Kosmos 954

Space-954 deniz uzay araştırmaları sistemi ve "Legend" hedefleme sistemi nükleer yerleşik enerji santrali tip ABD-A ile radar keşif Sovyet uydusu. 24 Ocak 1978, Kanada'ya düşerek Kuzeybatı Toprakları'nın parçalarının radyoaktif kirlenmesine neden oldu.
İçindekiler 1 Amaç, tasarım özellikleri
2 Başlatma, çalıştırma ve düşme
3 Düşen uydu sonuçları
4 Notlar
5 Bkz. ayrıca
6 Edebiyat
7 Kaynaklar - Güç kaynağı olarak kullanılan nükleer bir santral olan ABD-A tipi radar keşif uydularından biri olan "Space-954" ün amacı, tasarım özellikleri. NPP'yi güç kaynağı olarak kullanmanın birkaç nedeni vardı. Birincisi, yerleşik radar, aktif modda çalışırken, güneş ışınlarının kullanımını kabul edilemez hale getiren, dünyanın gölgesinde bir uydunun geçişi de dahil olmak üzere önemli miktarda enerji gerektirir. İkincisi, radar, uzay aracının gözlemlenen nesnelere mümkün olan en yakın yeri ve bu nedenle düşük bir yörünge (270 km) uçuş gerektirir. Aynı zamanda bir enerji kaynağı olarak güneş pillerinin kullanılmasına izin vermez.
Uydu geliştiricisi - DKB-52 Tasarım Bürosu Vladimir Nikolayevich Chelomei, nükleer reaktör BES-5 "Kayın" - DKB-670. Nükleer santral, 100 kW termal çıkışa sahip homojen bir BR-5A hızlı nötron reaktörden oluşuyordu. Reaktör, başlangıçta toplam kütlesi 30 kg olan uranyum-235 üzerinde çalışmıştır. Elektrik akımı bir yarı iletken termoelektrik jeneratörü tarafından sağlandı. Soğutucu bir potasyum-sodyum eriyiğidir. 1080 saatlik çalışma kaynağı. Ağırlık - uydunun toplam ağırlığının neredeyse dörtte biri olan 1250 kg. Yerleşik yandan görünüşlü bir radar, 3 kW elektrik çıkışlı 3 kW kW NPP ile çalışır. Uydu, dönüşün parametrelerine ve 10 metrelik doğrulukla hedeflerin konumuna ilişkin bilgilere bağlı olarak, 800 km genişliğinde bir şeritte 2000 km'ye kadar uzunluktaki bir harita arka planında bir radar görüntüsünü yere iletiyordu. Space-954 "kütlesi 4300 kilogram olan Tura-Tam (Baikonur) kozmodromundan 18 Eylül 1977'de, 19 No.lu fırlatma rampası No. 90 No.lu fırlatma rampasından fırlatıldı. . Cosmos-954 yörünge parametreleri: perigee - 259 km, apogee - 277 km, eğim - 65 ° 28 Ekim 1977'de araç yer hizmetlerinin kontrolü dışındaydı. Reaktörü mezar yörüngesine aktarmak mümkün değildi. 6 Ocak 1978'de uzay aracı basınçsız hale getirildi: tüm havadaki sistemler başarısız oldu, uçak kontrol merkezinden komutlara cevap vermeyi bıraktı. Atmosferik direncin etkisi altında, 24 Ocak'ta, cihazın atmosferin yoğun katmanlarına girip Kanada'nın kuzey bölgelerine çöktüğü zamana kadar hızlanmaya ve düşmeye başladı.
Uydu "Cosmos-954" radyoaktif enkazının düşüşünün şeması. denetim yüklenemedi. Kazanın birkaç sürümü var. Ana şey, düzeltme motorunun arızalanmasıdır. En egzotik versiyonu CPSU gazetesi "Pravda" Merkez Komitesi'nin resmi organı olarak kabul ediliyor - Amerikalılar tarafından lazer silahlarının kullanılması: gazete, Avustralya'daki Wumer menzili üzerinde uçtuktan sonra uydudaki sorunların başladığını bildirdi. Bir Sovyet uydusunu düşüren bir savaş lazeri konuşlandırılıyor gibi görünüyor. [1] Bir uydunun düşmesinin etkileri
6:53 AM 24 Ocak 1978'de, uydu Dünya Kraliçesi Charlotte Adası üzerindeki atmosfere girdi ve Büyük Köle Gölü yakınlarında çöktü. Kuzey Kanada'da. 37.1 kilogram nükleer yakıt esas olarak atmosferde dağılmıştı, ancak dünya 100.000 km²'lik bir alana düşen yaklaşık yüz radyoaktif döküntüye ulaştı. Bazılarının düştüğü yerlerde, radyoaktivite önemliydi - saatte 200 röntgene kadar. İronik olarak, uranyum-235 içeren reaktörün parçalarından biri Uranyum Şehri'ne düştü [1]. Uydunun insan kayıplarının ıssız, kalabalık olmayan alanlarına dağılmış olması nedeniyle kaçınılmıştır.
Operasyon Sabah ışığı. Kazadan hemen sonra, ABD Başkanı Jimmy Carter Kanada Başbakanı Pierre Trudeau'yu aradı ve yardım teklif etti. Kanada hükümeti Amerikalıları uydu ve reaktör radyoaktif kalıntılarını bulmaya yardım etmeye çağırdı. Aynı gün Amerikalı uzmanlar Kanada'ya geldi. Arama operasyon merkezi, Edmonton, Alberta'daki bir Kanada askeri üssüne dayanıyordu. Operasyon Sabah ışığı olarak kodlandı. Operasyonun ilk aşamasında, radyoaktif kontaminasyonun derecesini değerlendirmek için uçaklar ve helikopterler kullanılarak havadaki sondalama gerçekleştirildi. 800 kilometrelik grev alanı belirlendikten sonra ikinci bir aşama başladı - uydu kalıntılarının aranması ve bertarafı, bölgenin devre dışı bırakılması.
İlk nesne, nükleer reaktör çekirdeğinin kalıntıları 26 Ocak'ta keşfedildi. Toplamda, radyoaktivitesi birkaç milirentten 200 x-ışını saatine, toplam 65 kg kütleye sahip olan çubuklar, diskler, tüpler ve daha küçük parçalar şeklinde 100'den fazla fragman bulundu [2]. Toplamda, uydu reaktöründen radyoaktif fisyon ürünlerinin% 90'ından fazlası toplanmıştır [3]. Operasyonun maliyeti 14 milyon dolardı.
Operasyon Sabah ışığı. Radyasyon seviyelerinin manuel ölçümü
Sovyet casus uydusunun bir nükleer reaktör ile düşmesi ve ardından yabancı bir ülkenin topraklarının radyoaktif kirlenmesi uluslararası skandala neden oldu. SSCB hükümeti, nükleer enerjili uyduların piyasaya sürüldüğünü resmi olarak kabul etmek zorunda kaldı ve bölgenin radyoaktif kalıntıları ile bölgenin kirlenmesi için Kanada tarafına tazminat ödemeye zorlandı. Tazminat miktarı bilinmiyor, kaynakları 3 ila 7.5 milyon dolar arasında değişiyor. Kanada ile Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Arasındaki Taleplerin 2 Nisan 1981'de Cosmos 954'ün Neden Olduğu Zarar İçin Uzlaştırılması Belgesine göre, Kanada'nın Taleplerin Sovyetler Sosyalist Cumhuriyetleri Birliği'ne Cosmos-954'ün Neden Olduğu Hasar Üzerine Takas Kanada, iddia beyanında, 6 041 174.70 $ 'lık düşüşün maliyetini tahmin etti ve gelecekte ortaya çıkabilecek ek hesaplanmamış maliyetleri SSCB'den kurtarma hakkını vurguladı. Belgeye göre, SSCB uydunun düşmesine neden olan tüm koşullar için Kanada'ya 3 milyon dolar tazminat ödemeyi taahhüt etti [4]. SSCB'nin bu tür uyduların lansmanlarını terk etmesi ve uydu radyasyon sistemini ciddi şekilde iyileştirmesi için neredeyse üç yılı vardı [1].
Notlar
↑ a b Zheleznyakov A. Roket felaketlerinin sırları (Uzaya atılım ücreti) // Chap. 18. Yörüngede Mini-Çernobil. - M: Exmo, 2004. S. 160. (Rusça)
↑ G.L. Kulcinski (22 Mart 2004). Nükleer Termal Roketler. Ders 24. (İngilizce). Rawlings-SAIC. 2012-02-25 için orijinalin arşivi. Alıntılanan 09/29/2012.

Ulusal Güvenlik. Operasyon Sabah Işığı. (İngilizce). ABD Enerji Bakanlığı. Ulusal Nükleer Güvenlik İdaresi. Nisan 2007. 2012-02-25 için orijinal arşiv. Alıntılanan 09/29/2012.

-2 3-2-2-1 Kanada ile Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Arasında "Kozmos 954" Nedeniyle Zarar Görmüş Tazminat; (2 Nisan 1981'de yayınlandı) (İngilizce). 2012-02-25 için orijinalin arşivi. Alıntılanan 09/29/2012.
Bkz. ayrıca ICRC "Legend" - ABD-A - Edebiyat
A. B. Zemlyanov, G.L. Kossov, V.A. Traube. Deniz Uzay Zekası ve Hedefleme Sistemi (yaratılış tarihi). - S-Pb: 2002. 216 sayfa. (rus.)
Zheleznyakov A. Füze Afetlerinin Gizemleri (Uzaya Atılım Ücreti). - M: Exmo, 2004. 544 sayfa. (en.)
Kaynaklar - Marine Space Intelligence and Intelligence System site Askeri Gözetim (en.)
Sven Grahn. ABD-A programı (Radar Okyanus Keşif Uyduları - RORSAT) ve radyo gözlemleri (İngilizce). 2013-07-24 için orijinalin arşivi.


Космос-954

Випадкові Статті

Ophidion scrippsae

Ophidion scrippsae

Ophidion scrippsae — вид риб родини Ошибневих Ophidiidae Поширений у східній Пацифіці від Пойнт...
Комар Володимир Степанович

Комар Володимир Степанович

Медіафайли у Вікісховищі У Вікіпедії є статті про інших людей з прізвищем Комар Володимир Ст...
1 липня

1 липня

1 липня — 182-ий день року (183-ий в високосні роки) в григоріанському календарі. До кінця року...
Хачеріді Євген Григорович

Хачеріді Євген Григорович

* Ігри та голи за професіональні клуби враховуються лише в національному чемпіонаті. Інформацію поно...