Tuvan Kağan


Tuvan Kağan, (İngilizce: Khan-Tuvan Dyggvi) Omeljan Pritsaka göre Hazar Kağanlığında 830'lu yıllarda yönetici olan bir kağan adıdır. Kağan Bek'e karşı günümüzdeki Poltava Oblastı dolayında yaşayan Kabarların önderliğine geçip yönetimi sarsacak önemli bir ayaklanma gerçekleşmiştir. Musevilik dinine Hazar hakanlarının geçiş aşamaları bu zamandan sonraya rastlar. Omeljan Pritsak iddiasına göre Hazar hakanı Tuvan Kağan'ın İskandinav kökenli bir eş alması ve bu eşten doğanların da Rus' kağanlığının hükümdarlarının babası olduğu belirtilir. Bu iddia lehte veya aleyhte eleştirilmişse de , Rus veya Slav toplulukları arasında Hıristiyan olan Türk topluluklarının eridiği vurgulanır. Bununla birlikte, erken dönem Slav ya da Rus prensliklerinin Hazar Kağanlığının birçok kültürel öğesinde Türk kalıntılarını görmek mümkündür. Ukrayna armasında olduğu gibi. Ayrıca I. Svyatoslav (Kiev Büyük Knezi) gibi Rus' hakanları hep Türklere özgü işaretler olan tamga (damga) kullanmış; benzer tamgalar Türklerde yaygın olarak görülmektedir .

Ayrıca bakınız

 • Rus' Kağanlığı (Rus' Khaganate)

Kaynakça

 1. ^ De Administrando Imperio , VII. Konstantin.
 2. ^ Pritsak, Origins of Rus' 1:28, 171, 182.
 3. ^ Archaeologists did not find traces of a settlement in Rostov prior to the 970s. Furthermore, the placename "Rostov" has a transparent Slavic etymology.
 4. ^ Duczko 31.
 5. ^ Brook 154; Franklin and Shepard 120-121; Pritsak, Weights 78-79.

Yazın kaynakları

 • Brook, Kevin Alan. The Jews of Khazaria. 2d ed. Rowman and Littlefield, 2006. (İngilizce)
 • Duczko, Władysław. Viking Rus: Studies on the Presence of Scandinavians in Eastern Europe. Brill, 2004. (İngilizce)
 • Simon Franklin ve Jonathan Shepard. The Emergence of Rus 750-1200. London: Longman, 1996. ISBN 0-582-49091-X. (İngilizce)
 • Pritsak, Omeljan. The Origin of Rus'. Cambridge Mass.: Harvard University Press, 1991. (İngilizce)
 • Pritsak, Omeljan. The Origins of the Old Rus' Weights and Monetary Systems. Cambridge, MA: Harvard Ukrainian Research Institute, 1998. (İngilizce)


Tuvan Kağan Hakkında Bilgi


Tuvan Kağan
Tuvan Kağan

Tuvan Kağan Hakkında Video


Tuvan Kağan konusunu görüntülemektesiniz.
Tuvan Kağan nedir, Tuvan Kağan kimdir, Tuvan Kağan açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru