Yağmur gölgesi

Yağmur gölgesi [1], bir dağ silsilesinin veya rüzgar yönünü belirleyen diğer coğrafi özelliklerin leeward tarafında yer alan düşük yağış alan bir bölgedir (çevreye göre). Dağlar, yağışlı hava kütlelerinin geçişini engeller, çevreleyen alanları nemden gölgelendirir, kuraklıklara yol açar. rüzgâr tarafına veya bir dağın tepesine düşen yağmur şeklinde yoğunlaşır. Bu sürece orografik yükselme denir ve dağ sistemlerinin leeward tarafında kurak bölgelerin ortaya çıkmasına neden olur. Kuru sıcak dağ esintisi, fön makinesi, nemli topraklarda daha kuru ve çok fakir.
İçindekiler 1 Yağmurlu Gölge Bölgeleri
1.1 Asya
1.2 Güney Amerika
1.3 Kuzey Amerika
1.4 Avrupa - 1.5 Afrika - 1.6 Okyanusya - 2 Notlar - 3 Bağlantılar - Yoğun yağmur gölgeli bölgeler - Tibet Platosu, yağmur gölgesinin bir örneğidir, çünkü Himalaya dağlarının çok az miktarda nemi aşmaktadır. Dünyanın ekvatoral bölgelerinde (30 ° N ve 30 ° S arasında), hakim rüzgarlar, kuzey yarımkürede çoğunlukla kuzeydoğudan ve güneyde güneydoğudan esen rüzgarlar ve. Orta enlemlerde (30 ° ile 60 ° arasında), batı rüzgarları özellikle kükreyen kırklarda (40 ° ve 50 ° güney enlemleri) kuvvetlidir. Karakum ve Kyzylkum çöllerinde yağmur gölgeleme.
Deste-Lut Çölü - Elburs ve Zagros dağ sistemlerinin yağmur gölgesi.
Batı Ghats'ın doğu tarafında Deccan Platosu'nun, özellikle de Coromandel Sahili'nin doğu tarafı.
Güney Amerika
Atacama Çölü Şili gezegenin en kurak bölgesi çünkü her iki tarafta da “korunaklı” - doğuda Andlar ve O'nun yüksek baskısı

Kuzey Amerika
ABD'deki Ölüm Vadisi de iyi bir örnektir - Sierra Nevada Dağları ve Pasifik Kıyısı Dağları için bir yağmur örtüsüdür
Avrupa
Cantabrian Dağları Biscay Körfezi'ni İspanya'dan ayırır kuru bir merkez plato, bir yağmur gölgesi oluşturuyor.
Alpler, Batı Avrupa'nın orman manzaraları arasında bir bozkır adası olan Pannonian (Tisso-Danube) ovalarının kurak iklimine neden olan ıslak batı rüzgarlarını engelliyor.
Bazı alpin vadileri yağmur gölgesinde yatıyor. Karpatlar kısmen b ıslak hava kütleleri Atlantik'i işgal ediyor, Ukrayna bozkır bölgesini Afrika'nın orman bozkır bölgesinden daha az düşüyor.

Doğu kıyısında Madagaskar'ın doğu kıyısında nemli tropikal ve batı iklimi var güney sahili adanın orta dağlarının yağmur gölgesindedir.
Atlas dağ sisteminin oluşumu iklimi kısmen değiştirdi, Sahra'nın oluşumuna yol açtı - dağların güney tarafında yağmur gölgelerinin güçlü bir etkisi var

Okyanusya
Yeni Zelanda'da, Güney Alpler'in Tasman Denizi'nden gelen nemi yakaladığı Güney Adası'nda bir yağmur gölgesi yer almaktadır.
Avustralya'nın Yeni Güney Galler ve Victoria eyaletlerinde yağmurlu bir Montero bölgesi vardır. kuzeybatıdan karlı dağların gölgesi ve güneydoğunun kıyı sırtları

Notlar
Eco Ekolojik Rehberde Yağış
Linkler
ABD Bugün yağmur gölgeleri

Hava sayfa yağmur gölgeleri hakkında (ing.)


Дощова тінь

Випадкові Статті

Лозинський Олександр Іванович

Лозинський Олександр Іванович

Лозинський Олександр Іванович — український кінооператор Народ 31 травня 1947 р Закінчив К...
Негативна свобода

Негативна свобода

Негативна свобода характеризується як свобода від втручання інших людей та протиставляється позитивн...
Монтенвіль (Івлін)

Монтенвіль (Івлін)

Монтенві́ль (фр. Montainville) — муніципалітет у Франції, у регіоні Іль-де-Франс, департамент І...
Голубицьке

Голубицьке

Голуби́цьке — село Волноваського району Донецької області України. Голубицьке підпорядковане Зл...