dinamik

Dynamics (Greek --ναμις - force), mekanik hareketin nedenlerini inceleyen bir mekanik bölümüdür. Dinamikler, kütle, kuvvet, momentum, momentum, enerji gibi kavramlarla çalışır.
Dinamik ayrıca, genellikle fizikteki diğer alanlarla ilgili olarak (örneğin alan teorisi), teorinin içindeki dinamiklere doğrudan veya hemen hemen benzeyen kısmına da atıfta bulunur. Kinematikten ziyade mekanik (bu gibi teorilerdeki kinematiklere genellikle, örneğin referans çerçevesini değiştirirken büyüklüklerin dönüşümünden elde edilen oranlara değinilir).
Bazen dinamikleri kelimesi fizikte, yukarıdaki anlamda değil, genel anlamda kullanılır: Bu, zamanla, belirli bir mekanizmaya veya bu bağımlılığın nedenine atıfta bulunmak zorunda kalmadan, belirli bir büyüklüğün zamanına bağlı olarak gelişen bir süreçtir.
Newton yasalarına dayanan dinamiklere klasik dinamik denir. Klasik dinamikler, nesnelerin saniyede milimetre ila saniye başına kilometre hızlarındaki hareketlerini tanımlar. Bununla birlikte, bu yöntemler çok küçük boyuttaki nesnelerin (temel parçacıklar) hareketi ve ışık hızına yakın hızlardaki hareketler için geçerli değildir. Bu tür hareketler diğer yasalara tabidir.
Dinamik yasaları ayrıca sürekli bir ortamın, yani elastik ve plastik olarak deforme olmuş cisimlerin, sıvıların ve gazların hareketini de inceler, Dinamik yöntemlerin belirli nesnelerin hareketinin çalışmasına uygulanmasının bir sonucu olarak, bazı özel disiplinlerin ortaya çıkması sonucunda: gök mekaniği, balistik, gemi dinamiği, uçak. hidrodinamik, aerodinamik vb.

İçindekiler
1 Dinamiklerin temel görevi
2 Newton yasaları
3 Ataletsiz referans sistemlerinde Newton yasaları
4 En az etki prensibine dayanan dinamik tanımlamalar
5 Bazı kuvvetlerin formülleri farklı doğa
6 Bkz. ayrıca
7 Notlar
8 Edebiyat
9 Zorla
Dinamiklerin temel görevi
Tarihsel olarak, bir problemin ileri ve ters dinamiklerine bölünmesi aşağıdaki gibidir.
Dinamiklerin doğrudan görevi: dengenin belirli bir hareket doğası ile belirlenmesi Vücuda etki eden kuvvetler: Ters dinamik problemi: Bedenin hareketinin yapısını verilen kuvvetlerle belirleme
Daha Fazla: Newton Yasaları Klasik dinamikler Newton'un üç temel yasasına dayanır:
1 th: Hareketli gövdenin hızını sabit tuttuğuna ilişkin referans sistemleri vardır. fakat diğer kurumlar tarafından etkilenmez veya telafi edilmez.
2: Ataletsel referans çerçevelerinde, bir malzeme noktasının aldığı hızlanma, sebep olan kuvvetle doğru orantılıdır, doğrultuda çakışır ve malzeme noktasının kütlesiyle ters orantılıdır.
nerede - vücudun ivmesi - malzeme noktasına uygulanan kuvvetler ve - kütlesi veya
Klasik (Newton) mekaniklerde malzeme noktasının kütlesinin zaman içinde sabit olduğu ve hareket veya herhangi bir özelliğinden herhangi bir özelliğinden bağımsız olduğu kabul edilir. diğer organlar [1] [2].
Newton'un ikinci yasası mümkündür momentum kavramını kullanarak formüle eder:
Atalet referans sistemlerinde, zaman içinde bir maddi noktanın momentumunun türevi, üzerinde etkiyen kuvvete eşittir [3], burada bir noktanın momentumunun (hareket miktarı), hızı ve - zaman . Bu formülasyonla, bir malzeme noktasının kütlesinin zaman içerisinde sabit olduğuna inanılmaktadır [4] [5] [6]. Aynı zamanda, malzeme noktalarının etkileşimini göz önünde bulundurursanız, her iki kuvvet de onları birbirine bağlayan çizgi boyunca hareket eder. Bu, etkileşim sürecinde iki önemli noktadan oluşan sistemin toplam momentumunun değişmeden kalmasına neden olur. Bu nedenle, Newton'un ikinci ve üçüncü yasalarından, momentum ve momentumun korunumu yasaları elde edilebilir.
Newton'un atalet dışı referans sistemlerinde yasaları

Ataletsel referans sistemlerinin varlığı, yalnızca Newton'un birinci yasası ile öngörülür. Dünya veya Güneş gibi gerçek dünyadaki referans sistemleri, dairesel hareketlerle tam bir atalet özelliğine sahip değildir. Eylemsiz bir referans çerçevesinin varlığını deneysel olarak kanıtlamak imkansızdır, çünkü serbest bir bedene (herhangi bir kuvvetten etkilenmeyen bedenler) gerektirir ve bedenin serbest olması ancak eylemsiz referans çerçevesinde gösterilebilir. Atalete göre ivme ile hareket eden ataletsiz referans sistemlerindeki hareketin tanımlanması, atalet kuvveti, merkezcil kuvvet ya da Coriolis kuvveti gibi sahte kuklaların kullanılmasını gerektirir. Bu "kuvvetler", bedenlerin etkileşimi ile şartlandırılmaz, yani, doğası gereği kuvvet değildir ve yalnızca Newton'un ikinci yasasının şeklini korumak için verilir:
, burada eylemsiz olmayan bir referans çerçevesi içinde ortaya çıkan tüm kukla kuvvetlerin toplamı. En az eylem ilkesine dayanan dinamiklerin tanımı
Birçok dinamik yasa, Isaac Newton yasalarına dayanarak değil, en az işlem prensibine dayanılarak tarif edilebilir.
Farklı doğada bazı kuvvetlerin formülleri
Yerçekiminin gücü:
veya vektör form:
dünyanın yüzeyine yakın:
Sürtünme kuvveti:
Arşimet gücü:
Bkz. Ayrıca Hidrodinamik - Gaz Dinamiği - Termodinamik - Aerodinamik - Statik - Notlar
↑ Markeyev AP Teorik Mekaniği ..
↑ Targ SM Kısa Ders teorik mekaniği. - ISBN 5-06-003117-9.

↑ Sivukhin DV Genel fizik dersi. - T. I. Mekanik. - ISBN 5-9221-0225-7.

Markeyev AP Teorik mekaniği. “… Newton'un ikinci yasası sadece sürdürülebilir bir kompozisyon için geçerlidir. Değişken kompozisyon sistemlerinin dinamikleri ayrı ayrı dikkate alınmayı gerektirir »

Irodov IE Mekaniğin temel yasaları« Newtonian mekaniğinde ... m = const ve dp / dt = ma ».
↑ Kleppner D., Kolenkow RJ An Mekanik. - S. 112. - ISBN 0-07-035048-5. "Newton mekaniğindeki bir parçacık için, M sabittir ve (d / dt) (Mv) = M (dv / dt) = Ma". Edebiyat
VA Aleshkevich, LG Dedenko , VA Karavaev Katıhal Mekaniği. Dersler. Fizik Fakültesi Yayınevi, MSÜ, 1997.
Matveev. AN Mekanik ve görelilik teorisi. M.: Yüksekokul, 1986. (3. Baskı, M.: ONICS 21. Yüzyıl: Dünya ve Eğitim, 2003. - 432'ler.)
Pavlenko Yu. G. Teorik Mekanik Dersleri. M.: FIZMATLIT, 2002. - 392.

Sivukhin DV Genel fizik dersi. 5 ciltte Cilt I. Mekanik. 4. baskı M.: FIZMATLIT; MFTI Yayınevi, 2005. - 560 s. - Yavorsky BM, lise öğrencileri ve üniversite öğrencileri için Detlaf AA Fizik: bir ders kitabı. M: Drofa, 2002, 800'ler. ISBN 5-7107-5956-3 - M.O. Kilchevskyi, İki Ciltte Teorik Mekanik Dersi, Cilt 2, Sistemlerin Dinamiği, Kiev, Nat. T. Shevchenko, 2009, 447 s. - İpeksi


Динаміка

Випадкові Статті

Дамар (місто)

Дамар (місто)

Координати 14°33′00″ пн. ш. 44°24′06″ сх. д. / 14.55000° пн. ш. 44.4...
Порту-Тромбетас

Порту-Тромбетас

Порту-Тромбетас — гігінтське латеритне родовище гібситових бокситів в Бразилії. Характеристика ...
Зимова Універсіада 2017

Зимова Універсіада 2017

Зимова Універсіада 2017 — XXVIІI зимова Універсіада, що проходила з 29 січня по 8 лютого 2017 р...
Сістеля

Сістеля

Сістеля (кат. Cistella) - муніципалітет, розташований в Автономній області Каталонія, в Іспанії. Зна...