Türk hamsteri


Türk hamsteri (Mesocricetus brandti), Avurtlak olarak da bilinir, Cricetidae familyasından bir kemirici türü.

Konu başlıkları

  • 1 Özellikleri
  • 2 Yaşam alanı ve dağılımı
  • 3 Yaşam şekli ve beslenme
  • 4 Üreme
  • 5 Kullanımı
  • 6 Dış bağlantılar

Özellikleri

Boyları 450-540 mm., kuyrukları 60 mm. kadar olur, ağırlıkları ise 240-450 gr. arasında değişir. Kulakları büyük, kuyrukları oldukça küçüktür. Burun kısmı küt, ayakları kıllıdır. Dudakların dibine açılan ve arkaya doğru omuza kadar uzanabilen yanak keseleri vardır. Bu keseler besinle dolu iken kafa sekiz misli büyük görünür. Baş ve sırt kısımları sarımsı, karın, boyun ve yanaklar kırmızımsı. Göğüste ve omuz kısmında siyahlıklar vardır.

Yaşam alanı ve dağılımı

Bozkır ve kurak arazilerde, yüksek yaylalardaki yumuşak topraklarda yaşarlar. Kafkasya, Kuzey Irak, Kuzeybatı İran, Suriye, Filistin’de görülür. Türkiye’nin iç kesimlerinde rastlanır.

Yaşam şekli ve beslenme

Toprağın hemen altına galeriler açarak yuva yaparlar. Kış uykusuna yatarlar. Bir ay kadar süren kış uykusunu zaman zaman keserek beslenir. Bu süre içinde yetecek kadar besini yuvasında depolar. Kavgacıdırlar. Tahıl daneleri, tohumlar ve bitki yumruları ile beslenirler. Buldukları zaman böcek ve solucanları da yerler.

Üreme

Senede 3 defa 13’e kadar yavru doğurabilirler. Yavru sayısı genellikle 9’dur. Yavrular kör ve çıplak olarak doğar; ilk birkaç gün ağız keselerinin içine alınabilir. 2-3 ayda erginleşirler. 12-13 yıl yaşarlar.

Kullanımı

Bol bulunurlar ve kolayca üredikleri için tehlikede sayılmazlar. 1960’lı yıllarda Orta Anadolu’dan yakalanan hayvanlar üretilerek denek olarak kullanılmaktadır.

Dış bağlantılarTürk hamsteri Hakkında Bilgi


Türk hamsteri
Türk hamsteri

Türk hamsteri Hakkında Video


Türk hamsteri konusunu görüntülemektesiniz.
Türk hamsteri nedir, Türk hamsteri kimdir, Türk hamsteri açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru