Ubuntu One


Ubuntu One, bulut bilişim teknolojisi kullanan bir dosya depolama ve eşleştirme hizmetidir. Bu hizmet sayesinde bilgisayarınızdaki istediğiniz verileri İnternet ortamında saklayabilirsiniz, dosyalar üzerinde yaptığınız değişikliker eşzamanlı olarak eşleştirilir. Böylece bir bilgisayar üzerinde çalışıp değişikliğe uğrattığınız dosyaları, farklı bilgisayarlar üzerinden de kullanabilirsiniz.

Ubuntu işletim sisteminin geliştiriciliğini ve sponsorluğunu yürüten Canonical firması ise bu hizmeti 5 GB'a kadar ücretsiz sunmaktadır. Kullanıcılar isterlerse ücret ödeyerek kapasitesini 50 GB'a kadar çıkarabilmektedir. Ubuntu One, Ubuntu'nun 9.04 veya daha üstü sürümlerde çalışmaktadır.

Konu başlıkları

 • 1 Kullanımı
  • 1.1 Genel bakış
  • 1.2 Hesaba dosya ekleme
  • 1.3 Eklenmiş dosyayı silme
  • 1.4 Eklediğiniz bilgisayarı listeden silme
  • 1.5 Menü tercihleri
 • 2 Dış bağlantılar

Kullanımı

Genel bakış

Ubuntu One kurulumu sonrasında oturum açma/hesap edinme ekranı

İlk olarak Ubuntu One programını çalıştırmak için ekranın solundaki panelde Ubuntu One ile ilgili hazır gelen düğmeye tıklayın. Açılan pencerede "Yükle" düğmesine tıklayarak kurulumu gerçekleştirin. Kurulum tamamlandığında Ubuntu One için yeni bir hesap açmanızı ya da bir hesabınız var ise o hesap ile sisteme giriş yapmanızı sağlayan bir ekranla karşılaşırsınız.

Bu arada Ubuntu One hesabını https://one.ubuntu.com/ adresi üzerinden de almanız mümkündür.

Eğer zaten bir hesabınız varsa “Kayıtlı hesabımla giriş yap” düğmesine tıklayarak devam ediniz...

Hesaba dosya ekleme

Hesabınıza dosya eklemek çok kolay; yapmanız gereken sadece /home/kullanıcı_adınız/Ubuntu One klasörüne hesabınız program vasıtasıyla bağlıyken istediğiniz belgeyi, dosyayı koymak. Koyduğunuz anda şöyle bir bildiri: Resim:Ubuntuone1.png Dosya gönderme işlemi bittiğinde ise benzeri bir bildiri , sizi durumun sonucundan haberdar edecek. Ubuntu one klasörü altında oluşturduğunuz yeni klasörler ve içerikleri, aynen karşıya kopyalanır. Web arayüzünden dosya eklemek de kolaydır, sadece “upload file” demeniz yeter.

Eklenmiş dosyayı silme

Eklemiş olduğunuz dosyayı web arayüzünden çöp ikonuna tıklayarak silebilirsiniz. Aslında bu kadar yorulmanıza gerek yok. Ubuntu one klasöründen silince zaten silinmiş oluyor, tabi hesabınıza bağlıysanız.

Eklediğiniz bilgisayarı listeden silme

Paylaşım yapmak için eklediğiniz bir bilgisayarı web arayüzünü kullanarak “account” sekmesinden silebilirsiniz. Account sekmesinden “View the machines connected to this account"a tıklayarak silebilirsiniz.

Menü tercihleri

Bir sorun bildir: Geliştiricilere hata raporu gönderebilirsiniz. Klasör aç: /home/kullanıcı_adı/Ubuntu One klasörünü açar. Go to Web: Hesabınıza web arayüzü ile bağlanırsınız. TERCİHLER: Simgeyi göster: Simgenin, sizin istediğiniz zamanlarda gözükmesini sağlayabilirsiniz. Açılışta bağlan: Açılışta bağlanıp bağlanmayacağınız gibi isteğinize kalmış bu seçeneği buradan ayarlayabilirsiniz. Limit Bandwidth Usage:Ubuntu one programının indirme ve gönderme değerlerini buradan isterseniz ayarlayabilirsiniz. Sonuç olarak ubuntu one uygulaması şimdilik pek düzgün çalışmasa da bu durum yakın zamanda düzelecektir ve popüler bir hale gelecektir.

Dış bağlantılar

 • Ubuntu One


Ubuntu One Hakkında Bilgi


Ubuntu One
Ubuntu One

Ubuntu One Hakkında Video


Ubuntu One konusunu görüntülemektesiniz.
Ubuntu One nedir, Ubuntu One kimdir, Ubuntu One açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru