Cots Adası

Coats - Hudson Körfezi'nin kuzeyinde, Kanada'ya ait bir ada.
Coğrafya
Alan 5.498 km². Nunavut eyaletinin Kivallik ilçesinin bir parçasıdır. Adada kalıcı yerleşim yoktur. Adanın kabartması ova, adanın en yüksek noktası (deniz seviyesinden 185 metre yukarıda) kuzey, kayalık sahilde, Cape Pembroke (Pembroke) ve Prefontaine (Prefontaine) arasında yer almaktadır. Adanın kuzey kısmı Prekambriyen metamorfik kayalardan, güney kısmı Paleozoik tortul kayaçlardan (kireçtaşı, kumtaşı) oluşmaktadır. Güneyde sulak alanlar hakimdir.


1920'den beri adada bir rezerv bulunmakta ve yerel ren geyiği sürüleri korunmaktadır. Komşu Southampton adasında bir karibu nüfusu yok edildiğinde, Cots geyiği onu restore etmek için kullanıldı. Adanın kuzey kısmının kayalıklarında kısa saçlı kahro (yaklaşık 30 bin kişi) doğurur. Morslar yakındaki küçük adalarda da yaşar.
Tarihçe Ada, Hudson Körfezi Şirketi'nin kaptanı William Coats'tan geliyor. 1727'den 1751'e kadar periyodik olarak bölgeyi ziyaret etti. 1860'larda Amerikalı balina avcılığı burada balık tutmakla uğraştı, Cots'un bir ada olduğu doğrulandı. Ağustos 1920'den Ağustos 1924'e kadar, Hudson Körfezi Şirket Faktörü adada yer alıyordu. O zaman, orada çok sayıda Inuit ailesi yaşarken, bazıları Baffin Adası'ndan tekne ile buraya yelken açtı.


Котс (острів)

Випадкові Статті

Ophidion scrippsae

Ophidion scrippsae

Ophidion scrippsae — вид риб родини Ошибневих Ophidiidae Поширений у східній Пацифіці від Пойнт...
Комар Володимир Степанович

Комар Володимир Степанович

Медіафайли у Вікісховищі У Вікіпедії є статті про інших людей з прізвищем Комар Володимир Ст...
1 липня

1 липня

1 липня — 182-ий день року (183-ий в високосні роки) в григоріанському календарі. До кінця року...
Хачеріді Євген Григорович

Хачеріді Євген Григорович

* Ігри та голи за професіональні клуби враховуються лише в національному чемпіонаті. Інформацію поно...