Protez grubu

Prostetik grup, bir proteinin biyolojik aktivitesi için önemli olan kompleks proteinlerin protein olmayan (amino asit olmayan) bir bileşenidir [1]. Protez grubu, organik bir bileşik (örneğin, bir vitamin, şeker veya lipit) veya bir inorganik (örneğin bir metal iyonu) olabilir. Protez grupları, sıklıkla kovalent bağlarla proteinlere sıkıca bağlanır. Genellikle enzimlerin işleyişi için gereklidirler. Karakteristik bir prostetik gruba sahip olmayan bir protein, apoprotein olarak adlandırılırken, karakteristik bir prostetik gruba sahip bir protein, holoproteindir. . Enzimlerde prostetik gruplar genellikle aktif bölgelerde rol oynarlar.
Prostetik grupların bir örneği hemoglobin hemidir. Organik protez gruplarının diğer örnekleri vitaminlerden türetilir: tiamin (B1 vitamini), tiamin pirofosfat, piridoksal fosfat ve biotin. Bu, vitaminlerin dahil edilmesinden dolayıdır. Protez grubu olarak, vitaminler insan diyetinde çok gereklidir. İnorganik protez grupları genellikle demir (hem bileşiminde, örneğin sitokrom c-oksidaz ve hemoglobin), çinko (karbon anhidrazda), magnezyum (bazı kinazlarda) ve molibden (nitrat redüktazda) gibi geçiş metal iyonlarıdır.PROSTETİK GRUBU // Farmasötik Ansiklopedi
Notlar
Bol de Bolster, MWG (1997). Biyoinorganik Kimyada Kullanılan Terimler Sözlüğü: Protetik gruplar. Uluslararası Saf ve Uygulamalı Kimya Birliği. 2013-06-21 için orijinalin arşivi. 2007-10-30 arasında atıfta bulundu.
Bol de Bolster, M.W.G. (1997). Biyoinorganik Kimyada Kullanılan Terimler Sözlüğü: Kofaktörler. Uluslararası Saf ve Uygulamalı Kimya Birliği. 2013-06-26 için orijinalin arşivi. 2007-10-30 arasında atıfta bulundu.
Bu, moleküler biyolojide devam eden bir çalışmadır.


Простетична група

Випадкові Статті

Предводитель дворянства

Предводитель дворянства

Предводитель дворянства — впродовж 1766—1917 — обраний на губернських і повітових дворянсь...
Ханнес Хювенен

Ханнес Хювенен

Ханнес Хювенен фін Hannes Hyvönen; 29 серпня 1975, м Оулу, Фінляндія — фінський хокеїст, правий...
Віньоле-Борбера

Віньоле-Борбера

Віньоле-Борбера у Вікісховищі Віньоле-Борбера італ Vignole Borbera, п'єм Vigneule — мун...
Андрій Валентинов

Андрій Валентинов

Висловлювання у Вікіцитатах Андрі́й Валенти́нов, справжнє ім'я Андрі́й Валенти́нович Шмалько...