interferonlar

İnterferonlar (IFN'ler), virüsler, bazı diğer parazitler ve kanser proteinleri gibi yabancı maddeler tarafından istila edilmesine cevap olarak çoğu omurgalı vücudunun hücreleri tarafından salgılanan bir protein sınıfıdır. İnterferonlar nedeniyle hücreler bu ajanlara kabul edilemez hale gelir [1]. İnterferonların etki mekanizması, çift sarmallı RNA'ların ve diğer bazı moleküllerin tahrip olmasına yol açan bir reaksiyon zincirini indüklemektir.
İnsan interferon-α
İnsan interferon-
İnsan interferon-
İçerik
1 Sınıflandırma
2 Etki Mekanizması
3 İnterferon İndüktörler
4 Notlar
5

Sınıflandırma - İnsan interferonları, oluştukları hücre tipine bağlı olarak gruplara ayrılır: α, β, γ ve a-interferonlar, molekül ağırlığı yaklaşık 20.000 Da olan birkaç tip protein içerir. İnterferon sinyalinin gerçekleştiği reseptörlerin tipine göre, interferonlar I (IFN-a, IFN-y, IFN-ω), II (IFN-γ) ve III (IFNLR1, IL10R2) 'e ayrılır. İnterferonun en çok çalışılan özelliği, virüslerin yayılmasını önleme kabiliyetidir. Viral bir enfeksiyona yanıt olarak memeli ve kuş hücrelerinde oluşur. İnterferon, çoğu hücre tipine özgü olan ve çoğu virüslere karşı daha az veya daha az etkili olan aktif bir antiviral ajandır: Bir hücre enfekte olduğunda, virüs hücre içindeki genomunu kopyalamaya ve çoğaltarak hücreyi öldürmeye başlar. Konakçı hücre, virüsle enfekte olduğunda hücreden çıkan ve komşu hücrelerle temas eden ve virüse karşı bağışıklık kazandıran interferon üretimine başlar. Viral protein sentezinin baskılanmasına yol açan bir olaylar zincirini tetikleyerek ve bazı durumlarda viral partiküllerin toplanıp çıkmasını (oligoadenilat siklaz aktivasyonu ile) tetikleyerek hareket eder. Dolayısıyla, interferon doğrudan bir antiviral etkiye sahip değildir, fakat virüsün üremesini önleyen hücrede bu gibi değişikliklere neden olmaktadır. İnterferon oluşumu sadece sağlam virüslerle değil, bazı inaktive virüsler, çift sarmallı RNA molekülleri, sentetik çift sarmallı oligonükleotitler ve bakteriyel endotoksinler gibi çeşitli başka ajanlarla da uyarılabilir. İnterferonların etki mekanizması burada gösterilmektedir [1]. İnterferonun biyolojik aktivitesi çok yüksektir. Fare interferonunda, 2 x 109 birim / mg'dır; bir birim, duyarlı virüslerin oluşumunda yaklaşık% 50 oranında bir azalma anlamına gelir. Bu, bir hücreyi viral enfeksiyona dirençli hale getirmek için yeterli bir interferon molekülünün olduğu anlamına gelir.
Interferon ayrıca, özellikle hücre çoğalmasını önleyen çeşitli biyolojik etkilere neden olur. Bazı durumlarda, kanser gelişimini önleyebilir. Ayrıca interferonun bağışıklık sistemine etki ettiği ve hücre zarlarında değişikliklere neden olduğu bulunmuştur. İnterferonların yan etkileri, enfeksiyöz hastalıklarda ortaya çıkan semptomlardan bazıları olabilir - ateş ve kas kırılması hissi. Bu yöntemler, interferon sentezine yol açan blokaj sinyalini ve interferon-aktifleştirilmiş proteinlerin blokaj fonksiyonlarını içerir. Genellikle, virüsler bu mekanizmaların birçoğunu aynı anda kullanırlar [2] Lökosit ve rekombinant interferonun preparatif miktarlarda üretimi için metotların geliştirilmesi ve bunların saflaştırılmasında oldukça etkili metotların geliştirilmesi, bu ilaçların viral hepatit tedavisinde kullanılma olasılığını ortaya koydu. Günümüzde [Ne zaman?] Piyasada satılan ilaçlar: insan lökosit, lenfoblastik "Wellferon" (Wellferon), fibroblastik (Feron); genetik mühendisliği yöntemleri ile elde edilen interferonlar ve interferonlar: rekombinant alfa- (Roferon, Realderon ve diğerleri), beta ve gama-interferon (Gammaferon)

interferon indüktörler
interferon indüktörler, doğal veya sentetik kökenli maddelerdir. Vücudun virüs ve bakteri ile enfeksiyonunu önleyen ve bağışıklık sistemini düzenleyen ve malign hücrelerin büyümesini engelleyen koruyucu bir bariyer oluşumunu teşvik eden insan vücudunda kendi interferon üretimini teşvik eder. Gelecek vaat eden interferonojenler, düşük molekül ağırlıklı akridonasetik asit türevleri (karboksimetilakridon - CMA) ve ayrıca çeşitli flor türevleridir. En iyi bilinen interferon indükleyicilerin bir örneği, sikloferon ve tilorondur. 2000–2003 yıllarında başarılı bir şekilde klinik bir deneyden geçirilmiş ve 2005'ten beri kagosel adı verilen bir Rus ilacı üretilmiştir.
Hipoaktivite fenomeni, interferon indükleyicilerin karakteristik bir özelliğidir, yani, indükleyici seviyesinin, takip eden indüktör dozlarında, deneysel hayvanların 12 ila 24 saat içinde tamamlanmasına kadar azalmasıdır. cevaplar [3]. Bu durumun üstesinden gelmek için sayısız ve boşuna çabalar yapıldı. İnterferonların indüksiyon mekanizması, sentezi ve etkisiyle ilgili modern fikirler, hipoaktivitenin, interferon hiperprodüksiyonuna karşı koruyucu bir mekanizma olduğunu ve negatif geri besleme prensibiyle gerçekleştirildiğini göstermektedir. İnterferonun hücreleri üzerindeki (indüksiyonla sentezlenen) etkisi, bu hücrelerde protein sentezinin inhibe edilmesine yol açmakta ve daha sonraki indüksiyon sinyallerine cevap olarak yeni interferon kısımlarının sentezlenmesiyle sonuçlanmaktadır. Bu nedenle, hipo-reaktivitenin interferon indükleyicilerin eksikliği olduğu görüşü hatalı olarak kabul edilmelidir. yetkili bilimsel dergiler. [4]
Notlar
↑ Bağışıklık Sisteminin Anatomisi ve Fizyolojisi
↑ Lin RJ, Liao CL, Lin E, Lin YL (2004 aaa). Japon ensefalit virüsü enfeksiyonu ile alfa interferonun indüklediği Jak-Stat sinyal yolunu bloke etme. J. Virol. 78 (17). c. 9285-94. doi: 10.1128 / JVI.78.17.9285-9294.2004. PMID 15308723.
↑ Stringfellow DA (1977). İnterferon proteininin üretimi: aşırı duyarlılık. Tex Rep Biol Med. 35. s. 126-31. PMID 358440.

↑ interferon indüktör - PubMed - NCBI - Bağlantılar
INTERFERONES // Farmasötik Ansiklopedi
Bu bitmemiş bir hücre biyolojisi makalesidir.
Bir projeyi düzelterek veya göndererek yardımcı olabilirsiniz. >


Інтерферони

Випадкові Статті

1004 до н. е.

1004 до н. е.

Зміст 1 Події 2 Народились 3 Померли 4 Джерела Події Саул, цар Ізраїльського царства наклав...
Ґотська і Кафська митрополія

Ґотська і Кафська митрополія

Ґотська і Кафська митрополія (Ґотфська і Кафайська митрополія) — православна митрополія, що була ств...
Канава

Канава

Канава: Канава — довга заглибина, викопана в землі; рів Канава гірництво — відкрита гірни...
Ревю де Де Монд

Ревю де Де Монд

Ревю де Де Монд (фр. Revue des Deux Mondes, в перекладі «Огляд двох світів» або «Огляд Старого й Нов...