plastidlerin

Plastidler (Yunanlılardan. Plastos - oluşturulmuş, heykel edilmiş, dekore edilmiş) - bitki ve alglerin ana organelleri. İkili bir zarla kaplanırlar ve kompozisyonlarında birçok dairesel DNA kopyası bulunur. Plastid Hücreler bir Plastid OluşurBitki Hücresindeki Plastid Çeşitleri hücrelere yapı taşları veya bir bitkinin işleyişi için ihtiyaç duyulur. Morfolojilerine ve fonksiyonlarına bağlı olarak, plastidler, çeşitli formları ayırt etme veya farklılaştırma yeteneğine sahiptir. Tüm plastitler, bitkinin meristematik dokularında bulunan protoplastidlerden (eski adıyla "eoplasts", Yunan eo-: "şafak", "sabah") oluşur. Protoplastitler ve genç kloroplastlar sıklıkla bölünürler ve daha olgun kloroplastlar, bölünme kabiliyetlerini korudukları halde nadiren yaparlar.
Bitkilerin plastidleri, hücre için gerekli işleve bağlı olarak, aşağıdaki biçimlerde farklılaşabilir: (Beyaz), genellikle maddelerin depolanması işlevini yerine getirir. Örneğin, nişasta, patates yumrularının yumrularında toplanır. Daha yüksek bitkilerin lökoplastları kloroplastlara veya kromoplastlara dönüştürülebilir. Ayırt etme: nişastayı sentezleyen ve biriktiren asiloplastlar; protein katmanları granül içermez, proteinleri sentezler ve bunları aleurone taneleri formunda (tohumlarda) bırakır; yağların (kenevir, keten, hint tohumlarının hücrelerinde) oluştuğu ve biriktirildiği oleoplastlar (Latin. oleum-yağından).
Kromoplastlar - plastitler, sarı, kırmızı veya turuncu renkte boyanmış (Yunanca-kromos - renkli). Kromoplastların renklenmesi, içindeki karotenoidlerin birikmesi ile ilişkilidir. Chromoplast'lar sonbahar yapraklarının, çiçek yapraklarının, köklerin, olgun meyvelerin rengini belirler. Kromoplastların şekli farklıdır: küresel, üçlü, dairesel, ay.
Kloroplastlar (Yunanca. Kloros - yeşil) - fotosentez pigmentleri içeren plastitler - klorofiller. Yeşil bir renge ve karmaşık bir iç yapıya sahiptirler. 5-8 μm çapında, nadir olarak düz dışbükey bir mercek gibi gözüküyorlar. Dışında, kloroplast, pürüzsüz bir lipoprotein membranı ile çevrilidir. İç kabuk paralel kalıplar sistemi oluşturur. Aralarında thylakoids içeren bir stroma (Yunanlı. Tylys - şişme ve eidos - görünüm) - iki membrandan kapalı düzleştirilmiş keseler. Yüksek bitkilerde, thylakoids'in bir kısmı, yerel kümeleri stroma'nın interstisyel tirolakoidleri sistemi ile birbirine bağlanan kloroplast fasetlerini oluşturan diskler şeklindedir. Yapı olarak, proplastidler mitokondriye benzer, ancak iç zarların boyut ve paralel düzenlemelerinde farklılıklar gösterir. Stroma ve disk şeklindeki fasetleri içerir. Yoğun olarak ayrılabilen farklılaşmamış plastid mikroplardan oluşurlar. İlk başta yuvarlaklar, sonra oval olurlar. Bunlar renksiz, her türlü plastidlerin gelişimindeki genç evrelerdir. - Etiyoplastlar - ışık yetersizliğinden dolayı gelişiminde gecikme olması durumunda proplastidlerden oluşur. Bunlar proklorofil içeren lameller gövdelerdir. Etiyoplastlar ışık altında kloroplastlara dönüşür.
Diğer organizmaların plastidleri
Bitki olmayanlar da dahil olmak üzere tüm algler, grubun ana özelliği olan kloroplastlara sahiptir, ancak kloroplast pigmentleri ve sonuç olarak renkleri farklı olabilir. klorofil bitkileri. Bütün boyanmamış yosun plastidlerine lökoplast denir, bunlar genellikle sebzelerden daha basittir ve işlevleri bitki löklastlarından farklıdır. Özel yapışkan tabakalar (etiyoplastlar, amiloplastlar) ve kromoplastlar alglerde bulunmaz. Bazı alglerin plastidleri arasındaki diğer bir fark, içindeki pirenoidlerin varlığı olabilir. Bu, bitmemiş bir biyoloji ürünüdür.
Bir projeyi düzelterek veya ekleyerek yardım edebilirsiniz.

Hücre Yapısı / Hücre Organelleri
Çekirdek (ve Çekirdek) · Sitoplazma · Sitosol · Endomembran Sistemi · Hücre Zarı · Nükleer Membran · Endoplazmik Retikulum · Golgi Kompleksi · Veziküller: Vacuol · Lacrimal Vacuol Fagolizozom · Endosom · Exosome
Melanozom · Peroksizom · Glioksizom · Akrozom
Hücre İskeleti
Mikrotübüller · Mikrofilamentler · Ara Filamentler · Miyofibiller · Prokaryotların Hücre İskeleti
Mikrotübül Organizasyon Merkezi: Centrosome / Centriol · Bazal Boğa · Flagellum / Twig · Axonema
Endosymbionts (Mitokondrial) · Plastitler: Kloroplast · Lökoplast · Kromoplast · Proplastid
Ribozom
Diğer İç Yapılar · Proteazom · Stigma · Splisozom · Tonoz · Exosome (Kompleks)
Dış Yapılar
Hücre Duvarı


Пластида

Випадкові Статті

Гродненське воєводство

Гродненське воєводство

Гро́дненське воєводство — історична адміністративно-територіальна одиниця у складі Великого кня...
Василівка (Любашівський район)

Василівка (Любашівський район)

Васи́лівка — село в Україні, в Любашівському районі Одеської області. Населення становить 112 о...
Третя ступінь

Третя ступінь

Долорес Костелло Луїз Дрессер Оператор Хел Мор Монтаж Кларенс Колстер Кінокомпанія Warner Bros...
Намо

Намо

Намо — один з районів лаос ເມືອງ муанг провінції Удомсай, Лаос1 Приміткиред ↑ Maplandia wor...