Üçkonak, Tomarza


Üçkonak, Kayseri ilinin Tomarza ilçesine bağlı bir köydür.

Konu başlıkları

  • 1 Kültür
  • 2 Coğrafya
  • 3 İklim
  • 4 Nüfus
  • 5 Ekonomi
  • 6 Altyapı bilgileri
  • 7 Dış bağlantılar

Kültür

Avşar boyu gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Yemekleri; Avşar Pilavı, İçli Köfte, Tarhana Çorbasıdır.

Coğrafya

Kayseri iline 90 km, Tomarza ilçesine 30 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2009 400
2007 408
2000 500
1997 374

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Eski zamanlarda küçükbaş hayvancılık yaygındı. Köyde birçok kişinin yozu vardı. Şimdi ise besi şeklinde büyükbaş hayvancılık yapılmaktadır. Küçükbaş hayvancılık artık önemini yitirmiştir. Böylece eskiden çok canlı olan yayla hayatı da terk edilmiş oldu. Az sayıda küçükbaş hayvancılık yapmaya devam edenler hayvanlarını yazın köye yakın olan BERÇİN yaylasına götürüp otlatmaktadır.

El sanatları da köyde bir dönem gelir getiren ekonomik faaliyetlerdendi. Kayseri merkezden gelen halıcı esnafı ücret karşılığı halı-kilim dokuturlardı. Avşar kızlarının dokuduğu bu el emeği-göz nuru orijinal halı ve kilimler, uzun yıllar Kayseri'de Bünyan ya da Yahyalı halısı diye satılmıştır. Fakat günümüzde bu faaliyet kalmamıştır.

Köy gençleri, Kayseri'ye ve çeşitli illere giderek inşaat işlerinde ve çeşitli sektörlerde çalışmakta ve ailelerini geçindirmektedirler. Bunun yanında eğitim sebebiyle köyden ayrılan ve bir meslek edinip başka illere yerleşenler de bulunmaktadır. Bu sebeple köyden dışarıya yoğun göç verilmektedir.

Köyün bir diğer geçim kaynağı da yurt dışına giden işçilerdir. Köyün önemli bir bölümü yurtdışında (özellikle Hollanda ve Almanya) yaşamaktadır. Köy ile bağlarını kesmeyen ve köye iki katlı güzel evler yapan bu aileler, köyün ekonomik olarak gelişmesine sebep olmuşlardır.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Sağlık ocağında 2 tane hemşire calışmaktadır.Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Ayrıca köyde muhtarlık binası bulunmaktadır.

Dış bağlantılar

Türkiye portali
  • Yerelnet


Üçkonak, Tomarza Hakkında Bilgi

Üçkonak, Tomarza

Üçkonak, Tomarza
Üçkonak, Tomarza

Üçkonak, Tomarza Hakkında Video


Üçkonak, Tomarza konusunu görüntülemektesiniz.
Üçkonak, Tomarza nedir, Üçkonak, Tomarza kimdir, Üçkonak, Tomarza açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru