genel formül şu denklem ile verilir: cos
& # x03A9;
= Sayfa 1
& # x2212; Sayfa 4
cos

2

& # x2061;

[

(
& # x03D5;
+
& # x03C8;
)
2
]{ displaystyle 3 cos Omega = 1-4 cos ^ {2} left [ left ( phi + psi right) / 2 right ]}

Sol elle kullanılan yapı
Prensip olarak, π-sarmalın sol elle versiyonu mümkündür, ak dihedral açı (φ, ψ) (55 °, 70 °) 'de. Bu sözde "ayna" spirali, devir başına yaklaşık olarak aynı sayıda tortuya (4.1) ve 1.5 A spiral eforuna sahiptir. Bununla birlikte, bu yapı gerçek bir ayna görüntüsü değildir, çünkü amino asit kalıntıları hala kirallığa sahiptir. Uzun sol elle π-sarmalının proteinlerde görülmesi olası değildir, çünkü doğal amino asitler arasında sadece glisin pozitif bir açı φ alabilir.


Pauling L, Corey RB ve Branson HR. (1951) "Proteinlerin Yapısı: Polipeptit Zincirinin İki Hidrojene Bağlı Helisel Konfigürasyonu", Proc. Nat. Acad. Sci. Wash., 37, 205.
Bu, biyokimya ile ilgili tamamlanmamış bir makaledir.
Bir projeyi düzelterek veya ekleyerek yardımcı olabilirsiniz.


Пі-спіраль

Випадкові Статті

Предводитель дворянства

Предводитель дворянства

Предводитель дворянства — впродовж 1766—1917 — обраний на губернських і повітових дворянсь...
Ханнес Хювенен

Ханнес Хювенен

Ханнес Хювенен фін Hannes Hyvönen; 29 серпня 1975, м Оулу, Фінляндія — фінський хокеїст, правий...
Віньоле-Борбера

Віньоле-Борбера

Віньоле-Борбера у Вікісховищі Віньоле-Борбера італ Vignole Borbera, п'єм Vigneule — мун...
Андрій Валентинов

Андрій Валентинов

Висловлювання у Вікіцитатах Андрі́й Валенти́нов, справжнє ім'я Андрі́й Валенти́нович Шмалько...